şükela:  tümü | bugün
  • muhtemelen yine aşkına karşılık alamamış psikopat bir orospu çocuğu tarafından yapılmış saldırıdır.
  • distopyayı kanlı canlı yaşıyoruz.
    suç kadınlarda değil,bu şerefsizleri büyüten ailelerde,şerefsizler engellenemiyor malesef.burada kadınlara değil devlete yapacak bir iş düşüyor ama..
  • birincisi, duyduğum kadarıyla katil firari değil evci iznine çıkmış, yani 15 yıl önce bir çocuğu öldürmekten dolayı hapis cezası alıp 13 yıl kaçak şekilde sokaklarda gezen - ve kim bilir daha kaç kişiye zarar vermiş - bir katil, hırsızlık suçundan tesadüfen yakalanıp 1 yıldır yattığı cezaevinden izne çıkartılmış. nasıl ya? adam sanki katil ve hırsız değil de ırak'ta şantiyede çalışan inşaat mühendisi, izne yollamışlar. aklınız bunu kesiyor mu? hukuk "git birilerine daha bıçağı tak, gasp et, öldür, elinden geleni yap" diye izin vermiş adama. inanılmaz bir şey. çok klişe gelebilir ama biz bunca vergiyi neden ödüyoruz? ülkede adalet tahsis edilsin, devlet bizi depremden, terörden, altyapı eksikliğinden ve katillerden, ruh hastalarından korusun, bu tipleri ayak altından çekip çoğunluğun iyiliği için gerekeni yapsın diye değil mi?

filantroplar kenara geçsin, çünkü duyduklarından hoşlanmayacaklar. bir vatandaş olarak hukuktan beklentim, ruh hastaları ve suçluların halktan izole edilip tedavi edilmesi, tedavisi olmayanların sınırları belli bir mekanda ömürlerini tamamlayana dek kontrol altında tutulmasıdır. sjw gibi "halin tavrın çok iyi, o zaman al sana iyi hal izni, hadi gez dolaş tatlış şey ;)" denerek sokağa salınması değil.

ikincisi, iyi niyetle yazıldığını düşündüğüm ama gerçeklerden kopuk akıllar veren entrileri ciddiye almayın, kriminal tiplerle hür iradenizle kesinlikle muhatap olmayın. cinayete meyilli adamla rakı masasında oturup derdini dinleyemezsin, çünkü onunki dert değil, hastalık. bunun için de hastaneler, psikiyatrlar, ilaçlar var, siz değil. tekrar ediyorum asla siz değil. ola ki siz ceren'den daha şanslıydınız, çevrenizde suça meyilli birinin varlığını fark ettiniz, hemen önlem alın, ortamınızı, gerekirse şehrinizi değiştirin, hiçbir vakit ve nakit kaybı hayatınızdan önemli değil. onların katil, tecavüzcü, toplum zararlısı olma sebebi kimsenin onları yemeğe çağırmaması, rakı masasında dertleşmemesi, yaralarına merhem olmaması gibi klişeler değil. burası çukur dizisi değil gerçek hayat, ulan rakı masasında öldürür sizi daha sağınıza solunuza bile bakamadan çünkü bu içinde var.
    katilin emniyete götürülerken bir videosu vardı şu an bulamıyorum, bulun ve bakın o tipe, hale tavra, donuk ifadeye. belli ki bozuk gen, zeka anomalisi de var. insan desen değil, hayvanımsı desen değil, sen sıradan insan halinle bunun hangi defektine çare olacaksın, ne halt edebileceksin. holywood filmlerinde bile bitti bu klişeler. böyle bir olayın nerede yaşanacağının tabi ki garantisi yok ama bilhassa küçük şehirlere üniversite okumaya giden kızlar için tekrar ediyorum, çevrenizde bir kriminalin titreşimini hissettiğiniz an gerekirse evinize dönün.

son olarak, haber ilk geldiği saatlerde sosyal medyada ceren'in dudağındaki piercing, balerin olması, öldürüldüğü saat vb. üzerinden ufak bir katili aklama mevzilenmesi sezmiştim, kim bilir yine hangi güzel, dövmeli, piercingli kız bir erkek mağdura yüz vermemişti de ölmeyi hak etmişti... derken olayın detayları ortaya çıkmaya başladığında bir anda mevzi dağıldı, herkes dehşete düştü, etraf buz kesti ve lanet etmeye başlandı. bu ikiyüzlülüğe de ne küfür etsek az.
  • sabah başlığı okuduğumdan beri o kadar kötüyüm ki, o kadar canım yandı ki hem ceren'e hem de geçen yıl bu olayın neredeyse aynısından ucu ucuna kurtulduğum için. beşiktaş çarşı'dan gece 12:30 civarı yine beşiktaş'taki evime yürümüştüm, tam eve girdim kapıyı kapatıyordum ki aradan bir kafa uzandı, nasıl bir refleksle kapıya yüklendim "sen kimsin, defol" diye bağırmaya başladım. ama kapıyı tam kapatamıyorum, şerefsiz de öbür taraftan kapıya yükleniyor, ayağını koymuş araya kapı bir karış açık kalıyor, aynı anda pislik "senden çok hoşlandım bırak kapıyı içeri gireceğim" diye de zırvalıyordu, - yolda gördüğün birinin peşine takılıp nasıl hoşlanılıyorsa, sapık! - o kadar mücadele ettim ki, hatta o açıklıktan yüzüne 2 tane de yumruk attım duruşu bozuldu o anda kapıyı kapattım. 3,5 dakika sürmüştür bu ama bana o kadar uzun geldi ki, o kadar korktum ki. sonra koltuğa çöktüm arkadaşlarımı aradım saatlerce ağladım. o an deli gücü gelmişti herhalde zaten eskiden yaptığım sporların da etkisi vardır ama çoğu kadın o mücadeleyi kaybederdi. ama ya sapığın elinde bıçak falan olsaydı aynı durumla karşı karşıya kalacaktım. artık tecavüze mi uğrardım öldürülür müydüm bilmiyorum. resmen ramak kalmıştı. öyle olsaydı buradaki bir takım pislikler arkamdan neler yazacaktı kimbilir, o saatte orada ne işi varmış, yok mini etek giymiş zaten alkol de almış vs küfürler hakaretler, yolda peşime takılanı iftirayla ilişkim olan biri yapıp piç tercihi oh iyi olmuş kusmukları yine gırla gidecekti. günlerce sürekli arkama bakarak yürüdüm paranoyak gibi. kıç kadar mesafe için bile akşamları taksiyle eve geldim. gerçi taksi de çok güvenli ya...

bu ülkenin kadınları her an her yerde niye bunları yaşamak zorunda kalıyor, hiçbirisi hiçbir yerde güvende değil diye sorgulayıp çözmeye çalışacağınıza siz oturun yine "erkek terörü demeyin" diye çemkirin, erkekleri temize çekmek olsun tek derdiniz, aferin öküzcükler...
    düşünün ben polisi bile aramadım. daha doğrusu aradım 155'i açıldı tel ama birkaç saniye sonra konuşmadan kapattım. çünkü bu sapık şimdi rastgele takıldı peşime, muhtemelen çarşı'dan takip etti, evimi bir daha belki bulamaz bile ama polis onu bulursa ifadesini alıp bırakacak, öldürülmediğim için hiçbir şey olmayacak, o sırada tüm bilgilerimi öğrenecek ya musallat olursa diye düşünüp, korkup şikayet etmedim.

ah ceren keşke sen de benim kadar şanslı olabilseydin, kurtulabilseydin. çok üzgünüm...
  • çok acı. yazacak bir şey bulamıyorum. nurlar içinde yat güzel kız.

bana tecavüz edip öldüreceğini söyleyen adamı savcılığa şikayet ettim takipsizlik kararı çıktı. onca tanığa rağmen. şaştım boynum büküldü içime kapandım korktum. korkmakta haklıymışım. baktılar birşey çıkmıyor cesaret aldılar. sonra şahsın yeğeni beni ölümle tehdit etti. mezara parça parça mı tek bütün mü gitmek istersin dedi.

o dönem bir yerde bir polisle karşılaştım. tam da girdiğim esnaf dükkanında bu konular konuşuluyordu. ben de tabi kadına şiddet niçin bu kadar çoğaldı siz polis olarak daha çok detay biliyorsunuzdur dedim. bu kişi kişileri
    korumada görevlendiriliyormuş. demesin mi o kadınların çoğu bakmayın siz basının yansıttığına hak ediyorlar . ağzım açık kaldı. nasıl dedim. çok rahat o kadınlar rahat yaşıyorlar dedi.
    inceledim bu şahsı muhafazakar malum tayfadan.

içim acıdı. koruduğu kadınların hak ettiklerini düşünen bir koruma görevlisi polis.

ülke duygularını ve ahlakını değiştirdi. bu nasıl bir değişim.
  • "erkek terörü diye genelleme yapmayın" diyen andavallar gitsinler, türkiye'de ve tüm dünyada cinayetlerin yüzde kaçını erkekler işliyor, yüzde kaçını kadınlar diye baksınlar. eğer erkekler kadınlardan 90 kat fazla cinayet işliyorsa tabii ki erkek terörü deriz. erkekleri de kadınları da öldüren yine erkekler. demek ki erkeklerin yetiştirilişinde bir şiddet sorunu var.

kaldı ki erkek terörü cinayetten ibaret de değil. fiziksel şiddet, tehdit, zorla alıkoyma, sindirme, zorbalık, taciz, tecavüz suçlarında bir kadına karşılık kaç bin erkek bulursunuz? o yüzden kalkıp "ama öyle kadın da var" demeyin. biz de "öyle kadın hiç yok" demiyoruz zaten, ama arada sayısal olarak kat be kat fark var. evet, bunun sebebi de toplumdaki zihniyet. kimse anasının karnından katil doğmuyor, demek ki toplum bir bok yiyor. ama "irkik tiriri dimiyin" diye çığrışmadan önce sorunun varlığını kabul edeceksin ki düzeltmeye başlayabilelim. siz "ama ben de erkeğim, ben öyle değilim, çok alınıyorum" diye alınırken orada birileri ölüyor be ayıptır! o kadar farklı bir erkeksen gel bunlarla uğraş, açıkçası esas "ama ben çok farklıyım, ben hiç öyle değilim" cümlesi o kadar klişe ki, bu cümleyi kuran hiç kimse "farklı" filan gelmiyor artık. katilinden tecavüzcüsüne herkes "ben öyle değilim" diyor mahkemede bile, karnımız tok lafta kalan farklılıklara.

sorun belli, erkek terörü. soru da belli, "toplumdaki değerler, uygulamalar sistemi neden bu kadar yanlış çalışıyor da bu kadar erkek bir katiller, tecavüzcüler, şerefsizler ordusu olarak yetişiyor? bunu değiştirmek için neler yapılmalı?"

ekleme: al işte, polisi de bıçaklamış gözaltına alınmaya çalışılan erkek. anladınız mı şimdi? toplumdaki şiddetin ciddi bir kısmından sorumlu, herkese şiddet saçan bir erkek sorunumuz var. erkek terörü sadece kadınlara değil, toplumun geneline yönelik, itiraz ettiğin o adlandırmayla günün brinde yüz yüze gelince anlarsın, bu bazen trafikte sana silah çeken olur, bazen kız arkadaşınla yürürken sana dayılanan olur. anlaman için illa başına gelmesini mi bekliyorsun?

şu başlık altında bile olayın genelleme değil, bir soruna işaret etme amacı taşıdığı defalarca anlatılmış:

(bkz: #98659097)

(bkz: #98660203)

(bkz: #98661543)

(bkz: #98663046)

(bkz: #98664431)

bunları okuyup bu laf neden kullanılıyor hâlâ anlayamıyorsanız hatayı kendinizde arayın. kimse kimseye normalde bu kadar uzun uzun laf anlatmak zorunda bile kalmamalı.
  • kurtlar vadisi ile büyüyen ;güdümlü kıt bir eğitim almış ülkesinde ki kronik çalkantılarla aklı karışmış ,sağ rejim beslemeli o ucube nesil büyüdü artık ve bunların olması ve artması maalesef olağan...
  • --- spoiler ---

-adam 2005 yılında, 21 yaşındayken yine ordu'da bir çocuğu öldürmüş.
    -13 sene boyunca yakalanamamış.
    -13 senenin sonunda hırsızlık yaparken yakalanmış.
    -20 yıl hapis cezası almış.
    -cezaevine girdikten bir süre sonra kaçmış.
    -kaçtıktan 2 gün sonra ceren'i öldürmüş.

--- spoiler ---

daha da tuhaf olan, herifi cinayet sonrası evine gidip yakalıyorlar.

evet, cezaevinden kaçan yani aranan herifi evine gidip yakalıyorlar.

büdüt: otogarda yakalanmış.
  • üzücü olay. lanet olsun böyle düzene. yalnız olaya "erkek terörü" demek ayrı karaktersizlik örneği. adam katil ruhlu bir hasta olabilir. aynı adam bir "erkeği" de öldürebilir.

yıllarca erkek dediğin güçlü olmalı, masaya vurmalı, bana sahip çıkmalı temalı goy goyların sonuçları bunlar. şiddet şiddettir. erkeği kadını yok. şiddeti yüceltmeyelim. bu şiddete düşkün,öfkeli ve rahatsız ruh hastaları sadece kadınlar için tehlike değil. cinsiyet ayırmadan şiddete tek yürek olarak karşı çıkmak bunun çözümü.

edit: mesaj kutum yine coştu sağolsunlar. arkadaşın biri "neden kendini katille özdeşleştiriyorsun?" diye sormuş. kendimi katille özdeşleştirmiyorum. "erkek terörü" kelimesindeki erkekle özdeşleştiriyorum. nasıl ki; pkklılar eylem yaptığında "kürt" terörü demek yanlış ve aptalcaysa "erkek terörü" kavramı da o kadar aptalca. hayır erkek terörü diyenler de, şiddetin son bulmasını mı istiyor yoksa şiddeti kendileri mi uygulamak istiyor? kullandığınız dil yanlış onu söylüyoruz. kullandığınız dil şiddete hizmet ediyor. türkiye'de en az 30 milyon erkek var ömründe kadına hiç şiddet uygulamamış erkekler uygulamışlardan daha fazla muhtemelen. ee yani senin bu dediğin genelleme desen değil. neye erkek terörü diyorsun.

edit1: toplumsal olarak ahlaki ve dini inanışlarımızı bence gözden geçirmeliyiz. islamiyette kadının yeri belli. en temel örneği baş örtü meselesi. neden bir erkek iradesine sahip çıkamıyorken kadın örtünmek zorunda kalsın ki? bunun çözümü bu mu mesela. ayrıca ahzab ve nisa surelerini okumanızı tavsiye ederim. onları okuyunca müslüman toplumlarda kadının sosyal hayatta neden bu kadar ötelendiğini daha net anlayacaksınız. problemi yaratan toplumdan problemi çözmesini bekliyoruz. ne zamanki insanların dini inançları ve kişisel görüşleri "toplumsal ahlak" algısından çıkar o zaman bu ülkede kadınlar daha özgür olur.

kanunları ne kadar değiştirirsen değiştir. senin toplumundaki insanlar hala namusu "bekaret" vs gibi kavramlara indirgiyorsa hatta senin toplumunda "namus" diye bir kavram varsa sana kanunların yapabileceği bir şey yok. toplum olarak "banane" "sanane" kavramlarını oturtmamız lazım. herkesin kendi hayatı olduğunu, bireyselleşmenin önemini vs çok ufak yaşlarda aşılamalıyız. ancak bu kavramları klasik "türk aile" arabeski yaparak aşılamak çok zor.

edit2: arkadaşlar isterseniz sosyoloji,psikoloji, toplumsal davranışlar ve suçlu psikolojisi ile ilgili tartışabilirim. ama hayatını göt kadar bir alanda yaşayıp cahil cahil bana gelip "mal" diyen insana insan olarak pek saygı duyamıyorum. fikriniz varsa belirtebilirsiniz ama tutup sizin göt kadar dünya görüşünüze yazdıklarım uymuyor diye bana mal demeniz oldukça saçma.

feminizmi "bayan değil kadın" seviyesinde yaşayanlar lütfen gelip buraya ağlamasın. yaptığım vurguyu anlamıyorsunuz. erkeğin erkeği öldürmesini umursamayıp normalleştirmeniz durumu buralara getiriyor.

edit3: ben herhalde farklı bir toplumda yaşıyorum. arkadaşlar bu şiddet yanlısı erkekler ya da tüm erkekler diyelim hadi. dalda armut değil. bu insanlar bir toplumda yetişiyor. önce ailede şekilleniyor. sonrasında toplumsal kalıplar onlara başka bir şekil veriyor. aslında "erkek dediğin" diye başlayan her cümle ve cinsiyetlere göre dağıttığınız her rol bu kurumuş düzeni destekliyor. bunu yapan çok fazla kadın var. ya en basitinden girin "karısı çalışıp kendi çalışmayan erkek" benzeri başlıklara bir bakın. en eğitimli kadın bile tutup orada "erkek dediğin çalışacak bana bakacak" minvalinde entryler var. orada erkek dediğin güçlü olacak çalışacak vs diye bik bik ötenlerden bazıları burada gelip bana sövüyor. cinsiyetlere roller dağıtıp sonra bi tarafın götü kalkınca burada bunu söyleyene sövmek kolay. bana kızmayın kardeşim kadın ve erkek olarak bu toplumda beraber yetişiyoruz. yani suçu sadece erkeklere atmak mantıklı geliyor mu? iki tarafta etkileşim içinde. her şeyin sorumlusu bir taraf olabilir mi?

bugün toplumdan tüm erkekleri çıkarsak. yine bu toplumda şiddet olayları yaşanacak. yine bazı kadınlar bazılarını kendinden güçlü görüp onlara roller dağıtacak sahip çıkılma arzusuyla yine saçma bir düzeni körükleyecekler.
  • arkadaslar, yurttaslar bakin bu erkek terorunun boyutlarini anlamadan "ben oyle degilim" diye agliyorsunuz. anlamiyorsunuz bu korkuyu, basmiyor kafaniz. kizin, bir anligina pesimde kim var bakisini bir erkek olarak videoda yakaladiniz mi? videoyu izleyen her kadin yakaladi o bakisi. yolda yururken, yanlis yetistirilmis erkegin biri, toplumdan, adaletsizlikten, kadinin kucuk dusurulmesinden aldigi gucle; evde oturmayan her kadinin sirf erkek oldugundan dolayi, kendisine bir seyler borclu oldugunu sandigi icin pesine takiliyor. tacizi, tecavuzu, istedigini alamazsa da öldürmeyi kendine hak goruyor. yolda yuruyorsunuz, kadinsiniz diye pesinize takilip sizi bicakliyor adam. herhangi biri. bir de bunun domestik siddeti var; sevgilisi, babasi, sevgili olmak isteyeni. fiziksel siddeti, psikolojik siddeti. yuruyorsunuz ve evinizin onunde bicaklanma riskiniz var. cunku manyagin biri o an sizi kendine hak gormus olabilir!

goruyorum ki; bu korkuyu anlamaniza olanak yok. siz "erkek teroru" lafina kafayi takmisken, kadinlar bu teror yuzunden ciddi ciddi ölüyor. bu korkuyla yasamak korkunc bir sey. insanlar canindan olurken, hâlâ pasa cocugu gibi kendi derdinizdesiniz. bu genelleme sizi "o tip bir erkek olmadiginiz icin uzuyor." hay allah pasa cocugu ya. neredeyse butun kadinlar bu durumun yarattigi anksiyete, panik atak krizleriyle ugrasirken, kimisi gercekten hayatinin baharinda ölürken, sizin caninizin sikkinligina yeterli ilgiyi gosteremiyoruz diye kusura bakmayin lutfen. bardak doldu, o derdi de alamiyor.