şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncüpınar ve karkamış sınır kapılarının karşısında yer alan şehir. halep iline bağlı olup antep-halep arasında bulunur. eğer ypg burayı alırsa türkiye 700-800 km boyunca kesintisiz devam eden bir kürt oluşumuna komşu olacak.
 • arap ve türkmen yoğunluklu olmasına rağmen anti emperyalist olduklarını iddia eden kurdolarca göz dikilen girilir ise rojava saldırılmış kabul ederiz diyerek kürtlerce tehdit yağdırılan kent. suriye'ye girilmesine karşı olmama rağmen sırf şu kürt faşistlerinin hırslarından deli olmaları için girilse destekleyebilecegim kent ( savaş sonunda suriye'ye bırakılması şartıyla ).
 • türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanı'nın az önce canlı yayında türk askeri varlığının bulunduğunu itiraf ettiği suriye'nin halep vilayetine bağlı bir şehir.

  "eğer ışid'le mücadele etmiyorsak, biz neden cerablus'tayız?" (recep tayyip erdoğan/06.09.2015)
 • ypg kontrolündeki kobane ve afrin kantonları arasında bulunan kent. ışid'e katılımlar için de önemli bir geçiş noktası niteliğindedir.
 • asıl kiyametin kopacagi bölge. .
 • sevgili uzun sana yabma dedik. harp çıkarma dedik. ortalığı zaten karışık, her kargaşada kürtler karlı çıkar dedik. hem de kürt olmamıza rağmen.

  tekrar ediyorum, bilo bile anlar; ortadoğu'da mevcut sınırlar ve statuko dünya savaşıyla belirlendi. savaşla, yani kan ateş barut. büyük savaşlarla. yani büyük ülkelerin taraf oldukları savaşlarla. bu mevcut statuko kürtlerin aleyhine dizayn edildi. kürtler 75 yıl mücadele etti yıkamadı mevcut dengeleri. sonra iran ırak savaşı oldu, körfez savaşı oldu ve her seferinde kürtler kazançlı çıktı. çünkü savaşla kurulan dengeler savaşlarla bozulurdu ve kürtlerin aleyhine olan statukonun sarsılması kürtlerin işine gelirdi. ayrıca kürtler hep mücadele etti, direniş geleneği geliştirdiler, sevsen sevmesen örgütlüler de.

  durduk yere bize kürdistan'ı vereceksin. hazırlıksızız. istemiyoruz kardeşim. muhalefet olmaya alışmışız bir kere, kime molotof atacağız:)). insanlar ölmesin savaş olmasın, devlet falan istemiyoruz. insanca yaşayalım yeter.

  şimdi senin suriye'de söz hakkın kalmadı. sevgili cihatçılarını da kürtler halleder, sen müdahil olmazsan. ki artık olamazsın. ilerde suriye'nin bütünlüğünü savunan ruslarla kürtler savaşır, sen de kürtlere silah verirsin artık:))

  cerablus mu? sen top atışlarını kes bir haftada kürtler alır orayı. captagoncu cihatçılar üç beş patlatırlar kendilerini bir bok olmaz.

  artık pyd şehridir diyebiliriz, olağan üstü bir durum olmazsa. by.
 • malum sahislarin besledigi teroristlerin elinden alinmasina fazla zaman kalmamis gibi duruyor. ancak abd halen okey'i vermis degil. kismet, bakalim.

  cerablus kurtarilirsa, isid'in tabutuna son civi de cakilmis olacak. dawla islamiyya baqiya diye cehennemde bagirirsiniz artik.
 • son derece büyük operasyonlara gebe bölge. kuzey suriye ile kuzey ırak arasındaki yolların düğüm olduğu yer; şurası açık ki cerablus'un hakimi kim olursa diğer tarafa yayılma fırsatı yakalayacak. bir tarafta akdeniz'e ulaşmak ve iran-türkiye-ırak üçgeninden kurtulmak isteyen kürtler, diğer tarafta da kuzey ırak ile kuzey suriye'deki topraklarını birleştirmek isteyen radikal islamcılar var. türkiye ise, geçen ay cerablus önlerine sessiz sedasız getirdiği ciddi bir askeri kuvvetle beklemededir. eğer ki rus hava kuvvetlerinin pyd'yi himaye etmesi gibi sürpriz hadiseler yaşanmazsa tsk'nın cerablus'u pyd'ye yedirmeyeceği ortada.

  şahsi düşüncem şu ki ankara işid'in geçici, pyd'nin ise kalıcı olduğunu görüyor ve bu sebeple işid'e nazaran pyd'yi daha çok bombalıyor. aslına bakarsanız ortada sıçtı cafer bez getir durumu var, üç aya esad'ı devirip ortadoğu'nun hamisi olmak isteyen türkiye şu an akdeniz'e kıyısı olan bir kürt devletinin kurulmaması için çalışıyor ve açıkçası durum biraz umutsuz görünüyor. birçok avrupa ülkesi ve abd, pyd'ye sempatiyle yaklaşmakta. işte bu yüzden tsk var gücüyle aylardır pyd-pkk ikilisini bombalıyor.

  son olarak böyle önemli bir kentin başlığına bu kadar az sayıda entry girilmesi ekşi sözlükte düşen yazar kalitesini ayan beyan göstermektrdir.
 • turkiye, suriye'nin gelecegi ve kurtler acisindan cok kritik bir yer. bu bolgenin hakimiyetini derinden ilgilendiren turkiye'nin cerablus operasyonunu baltalamak adina ucak krizinin planlandigini dusunuyorum. artik bu operasyonu abd mi rusya mi engellemek istedi orasi muallak.

  rusya'ya g20 zirvesinde bilgilendirme verilmis ve operasyon icin geri sayima gecilmisti. hatta lavrov ile o gunlerdeki gorusmede ana gundem maddelerinden biriydi operasyon. abd de guya koalisyonla destek saglayacakti bize. ancak ne olduysa oldu bir anda ucak krizi firladi. pilotlardan kurtulani bize hic bir uyari gelmedi dedi, turkiye delillerle kanitladi vs. kisacasi operasyon askida ve kumpasa getirildik. sahsi kanatim abd ve nato tarafindan. cunku daimi kurt ve kurdistan destekcisi durumundalar su anda yaptiklari butun hamleler ve siyasi tutumlariyla.

  eger rusya-abd ortak bir kumpasi da soz konusuysa is tedirgin edici boyutlara ulasiyor ki su anki konjonktürde en kotu senaryo. ortadogu projesi tam hiziyla devam ediyor ve umarim pastadan birazcik da olsa yararlanabiliriz.
 • malum ortamlarda dolaşan bilgilere göre düştü düşecek.