şükela:  tümü | bugün
 • facebook profilinden görüldüğü kadarıyla barack obama hayranı olan ve davetli gittiği amerika'da hillary clinton'u skimsonik bir youtube yasağı protestosu ile örgüt üyesi! yapan genç siviller temsilcisi.

  http://www.gencsiviller.net/haber.php?haber_id=241

  yeni link: http://gencsiviller.net/…2/yeni-eylemcimiz-hillary/
 • çok akıllıca, zekice, dalgacı eylemlere imza atan genç sivillerin liderlerinden.

  bugünlerde yapılmış chp'ye destek amaçlı başka bir eyleme de önderlik etmiştir. anayasa mahkemesine daha iyi ve daha çok dosya taşıması için gereken insan kaynağını geliştirmek için yardım eden ceren kenar; yapılan dalgacı dosya taşıma yarışmasını televizyonlarda da ciddi bir tavırla savunmuştur.

  özetle, ülkemizde ironik eylemlerle ciddiye alınmayı hak eden, ciddi tek gençlik hareketi haline gelen genç siviller'in, zeki yüzlerindendir. onun ve arkadaşlarının sayesinde, "ciddi" görüntülü kimi partilerin ve onların gençlik örgütlerinin ne denli ciddiyetsiz hatta komik olduklarını görmemizi sağlamıştır.

  iyi ki varlar.
 • hillary clinton ile eki eki eki diye poz veren, facebook profilinde george soros'a hayran sempatik. hatta kendisine şu dizeleri armağan ediyorum;

  (bkz: dertli gönüllere giren işte benim liboş ceren)
 • açık istihbarat’tan behiç gürcihan’ın, genç siviller ile ilgili yazısına göre;

  abd dışişleri bakanlığı, facebook ve google gibi firmalarla işbirliği içinde aym diye bir grup oluşturuyor ve bunu dünya çapında örgütlediği kadife "devrimlerin" gençlik altyapısını oluşturmak için kullanıyor; gençlere internet üzerinde örgütlenmeyi, seslerini duyurmayı falan öğretiyor. örneğin en son mısır'daki "devrimde" rol alan “6 nisan gençlik hareketi”nin arkasından aym çıkmış.

  abd kongresinin demokrasi ihraç etsin diye kurup finanse ettiği ned diye ünlü bir kuruluş var. ned tarafından finanse edilen freedom house'un (eski) başkanı peter ackerman'ın bizzat kurup finanse ettiği icnc diye bir kuruluş daha var. icnc de, canvas adlı belgrad merkezli bir başka kuruluşla birlikte çalışıyor. mısır’daki hareketi başlatıp yürüten “6 nisan gençlik hareketi” eğitimlerini de bu canvas’tan almış.

  bu ackermann’ın bir de yakın mesai arkadaşı var: james k. glassman. kendisi neo-conlarıın dergahı american enterprise institute çıkışlı ve george w. bush enstitüsünün başkanı. aynı zamanda abd dışişleri bakanlığı (eski) müsteşar yardımcısı..

  işte bu glassman’in ve abd dışişleri bakanlığından cohen'in ayarladığı ilk aym zirvesi 2008 aralık ayında gerçekleşmiş. türkiye’den de genç siviller olarak turgay oğur ve ceren kenar katılmış.

  nolur nolmaz ben behiç gürcihan'ın yazısının tamamını buraya da kopyalayayım. yazının kendisi kadar, linkleri de ilginç.

  * * *

  genç sivillerin arkasındaki derin abd

  sürekli darbe "ergenekon"'un ülkemize kattığı renk tartışılmaz. bu süreç sayesinde sahip olduğumuz değerlerin bir kez daha farkına vardık. büyük "hukuk" adamı zekeriya öz'ü de, "ergenekon öyle bir örgüttür ki, üye olduğunuzun farkına bile varamayabilirsiniz" diyebilen yıldıray oğur gibileri de bu süreçte tanıdık. mehmet baransu gibi gazetecileri saymıyorum bile

  bu süreçte özellikle bir grup peydahlandı ki, bu yavrular hepimizi gelecek adına ümitlendirdi.

  genç siviller 'den sözediyorum.

  bu heyecanlı ve esprili yavrularımız "genç siviller rahatsız" sloganı ile arz-ı endam ettikleri sahnede yaratıcı eylemleri ile "demokrasi" adına bir pop mücadele başlattılar.

  ülkede kitaplar "suç aleti" muamelesi yapılarak toplatılır ve hatta silinerek yok edilmeye çalışılırken veya gazze'de sivillerin kanına israil tarafından ekmek doğranırken ortalıkta gözükmeseler de, "ergenekon" sürecinde akp'nin çok hoşuna gidecek noktalarda yaratıcı sloganlar eşliğinde ekranları, sayfaları ve sokakları şenlendirmeyi bildiler.

  medya desteği sayesinde 10 kişilik yaptıkları gösteriler bile gazetelerde , ekranlarda yer buldu. yaşıtları üniversite önünde polislerden cop yerken ortalıkta yoktular ama istanbul barosu yürüyüş yaparken oradaydılar.

  bu seçici rahatsız olma durumu genç siviller'in ne kadar genç ve ne kadar sivil olduğu sorusunu da beraberinde getiriyor haliyle.

  güya "derin" türk devleti'ne karşı "demokrasi mücadelesi veren bu yavruların, abd derin devleti ile ilişkilerini gelin hep beraber okuyalım.

  bu okumaya başlamak için alliance of youth movements - aym (genç hareketler birliği) nedir bilmemiz gerekiyor.

  dünya çapındaki gençlik hareketlerini bir çatı altında toplayan bu örgütün arkasında abd dışişleri bakanlığı var. abd dışişleri bakanlığı'nın konu ile ilgili resmi açıklamasını bu adreste okuyabilirsiniz.

  abd dışişleri bakanlığı; facebook ve google gibi firmalarla işbirliği içinde oluşturduğu aym 'yi dünya çapında örgütlediği kadife "devrimlerin" gençlik altyapısını oluşturmak için kullanıyor. bu gençlere, internet üzerindeki çeşitli mecraları örgütlenme ve seslerini duyurmak adına nasıl kullanacaklarını bu yapı üzerinden öğretiyor.

  en son mısır'daki "devrimde" rol alan "6 nisan gençlik hareketi"nin arkasından aym çıktı.

  abd dışişleri bakanlığı adına aym'nin kuruluşunda yeralan abd dışişleri bakanlığı kamu diplomasisi ve halkla ilişkilerden sorumlu müsteşar yardımcısı james k. glassman ve clinton'un politika planlama kadrosundan jared cohen'in de katıldığı aym zirvesi ise 2008 aralık ayında gerçekleşti.

  bu zirveye geçmeden önce aym'nin abd devleti adına kurucusu glassman'ın diğer icraatlarine bir göz atalım.

  glassman, 3 eylül 2009'dan bu yana george w. bush enstitüsü'nün başkanlığını yürütüyor. enstitünün web sitesinde aynen şöyle yazıyor :

  "başkan ve bayan bush'un bütün insanlar için özgürlük idealinden esinleniyoruz"...

  genç sivillerin ağa babasının enstitüsünün esin kaynağına bakar mısınız?

  bitmedi...

  bu "demokrasi" misyonuna soyunmadan önce glassman'ın görev yeri abd'li neo-conların dergahı olan american enterprise enstitüsü idi.

  glassman'ın yakın mesaide bulunduğu bir diğer isim peter ackerman.

  bu zat; abd'de "çöp tahvil/hisse" olarak adlandırılan "junk bond" piyasasından ve bu piyasa üzerinden çevirdiği dolaplarla zengin olan bir dolar multimilyoneri.

  mısır'daki "devrimin" gençlik ayağını oluşturan 6 nisan gençlik hareketi, "devrimcilik" eğitimini belgrad merkezli `centre for applied nonviolent action and strategies` (canvas - uygulamalı şiddet dışı eylemler ve stratejiler merkezi ) organizasyonundan aldı. canvas ise icnc yani international center for nonviolent conflict (şiddet dışı çatışma için uluslararası merkez) ile yakın çalışıyor.

  icnc'ni kim finanse ediyor?

  peter ackerman.

  "freedom house" (özgürlük evi) isimli, abd'nin güya sivil örgütünün 2005-2009 yılları arasında başkanlığını kim yaptı?

  peter ackerman.

  freedom house'ı kim finanse ediyor?

  national endowment for democracy...

  abd devleti'nin kongre aracılığı ile doğrudan finanse ettiği ; abd devletinin doğrudan kontrolü altında dünyaya "demokrasi" ihraç etmekle görevli bu sözde sivil yapı 1983 yılından beri faaliyette.

  kurucularından allen weinstein'in şu sözleri sanırım yeteri kadar açıklayıcı olacaktır : "bugün ned olarak yaptığımız bir çok şey 25 yıl önce cia tarafından gizli olarak yapılıyordu." (kaynak : blum, rogue state: a guide to the world's only superpower)

  şu ana kadar neler öğrendik...

  abd dışişleri bakanlığı'dan , abd devleti'nin resmen finanse ettiği ned'e kadar bir çok abd devleti organı, bugün dünyada "gençlik hareketi" olarak örgütlenen yapıların doğrudan örgütlenmesi ve finansmanında rol alıyor.

  yazının başındaki alliance of youth movements (aym) da abd dışişleri bakanlığındaki üst düzey görevli glassman üzerinden bu küresel çete ile bağlantılı.

  peki aym'nin; abd dışişleri bakanlığının sponsorluğunda, 3-8 aralık 2008 tarihinde düzenlediği zirveye kimler katıldı :

  tabii ki türk "derin devletine" karşı cesurca mücadele eden bizim yavrular...

  genç siviller

  genç siviller adına katılanlar kim?

  ceren kenar, turgay oğur (yıldıray oğur'un abisi)

  abd'nin kucağında pışpışladığı bu yavrularımız abd derin devleti'nden aldıkları destekle o gün bugündür "ergenekon" sürecinde zeka küpü sloganlar bulup, bunları pankartlarla pencerelerden sarkıtarak "demokrasi" mücadelesi veriyorlar.

  facebook'taki üye sayıları milyonları bulmuş durumda. bu kadar kısa sürede bu kadar üye sayısına ulaşmada abd ordusu tarafından sosyal medyalar üzerinde kullanılan sahte kimlik üretme/yönetme ("persona management") yazılımlarının etkili olup olmadığı ortaya çıktığında, türkiye'de militarizme cephe alan bu yavruların ne kadar genç ve ne kadar sivil olduğu bir kez daha ortaya çıkacak.

  hem abd "derin devleti" ile dans edeceksin, sonra da gelip türkiye'de "derin devlete" bayrak açacaksın öyle mi?

  hadi oradan...

  önce oturduğun kucaktan kalk yavru kuş.

  kalk da, o kanatların sana ait olmadığını anla.

  sen madeleine albright kadar genç...

  bush kadar demokrat...

  blackwater kadar sivilsin yavrucuğum...

  ve baban abd!"

  * * *
 • nahda network’un direktörü khaled abol naga için mısır’ın kıvanç tatlıtuğ’u diyormuş. yıldıray oğur yazdı bugün.
 • hakkında entry girerken facebook'lu bir laf etmek adet olmuş, bozmayayım: facebook arkadaşım.**

  dün (23 kasım) itibariyle doğum günü bütün yurtta, dış temsilciliklerimizde ve yavru vatan kıbrıs'ta törenlerle kutlanmadı ama o yine de yeni yaşına girdi.

  benim facebook arkadaşım olması dışında da en az onun kadar önemli nitelikleri haiz bu ceren: bi kere bizim sözlükte çok sevilen genç siviller'in kurucularından. odtü'de siyaset bilimi okuduktan sonra boğaziçi'nde sosyoloji yüksek lisansı yapmış. bir yılı aşkın bir süredir beyrut'ta. amerikan üniversitesi'nde, ikinci yüksek lisansını devirmekle meşgul. ayrıca genç siviller'in ortadoğu ayağı gibi bir şey olduğunu anladığım nahda network'ün de direktörü.

  akademik çalışmaları devlet-din ilişkileri konusunda yoğunlaşmış. cuma hutbeleri üzerine tez yazmış. gerçi arapça öğrenmekte zorlandığından söz ediyor ve her üç esprisinden ikisi procrastination üzerine ama bence çalışkanlığına nazar değmesin diye öyle konuşuyor.
 • (nazli ilicak + nagehan alci) /4

  simdilik. lakin onlardan daha lapin. amaci uzum yemek degil bagciyi dovmek. taraf'ta kaleme (bilgisayara) aldigi cumleleri bunlara liberal kizilayi filan gibi birsey mi dagitiyor? hep ayni gargara. esniyoruz sayesinde.
 • arapca ogrenmekte zorlandigini iddia etmesi ile istanbul'a constantinople demesi arasinda bir korelasyon var bence.

  kendisi ve sevenleri icin azicik acayim ne demek istedigimi de ayip olmasin, arapca analitik zeka gerektiren bir dildir.