şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: çerkes)
 • (bkz: çerakise)
 • zorla islamı seçmek zorunda kalıp, hayatlarını sürdürmeyi başarmışlardır. (kaynak ben) orta dünyadaki elflerin torunları olabilirler. savaşlarda, kaçıyor görünmemek için yüzü düşmana dönük, yavaş yavaş geri çekilmek gibi asil gelenekleri olan ve bu yüzden gerekirse ölen insanlara saygılarımı sunmaktan başka bir şey diyemem.
 • balıkesir'in manyas, gönen, susurluk ilçeleriyle bunlarla iç içe olan bursa'nın mustafakemalpaşa ve karacabey ilçelerinde yoğun bulunurlar. emim değilim ama bu saydığım bölgenin en kalabalık etnik topluluğu olabilirler
 • duyduklarım ve okuduklarıma dayanarak kendileri ile ilgili kısıtlı bilgiye sahip olduğum,
  duyduğum ve okuduğum kadarı ile geleneklerine, geçmişlerine ve birbirlerine bağlı,
  mertliği ve asaleti yaşam biçimi haline getirmiş halk...

  kendileri hakkında fikir edinebilmek için müziklerini dinliyorum bir süre...

  seriday ve daha fazlasına ev sahipliği yapan bir kültür kötü olamaz.
 • çerkes yerine aslında çerkez'in kulağa daha güzel geldiği, ama sanırım artık "çerkkes" diye karar kıldıkları kafkasya kökenli akraba etnik gruplardır.

  bu s'lisi
  bura hepten çerkes, kafasına göre herkes

  bu da z'lisi
  çerkez abaza, allah muhafaza
 • anayurtları kafkasya'dan sürülmelerinden ya da daha doğru bir ifadeyle soykırıma uğramalarından bu yana 152 sene geçmiş bir halk. çerkeslerin kim olduğundan anayurtları kafkasya'nın durumuna, rusya'nın sürgündeki rolünden çerkeslerin taleplerine kadar birçok konuya değinilen röportaj için bakınız: [http://www.dunyabizim.com/…erkes-surgununu-konustuk http://www.dunyabizim.com/…erkes-surgununu-konustuk]
 • anavatanlarından sürgün edildikten sonra osmanlı imparatorluğu'nun en sıkıntılı coğrafyalarına iskan edilmiş, imparatorluğun her köşesine kanı bulaşmış halk; halkım.

  19. yüzyılın sonlarına doğru balkan isyanları iyice alevlendiğinde, osmanlı ordusu yıpranmış durumdadır. eli silah tutan herkes silah altına alınıp isyan bölgelerine gönderilmektedir. doğu anadolu, iç anadolu, balkanlar... her yer kazan gibi kaynamaktadır. çerkesler de silah altına alınmış, herkesin birbirini boğazladığı balkanlar'a* milis olarak gönderilmişlerdir. müslüman halkı ve mülteci yahudileri korumasına korumuşlardır fakat ortodoks bulgarlarının canına okumuşlardır desek yanlış olmaz. bir halk düşünün: yaşadığı soykırım ve sürgünün üzerinden çeyrek asır bile geçmemiş, savaş ve yıkımın sonucunda bir avuç kalmış, bayıldığımız osmanlı'da bu bir avuç intikam hırsıyla yanıp tutuşan, daha türkçe bile bilmeyen, acısını bile yaşayamamış insanları ortodoks bulgarlarının ortasına 'sen git burada huzuru sağla' diye göndermiş. ne bir subay, ne de idari bir yetkili. adam dinler mi seni ? kurda kuzu teslim etmek böyle bir şey herhalde. üstüne üstlük bakmışlar olmuyor, baskınların, yağma ve katliamların sesi taa avrupa'dan duyulunca bu kez babıali bir skandala daha imza atıyor : bulgarları korumak için bölgeye osmanlı birlikleri sevk ediliyor. katliam yapan bulgarlara karşı katliamlara girişen çerkeslere karşı osmanlı birlikleri... justin mccarthy'nin ölüm ve sürgün adlı eserinde bu ve benzeri karşılıklı yağma ve katliam olayları tarafsız ve güvenilir kaynaklarla sabit bir biçimde okuyucuya aktarılmış.

  travma travmayı, acı acıyı, kan kanı körüklüyor.
 • (bkz: alanlar)
 • dünyanın en güzel müziklerine ve danslarına sahip olduğunu düşündüğüm millet.