• https://m.facebook.com/…64620704&id=100003047466105

anavatanında sokakta dans etmesi bile tehlikeli kişi.

soçi yakınlarındaki bir kasabada, bir grup çerkes genci düğünlerde gördüğümüz danslarını sokakta icra etmeleri putin rejimi için dert olmuş. taşkınlık, çevreye zarar verme gibi hukuka aykırı herhangi bir hareket bulunmazken polis ve yancıları kazak(cossack) milisler uyarı bile etmeden gençlere saldırıyor ve biber gazı sıkıyorlar. ardından üç kişi gözaltına alındı ve halen bırakılmadılar bir haftadır.

haşmetli örgütlerimizden herhangi bir ses duymadım. tabi işleri bozulmasın, 21 mayıslarda gidip turistik ziyarette bulunmaları engellenmesin bunlar daha önemli. çerkes gençler de sokakta değil de evlerinde oynayıverselermiş değil mi ya? siz de haklısınız büyüklerim.
  • üniversiteye hazırladığım dönemde tarih öğretmenimdi. hayatımda yediğim en güzel yemekleri yaptığını söylebilirim özellikle mantısını unutamıyorum.
  • saf bir etnik grup sanılıyor ama gerçekte çok sayıda etnik grubun üst kimliği olduğu bilinmiyor. adigeler, ubıhlar, çeçenler, dağıstanlılar ve inguşlar ayrı dilleri konuşan ayrı halklar. anadolu'da hepsine çerkes deniyor.
  • bu etnik kimliğe sahip 4-5 arkadaşım oldu. ilginç insanlar... kendilerini üstün ırk gibi görüyorlar. [türk’lerden üstün değil, baya bildiğin herkesten üstün]. bu yüzden sanırım çok kibirliler. bu ülkede 20-25 milyon bir nüfüsa sahip olduklarını düşünüyorlar [bu mantıkla zaten türkiye’de türk yok].

unuttukları tek bir şey var o da bu ülkeye nasıl geldikleridir. bu ülkeye bir katliamdan kaçarken, sırf müslüman oldukları için izin verilen sığınma hakkı neticesinde geldi bu arkadaşlar.
  • gumushane tarafinda yer alanlari genellikle ensesttir. kuzenleri ile evlenirler. surekli sakat cocuklari olur ancak yinede akraba evliligi yaparlar.
  • kaymakam olanları çakır gözlü gülsümleri alıverirler.
  • çerkesler, adığeler, adıgeler, adigeler (adigece: a??????? adıge?er), kuzey kafkasya’ da, tarihi çerkesya' da (çerkezistan), bugün ise rusya federasyonu' na bağlı adıgey, karaçay-çerkes ve kabardey- balkar cumhuriyetleri ile krasnodar krayı ve stavropol krayı'nda kuzeybatı kafkas dillerinin adığe- abhaz grubundan çerkesçeyi konuşan yerliler ile çerkes sürgünü' nde çarlık rusyası döneminde kafkasya' dan osmanlı imparatorluğu topraklarına sürülen ve bugün türkiye, ürdün, suriye ve filistin gibi ülkelerde yaşayan kuzey kafkas halkı. batı çerkesleri ve doğu çerkesleri olmak üzere iki ana kola ayrılan çerkesler bir düzine ana boydan oluşurlar. abaza ve abhazlarla akrabadırlar. çerkesler 16. - 17. yüzyıllardan itibaren osmanlı türkleri ve kırım tatarları aracılığıyla görece geç müslüman olan bir toplumdur. kafkasya’da kuzey osetya’nın mozdok bölgesinde yaşayan 3 bin kişilik bir hıristiyan kabardey topluluk dışında çerkeslerin tamamı sünni hanefi müslümandır. çerkes boyları üzerine en eski ve en geniş bilgiyi 1667 yılında evliya çelebi vermiştir. dünyada en büyük çerkes nüfusu kafkasya'da değil türkiye'de bulunmaktadır. rusya imparatorluğu ile çerkesler ve kafkasya imamlığı arasında rusların kafkas savaşı, çerkeslerin ise rus-kafkas savaşı (1817–1864) ya da rus-çerkes savaşı (1763–1864) dedikleri savaşlardan sonra ruslara geçen çerkes topraklarında yaşayanların büyük bölümü osmanlı topraklarına tehcir ettirilmiştir. çerkes sürgünü ya da çerkes soykırımı adı verilen bu olaylar 20 mayıs 2011 tarihinde gürcistan parlamentosu tarafından soykırım olarak tanınmıştır. (kaynak: wikipedia)
  • çerkes herhangi bir kafkas kavminin kendisine verdiği bir isim değildir. ismin kökeni" asker kesen" veya "asker kişi" anlamında(çerikes) türkçe bir kelime olduğu veya yunan coğrafyacı ve tarihçi strabo'nun bahsettiği cercetae ismindeki kafkas kavminden geldiği tahmin edilmektedir.

osmanlı döneminde bütün kuzey kafkasyalıları -adige,abhaz,ubıh,oset,lezgi,avar,çeçen,inguş,karaçay,balkar,kumuk...- tanımlamak için kullanılmış, günümüzdeki akademik çevrede ise genellikle, sadece adige topluluğunu tanımlanmaktadır.

günümüzün şartlarında ise "çerkes" adının aynı dilsel, kültürel ve genetik havuzun içerisinde yer alan adige, abhaz,abaza ve ubıh(kuzeybatı kafkas) halklarını tanımlanmasında kullanılması gerektiğini düşünmekteyim. zaten bölge hakkında yeterli bilgiye sahip olan araştırmacıların çoğu da bu adlandırmayı kullanmaktadırlar.

.
  • baba tarafından dahil olduğum millet.
    pek çok çerkesler gibi ben de kültürüne, müziğine ve tarihine derin ilgi duyuyorum. fakat itiraf edelim ki özellikle türkiyeli çerkesler olarak asimile olma yolunda hızla ilerliyoruz. benim gibi düşünen çerkes dostlarım kolları sıvamışlar ve çerkes dili üzerine çok güzel bir çalışma ortaya çıkarmışlar. ellerine sağlık diyelim, bahaneler sunmak yerine dahil olmak için çabalayalım.

dilimizi öğrenmek arzusunda olanlar buradan bakabilirler

söylemekte fayda var, ekip oldukça yeni ve kendini her geçen gün geliştiriyor. sizlerin de geri dönüşlerine göre proje çok daha iyi yerlere gelebilir. ben her birine canı gönülden inanıyorum, varolsunlar *
  • samsun'dan kayseri'ye düz bir hat çekin. çerkes topluluklarının anadolu'da en yoğun bulundukları bölge o hat üzerindedir. balıkesir ilinin kuzey ilçeleri de yoğun çerkes nüfus barındırır.
hesabın var mı? giriş yap