şükela:  tümü | bugün
 • havuz tipi nukleer reaktorlerde havuz dibinin mavi gorunmesinin nedenidir. sahip olduklari kinetik enerjiyle orantılı olarak hizlari, isigin soz konusu seffaf ortamdaki* hizindan buyuk olan taneciklerin* bu ortamdan gecerken neden oldugu gorulebilir ısıga verilen ad.
 • tıbbi gereçlerin ışınlandığı* bir fasilitede kullanılan radyoaktif çubukların, altı metre derinlikteki ağır su havuzunun dibinden şöyle görünmesine neden olan hadise:

  http://i34.tinypic.com/2sajxch.jpg
 • fazla mesai yapan radyologlar, röntgen vs çeken kişiler mavi mavi parlamaya başlamışlarsa cherenkov ışıması yapıyorlardır. bu nedenle bu teknisyenlere vücutlarındaki radyasyonu atsınlar diye diğer meslekle oranla daha fazla tatil verilir.
 • takyonlarin isidir.

  (bkz: takyon)
 • ardındaki fikir oldukça hoşuma giden olay. arkadaşlar belirtmiş ama tekrar açıklamakta fayda var; jetlerin ardında oluşan şok dalgasını çoğumuz biliyoruzdur, bunun ışık versiyonu mantığında diyebiliriz kabaca. o nasıl oluşuyordu? ses oluşturuyoruz ama ses hızını aşıyoruz. o halde ışık için aynısını düşünelim.

  eee dur lan ışık hızı* evrensel sabit idi? nasıl geçelim? çakallık burada başlıyor. o sabit olan değer vakumda, eğer ışığın kabaca daha yavaş ilerlediği bir ortamda olayı vukuu buldurursak ne olur? su için örneğin bu durum 0.75c. bildiğimiz ışık hızından oldukça düşük gibi görünse de ancak parçacık hızlandırıcılarında bu hıza kontrollü olarak ulaşabiliyoruz. cern'de lhc'yi su doldursak da olmaz elbette.. ancak işin doğası gereği bu hıza ulaşılan yerler var: nükleer reaksiyonlar. işte bu noktada karşımıza çıkıyor cherenkov radiation:

  yüklü bir parçacık dielektrik bir ortamda ışığın faz hızından daha yüksek bir hıza ulaştığında elektro manyetik radyasyon tespit edilir yukarıda anlattıklarımıza göre. ve çerenkov ışıması da ahanda budur. faz hızı konusu bu noktada ilginç aslında ama o kadar detayına hakim olduğumu söyleyemeyeceğim. smith-purcell etkisi konusu araştırılabilir merak eden zihinler için.
 • kanımca atom-altı evrendeki en görkemli olaydır.
 • burada ışımanın renginin daima mavi tonlarında olmasının sebebi atom altı parçacıkların sahip olduğu frekanstan olsa gerek.

  o değil de, özellikle çizgi filmlerde falan ya da hollywood yapımlarında ışınlanmış radyoaktif maddelerin hafif sarıya çalan bir yeşil renkte parladığı tasvir edilegelmiş. halbusem maviymiş.
 • radyoaktif maddelerin su, cam gibi saydam materyallerin içinden geçmesi sağlanırsa bir tür optik sonik patlama yoluyla mavi parlaklığında yaydıkları ışık.

  randall munroe'nün belirttiği üzere ışığın rengi radyasyon miktarına değil ayrışma enerjisine bağlıdır ve radyoaktif maddenin zamanla radyoaktivitesini yitirecek olmasıyla ışık parlaklığını yitirecek fakat aynı mavi rengi koruyor olacaktır.