şükela:  tümü | bugün
  • iyi parti genel başkan yardımcısının iddia ettiği asimilasyondur.
    ümit özdağ sert bir şekilde tepki göstermiş.

haber linki
  • gelmeselerdi asimile olmak istemiyorlarsa? ne işleri var bu ülkede?
  • https://www.youtube.com/watch?v=kk_zvevfs3w

iyi parti'nin içinde var olmaya layık olmayan bölücülük faaliyeti sonucu ortaya atılan iddia; cumhuriyet kurulduğundan beri asimile olmuşmuşlar, 1.sınıf vatandaş olarak yaşamak istiyorlarmış...

1.sınıf vatandaş derken? bu ülkede sınıf ayrımı parayla oluyor, parası olan bir üst sınıfa atılıyor, aşağıda herkes eşit eziliyor... siz ne istiyorsunuz, sınıf atlamak için herkese 1'er milyon dolar mı?

bu ülkede bir tek parası olan ayrıcalıklı muamele görür, ki bu sorunun çözümü de etnik bir çözüm değildir. diğer taraftan türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkes eşit haklara sahip... yok, ben toprak istiyorum, kendi kendimi yönetmek istiyorum, benim eğitim dilimi sizden ayrıştırın meselesine vardıracaksanız olayı bu bölücülüktür.

iyi partinin içinde yer almaması gereken, bölücü kafayla hareket eden ve ayrıcalık isteyen birinin iddiası.
  • çerkezler devletin en temel örgütü olan teşkilatı mahsusada yer almışlardır. bu cumhuriyet döneminde de böyle devam etmiştir.
    padişahlar onlardan kız almışlardır.
    rusya’dan kaçıp bu topraklara gelenler, türkiye cumhuriyetine değil rusya’ya laf etmeleri daha yerinde olacaktır.
  • duyan da diyecek ki "kamplara falan tıkıldılar herhalde".

çerkes nüfusunun çoğu asimile falan olmuş değildir, g.tünüzden zulüm uydurmayın sayın siyasiler! çerkes nüfusunun çoğu osmanlı döneminde gelmiş, savaşçı karakterli, ancak cumhuriyete de gayet güzel bir şekilde adapte olmuş insanlardır. osmanlı'nın nerede bir dert varsa oraya savaşsınlar diye oradan oraya sürdükleri bu insanlar, günü geldiğinde cumhuriyet türkiyesi'nde içlerinden nice güzel öğretmen, asker, bürokrat, sanatçı çıkarmış, türkiye'nin aydın yüzüne güzel katkılar sunmuş insanlardır.

içlerinde namussuz olanı yok mudur? başka uluslarda olduğu-olabileceği kadar vardır elbette. ama çerkesleri tutup da kendi küçük hesaplarına alet edecek insanlara en güzel cevapları çerkesler mutlaka verirler.

beri yanda, kafkasya'dan göç ettiklerinden beri hiç sorunları, dertleri olmamış mıdır? osmanlı'nın nerede bir dert, sorun, ayaklanma var, çerkesleri oradan oraya süürp durmasından dolayı bir çok çerkes ailesinin balkanlar, suriye, israil vb. ülkelerde akrabalarının kaldıklarını ve hala görüşemediklerini biliyorum. çerkes ethem yüzünden zaman zaman iyi nazarla bakılmadıklarının da farkındayım. bazı yörelerde afşarlar, türkmenler ile de geçinemezler. bunun da sebebi, osmanlı'nın hazır kendisine minnet duyan, savaşçı bir tayfa bulmuşken, düşmanarına sınır bölgelerin yanında, asi gördüğü afşar, türkmen nüfusunun üzerine de asker olarak çerkesleri sürmesidir. minnet duyan bir çerkes için de emir demiri keser. ama burada unutulan, emiri verinin eleştirilmesidir.

konuşacaksanız konuşun. ama yarım gerçeği değil, gerçeğin tümünü konuşun.

(bkz: yarım gerçek yalandan daha tehlikelidir.)