*

şükela:  tümü | bugün
 • gece gece üzen haberdir. inşallah hayata tutunur.

  edit: erkek terörüne bir kurban daha verdik.

  haber

  ordu'da, evinin önünde bir saldırgan tarafından bıçaklanan balerin ceren özdemir (20), ağır yaralandı. şüpheli kaçarken, genç kız ise hastanede tedaviye alındı.

  olay, saat 19.30 sıralarında altınordu ilçesi zaferi milli mahallesi'nde meydana geldi.

  balerin ceren özdemir, antrenman sonrası geldiği evinin önünde kimliği belirsiz bir kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. vücuduna aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralanan genç kız, kanlar içerisinde yığıldı. saldırgan kaçarken, çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.
 • muhtemelen yine aşkına karşılık alamamış psikopat bir orospu çocuğu tarafından yapılmış saldırıdır.
 • distopyayı kanlı canlı yaşıyoruz.
  suç kadınlarda değil,bu şerefsizleri büyüten ailelerde,şerefsizler engellenemiyor malesef.burada kadınlara değil devlete yapacak bir iş düşüyor ama..
 • yazık. gencecik bir kadın. umarım ölmez ama ölmese bile geri kalan yaşamında çok büyük sıkıntı çekecek. fiziksel olarak çekmemesini umarım ama fiziksel olarak çekmese bile bu saldırının yaratacağı travma öyle birkaç ayda geçecek gibi değil kesinlikle.

  ordu diğer karadeniz şehirleri arasında yobazlığın kol gezmediği bir yer ama ne olursa olsun anadolu. bir yazarın değindiği ihtimal hemen akılda beliren. platonik olarak aşık olan, hatta bununla kalmayıp had safhada kıskançlık yapan ve belki daha önce yolunu kestiği, aşkına karşılık alamadığı bu gencecik kıza defalarca bıçak saplayacak kadar psikopat biri canlanıyor zihinde.

  ne olursa olsun bu kişinin hayatı artık eskisi gibi olmayacak. bıçaklayan ve bir hayatı karartan kişi ise yakalandığında bir hayatla kıyaslanamayacak kadar kısa bir süre cezaevinde kalıp çıkacak. terapi görmüş olarak değil, cezaevi koşullarında iyice bozulmuş ve çürümüş olarak. yeniden topluma karışacak.

  sistem, bu pislikleri üretiyor olmasının yanında, sözüm ona çözümmüş gibi lanse ettiği cezaevlerinde durumu daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor. ne söylense az.
 • üzücü olay. lanet olsun böyle düzene. yalnız olaya "erkek terörü" demek ayrı karaktersizlik örneği. adam katil ruhlu bir hasta olabilir. aynı adam bir "erkeği" de öldürebilir.

  yıllarca erkek dediğin güçlü olmalı, masaya vurmalı, bana sahip çıkmalı temalı goy goyların sonuçları bunlar. şiddet şiddettir. erkeği kadını yok. şiddeti yüceltmeyelim. bu şiddete düşkün,öfkeli ve rahatsız ruh hastaları sadece kadınlar için tehlike değil. cinsiyet ayırmadan şiddete tek yürek olarak karşı çıkmak bunun çözümü.

  edit: mesaj kutum yine coştu sağolsunlar. arkadaşın biri "neden kendini katille özdeşleştiriyorsun?" diye sormuş. kendimi katille özdeşleştirmiyorum. "erkek terörü" kelimesindeki erkekle özdeşleştiriyorum. nasıl ki; pkklılar eylem yaptığında "kürt" terörü demek yanlış ve aptalcaysa "erkek terörü" kavramı da o kadar aptalca. hayır erkek terörü diyenler de, şiddetin son bulmasını mı istiyor yoksa şiddeti kendileri mi uygulamak istiyor? kullandığınız dil yanlış onu söylüyoruz. kullandığınız dil şiddete hizmet ediyor. türkiye'de en az 30 milyon erkek var ömründe kadına hiç şiddet uygulamamış erkekler uygulamışlardan daha fazla muhtemelen. ee yani senin bu dediğin genelleme desen değil. neye erkek terörü diyorsun.

  edit1: toplumsal olarak ahlaki ve dini inanışlarımızı bence gözden geçirmeliyiz. islamiyette kadının yeri belli. en temel örneği baş örtü meselesi. neden bir erkek iradesine sahip çıkamıyorken kadın örtünmek zorunda kalsın ki? bunun çözümü bu mu mesela. ayrıca ahzab ve nisa surelerini okumanızı tavsiye ederim. onları okuyunca müslüman toplumlarda kadının sosyal hayatta neden bu kadar ötelendiğini daha net anlayacaksınız. problemi yaratan toplumdan problemi çözmesini bekliyoruz. ne zamanki insanların dini inançları ve kişisel görüşleri "toplumsal ahlak" algısından çıkar o zaman bu ülkede kadınlar daha özgür olur.

  kanunları ne kadar değiştirirsen değiştir. senin toplumundaki insanlar hala namusu "bekaret" vs gibi kavramlara indirgiyorsa hatta senin toplumunda "namus" diye bir kavram varsa sana kanunların yapabileceği bir şey yok. toplum olarak "banane" "sanane" kavramlarını oturtmamız lazım. herkesin kendi hayatı olduğunu, bireyselleşmenin önemini vs çok ufak yaşlarda aşılamalıyız. ancak bu kavramları klasik "türk aile" arabeski yaparak aşılamak çok zor.

  edit2: arkadaşlar isterseniz sosyoloji,psikoloji, toplumsal davranışlar ve suçlu psikolojisi ile ilgili tartışabilirim. ama hayatını göt kadar bir alanda yaşayıp cahil cahil bana gelip "mal" diyen insana insan olarak pek saygı duyamıyorum. fikriniz varsa belirtebilirsiniz ama tutup sizin göt kadar dünya görüşünüze yazdıklarım uymuyor diye bana mal demeniz oldukça saçma.

  feminizmi "bayan değil kadın" seviyesinde yaşayanlar lütfen gelip buraya ağlamasın. yaptığım vurguyu anlamıyorsunuz. erkeğin erkeği öldürmesini umursamayıp normalleştirmeniz durumu buralara getiriyor.

  edit3: ben herhalde farklı bir toplumda yaşıyorum. arkadaşlar bu şiddet yanlısı erkekler ya da tüm erkekler diyelim hadi. dalda armut değil. bu insanlar bir toplumda yetişiyor. önce ailede şekilleniyor. sonrasında toplumsal kalıplar onlara başka bir şekil veriyor. aslında "erkek dediğin" diye başlayan her cümle ve cinsiyetlere göre dağıttığınız her rol bu kurumuş düzeni destekliyor. bunu yapan çok fazla kadın var. ya en basitinden girin "karısı çalışıp kendi çalışmayan erkek" benzeri başlıklara bir bakın. en eğitimli kadın bile tutup orada "erkek dediğin çalışacak bana bakacak" minvalinde entryler var. orada erkek dediğin güçlü olacak çalışacak vs diye bik bik ötenlerden bazıları burada gelip bana sövüyor. cinsiyetlere roller dağıtıp sonra bi tarafın götü kalkınca burada bunu söyleyene sövmek kolay. bana kızmayın kardeşim kadın ve erkek olarak bu toplumda beraber yetişiyoruz. yani suçu sadece erkeklere atmak mantıklı geliyor mu? iki tarafta etkileşim içinde. her şeyin sorumlusu bir taraf olabilir mi?

  bugün toplumdan tüm erkekleri çıkarsak. yine bu toplumda şiddet olayları yaşanacak. yine bazı kadınlar bazılarını kendinden güçlü görüp onlara roller dağıtacak sahip çıkılma arzusuyla yine saçma bir düzeni körükleyecekler.
 • ne söyleyim ben...
  balerinmiş herkesin içinde açık saçık dans ediyor muş. hava karanlıkmış..,..!!!

  bunu savunan her kim ise ...

  yazmak içimden bile gelmiyor bıktım ülkemden utanır oldum.s
 • neden kendi ülkende mutlu bir gün geçiremiyorsun sorusuna verilen bıçaklı cevaptır.

  bir çomarın sikik sevdasının ve reddedilmenin verdiği ezikliğin dışa vurumu olma olasılığı yüksek, boktan bir kapkaç suçunun kurbanı da.

  her ne olursa olsun, yoktan yere bir insan daha acılar içinde, ölmemek için direniyor hastanede.

  geçmişler olsun, iyileştiğinde de derhal yüzbinlerce eşitinin yaptığı gibi kendisine nefes alabileceği bir ülke bulsun. mesleği ona çok kapı açacaktır.

  edit : maalesef hayatını kaybettiğini öğrendim bir dingilin mesaj yoluyla uyarısı sayesinde. huzur bulur umarım, ne yazık ki bu ülkede aradığını bulamadı bir çoğumuz gibi. ailesine sabır dilerim.
 • buraya da ne yaptığını bilmeyen, koyun shaun gibi önündekileri takip edip '"meeee" lemekten öteye gidemeyecek duyarcılar gelmeden bir iki not iliştireyim.
  öncelikle genç bir kızımız vefat etmiştir, ailesine sabırlar dilerim.

  toplumda anlaşılmayan birşeyler var, siz bu sorunu çözmek yerine meeeeee lemeyi tercih ediyorsunuz arkadaşlar.
  bu tarz haberlerin altına aynı şeyleri, kendi ideolojisinin ve fikirlerinin birilerine haklı olduğunu göstermek isteyen ve bunun için de hazır kıta bekleyen bir kitle var. evet bu kitle, özgecan aslan cenazesine bile gidip, cenazede kavga çıkartıp, "özge'yi erkek öldürdü, onun cenazesini erkeğe taşıtmayız" diyerek cenazede dahi kavga çıkartan, özgecan ın ailesini cenazede bile yerin dibine sokan kitle.
  hemen altta ve üstte görülecek entry lere bi bakın, erkek cinayeti, erkek faşizmi vs vs vs diye doluşulmuş. yarında hemen eylem yapalım, erkekler, hayvanlar, kaktüsler, bezelyeler kahrolsun diye.

  tüm bu tür suçlar ki, (cinayet -tecavüz) suçlu psikolojisini burada saçlarına bakımsızlıktan bit düşmüş saçlarını kaşıyarak entry giren bir çok ekşiciden daha iyi bildiğimi iddia ederim ki, toplum tarafından özellikle dışlanarak, kendini eğitmesine imkan verilmeyen - kendine dahi yetmeyip ailesinin veya bir başkasının üzerinden asalakça yaşamasına bilerek göz yumulan, bu şekilde hareketle beynin limbik sisteminin farkında olmadan kararlar alan bireylerden oluşmaktadır. yani sizlerden oluşmaktadır, bu cinayetlerin hepsinin sorumlusu senin de dahil olduğun grup tarafından işlenmektedir.

  kendini, feminist, humanist, egzontorist, homosaksülistt veya her ne adla olursa olsun başka bir sikim ilan ederek, bu cinayet veya suçları işleyen toplumdan kendini uzaklaştırıp beyin ve vicdan mastürbasyonu yapıp kendini kandırman, senin bu suçları işleyen toplumun üyesi olmadığın anlamına gelmiyor.

  bu kişiler, senin teyzenin oğlu, amcanın kızı, komşunun torunu vs vs vs herkes olmakta.
  peki soruyorum sana ekşici arkadaş, en son ne zaman bir suçlu ile oturup onla muhabbet ettin??? adamın veya kadının kaba saba konuşmasını eleştirip ayyu hayvana bak diyerek kendini üstün görüp egonu rahatlatmadın mı??

  en son ne zaman bir suçluya veya suça yatkın bir kişi ile oturup derdini dinleyip birer kadeh rakı içtin??? ben söyleyeyim, hiç bir zaman.
  çünkü sen o kaloriferli evde oturup onu bunu eleştirmekten başka birşey bilmeyen, suç dünyasının içinde doğan ve büyüyen çocuklar gibi olmadığın için, sadece ve sadece iyi bir ailede doğduğun için böylesin, eğer o kişinin yaşadığı ortamda olsaydın veya öyle ailede yaşasaydın, sen kendi annesini lahmacun yapıp dağıtan bir manyak olurdun belki de. çünkü senin şimdi ki dünyan öyle küçük ki, eğer o şekilde bir ailede veya ortamda doğsaydın yine aynı şekilde küçük dünyanda hapsolacaktın.

  peki sen bu kişileri bu dünyadan çıkarmak için ne yaptın?? ben söyleyeyim, suçları eleştiren onları küçük gören, hor gören eylemlere veya sempozyumlara katılıp aynı şekilde entel entel oturup apış aranızı kaşıyıp hiç bir çözüm üretmeden sadece senin gibi düşünen başka embesillerle tanıştın ve kendini bu şekilde rahatlattın. hiç düşünmeden bu kızı veya adamı suça iten neydi diye? hiç düşünmedin ilkokulda en arkada oturtulup sınıftan soyutlanan çocuğun bir gün psikopat bir manyak olacağını.

  birşeyler mi yapmak istiyorsun?? bulunduğun ortamda, içerde dışarda okulda farketmez. okuldaysan sınıfın en azılı manyağıyla oturup kalk, yada mahallede en az 4 5 adet suçtan kaydı olan o görünce yönünü değiştirdiği kişilerle , işyerindeysen orospu diye nitelendirip herkesle yatan kızla, hani herkes tarafından dışlanan, en çok konuşan, en çok yaramazlık yapan veya veya konuşması-hareketleri kötü kaba saba olduğu için dışlanan kişiler var ya, hı işte onlarla. noldu?? annen kızar mı senin öyle kişilerle oturmana veya gezmene? o kişiye iyi bak, çünkü toplum o kişiyi farkında olmadan dışlayıp suça itiyor. belki de o kişi bir kadını öldürecek, hani o senin en hassas olduğun kadın cinayetini işleyecek. veya bir erkeği öldürecek veya öğretmenini. belki de o kişiyi sen çevireceksin yolundan. aaaaa, pardon gelip sosyal medyada duyar kasmak, intikam intikam diye eylem yapmak, çükünü kesin diye bağırmak, yada elektrikli sandalye diye kendini yırtmak daha kolay değil mi? anlamadığın nokta, sen bu isteklerinle bu suçu gerçekleştiren kişiden farkın olmadığını gösteriyorsun. beynşn çalışma sistemi aynı, fikir aynı, sen sadece harekete geçmemişsin, o kişi ise harekete geçmiş. belki de sende birgün yaparsın bir cinayet veya tecavüz?? ama senin asıl görevin sosyal medyada duyar kasmak tı pardon, unutmuşum.

  ne demişti nietzsche, "kim ahlak veya namus şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuz odur.

  ben bunu şöyle değiştiriyorum," kim cinayet tecavüz gibi suçlara sosyal medyada en çok duyarı kasıyorsa, bilin ki en az üzüleni odur. "

  hadi eyvallah.

  edit: özelden bir çok kişiden iyi dilekleri içeren mesaj almış olsam da, mesaj kutum bana ve aileme yaklaşık bunun 3 katı kadar küfür eden mesajlarla doldu. küfür eden arkadaşların daha çok sevecekleri bir yazım var, onu paylaşayım.
  özgecan aslan cinayetinin abartılması: (bkz: #49186802)