• (bkz: çerkes)
  • (bkz: çerakise)
  • zorla islamı seçmek zorunda kalıp, hayatlarını sürdürmeyi başarmışlardır. (kaynak ben) orta dünyadaki elflerin torunları olabilirler. savaşlarda, kaçıyor görünmemek için yüzü düşmana dönük, yavaş yavaş geri çekilmek gibi asil gelenekleri olan ve bu yüzden gerekirse ölen insanlara saygılarımı sunmaktan başka bir şey diyemem.
  • balıkesir'in manyas, gönen, susurluk ilçeleriyle bunlarla iç içe olan bursa'nın mustafakemalpaşa ve karacabey ilçelerinde yoğun bulunurlar. emim değilim ama bu saydığım bölgenin en kalabalık etnik topluluğu olabilirler
  • duyduklarım ve okuduklarıma dayanarak kendileri ile ilgili kısıtlı bilgiye sahip olduğum,
    duyduğum ve okuduğum kadarı ile geleneklerine, geçmişlerine ve birbirlerine bağlı,
    mertliği ve asaleti yaşam biçimi haline getirmiş halk...

kendileri hakkında fikir edinebilmek için müziklerini dinliyorum bir süre...

seriday ve daha fazlasına ev sahipliği yapan bir kültür kötü olamaz.
  • çerkes yerine aslında çerkez'in kulağa daha güzel geldiği, ama sanırım artık "çerkkes" diye karar kıldıkları kafkasya kökenli akraba etnik gruplardır.

bu s'lisi
    bura hepten çerkes, kafasına göre herkes

bu da z'lisi
    çerkez abaza, allah muhafaza
  • anayurtları kafkasya'dan sürülmelerinden ya da daha doğru bir ifadeyle soykırıma uğramalarından bu yana 152 sene geçmiş bir halk. çerkeslerin kim olduğundan anayurtları kafkasya'nın durumuna, rusya'nın sürgündeki rolünden çerkeslerin taleplerine kadar birçok konuya değinilen röportaj için bakınız: [http://www.dunyabizim.com/…erkes-surgununu-konustuk http://www.dunyabizim.com/…erkes-surgununu-konustuk]
  • (bkz: alanlar)
  • dünyanın en güzel müziklerine ve danslarına sahip olduğunu düşündüğüm millet.
  • iyi insanlardır. biz yörük kökenliyiz. bana en çok sorulan sorudur '' çerkezlik var mı '' diye. fiziken benzetenler de oluyor davranış şekli olarak ta. üniversite de düzce kökenli bir hocam vardı her zaman '' çerkez kızları gibisin '' derdi. çerkezleri bir düzce li olarak çok iyi tanıdığı kesin. yıllar sonra çerkez arkadaşlarım oldu hem de çok yakın arkadaşlarım. çok düzgün karekterli dostlarım oldular. ülkemizin en güzel rengidirler bizdendirler . asla ihanet etmezler. swviyoruz sizi. yörük kökenli dostunuzdan selamlar
hesabın var mı? giriş yap