şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hadi çerkeslerin bölmekle etmekle zaten işi olmaz da ,emperyalizimle uzaktan yakından alakası olmayan taleptir.

  çerkeslik ve emperyalizm? çerkesler ve emperyalizm? kökenleri farklı olanların yeri geldiğinde kendi anadillerini konuşması ne emperyalizme yardımcı olacak ne de ülkeyi bölecek bir fiildir. yapmayın. aksine bu vatanı zenginleştirecektir.
 • tüm çerkes'lerin analarının ak sütü gibi hakları olan bir taleptir.

  tanıma şansı bulduğum çerkes dostlarım oldu. çoğu demokrat, asil, mert ve saygıyı hak eden insanlardır çerkes'ler. içlerine girmek kolay değildir; çünkü ilişkiler konusunda kafası bir örümcekten daha çok çalışmayan ve siktiri- boktan bir tutuculukla beyinleri, ahlakları kirlenmiş çoğu insan, çerkes'ler için, taa zamanın başlangıcından atalarından, anayurtlarından taşıyıp bu tarafa getirdikleri demokrat ve kadına olağanüstü saygılı davranışlarını anlayamaz. dahası suistimal etmeye kalkar.

  bir de öğrendiğimde çok şaşırmıştım. duyduğunuz her çerkes soyadı ancak bir aileye aitmiş. yani tc'de, abd'de, anayurtlarında ya da dünya'nın herhangi bir ülkesinde rastlayacağınız bir çerkes soyadı yalnız tek aileye ait olabilirmiş. bu sayede abd'den kalkıp türkiye'ye gelerek izini yitirdikleri akrabalarını bulan çerkes aileler var.

  daha az ilginç olacak şekilde hemen her iskoç ailesinin sadece kendilerine has olan etek dokuma ve kumaş kesim biçimi varmış.

  bir aidiyet bilinci yaratmak için soyadı ya da kıyafet yetiyor.
 • anadilde eğitim ve anadil eğitimi çok farklı şeyler. haberi verirken bunları ayıramayan haber sitelerinde çalışan adamların da kafalarına sıçmak lazım.

  anadil eğitimi desteklediğim taleptir. o hakkı sadece kürtlere verirsen pozitif ayrımcılık yaparsın benim gibi çerkeslerin tepkisini çekersin. umarım kürtler zaten vardı siz osmanlıya sığındınız gibi sığ beyinler yoktur bu sözlükte.
 • herhangi bir halkın anadil eğitimiyle ilgili hiçbir sorunum yok. ama daha önce de söylemiştim (bkz: #22441015), yine söylüyorum, anlamadığım şey şu:

  hangi dilden bahsediyoruz burda? çerkesler herbirinin kendi dili olan bir çok alt gruba sahip bir halk. tek bir dilden bahsedip, onu çerkesce olarak adlandırmak da ayrımcılık değil mi?
 • kürtler kürtçe öğrensin, lazlar lazca öğrensin ama çerkesler dilini öğremesin diyebilen sığ beyinlerin olduğunu görmemizi neden olan taleptir.

  çerkes ethem'i bastıramadığın bütün isyanlara gönderirken siz dışarıdan geldiniz elinizdeki tüfekleri bırakın dedin değil mi sığ beyin? kurtuluş savaşında çerkesler bu toprakları kendi vatanı gibi savunmadı değil mi sığ beyin?

  insanları kategorize etmeyi bırakıp herkes dilini öğrensin ama resmi dil türkçedir diyebilecek derinliğe ne zaman ulaşacak o sığ beynin?

  yunanlılar gelip istanbulda yunanca öğrenmeyi talep edebilirler mi? sonuçta onlar da önceden orda vardı. yapmayın allah aşkına...

  edit: entry silen yazardan sonra benim yazı biraz havada kalmış.
 • çerkes feodalitesinin yüzyıl önce yok olup gitmiş olması nedeniyle çerkesler içinde yankı bulmayacak talep. türkiye'de sayısı 10-15 milyona yaklaşan çerkes asıllı nüfusun arasından elbette bunu isteyebilecek olan bir kaç bin kişi çıkar ancak asla kitleselleşemez.

  "pratik siyasal emeller açısından boş beleş bir çaba olan bu istek teorik açıdan meşru mudur" diye sorulacak olursa elbette üniversite seviyesinde var olmalıdır. bütün bu diller insanlık tarihinin mirasıdır ve konuşan kalmasa bile yok olup gitmemelidir. hatta bu çok önceden gerçekleşmeliydi. ancak asla siyasal bir izdüşümü olamaz. türkiye'de artık o anlamda çerkes falan kalmamıştır. elbette hobi olarak çerkesçilik yapanlar müstesna. bunlara da kimsenin söyleyecek bir sözü olamaz. demokratik bir rejimde yaşıyoruz.

  tabi bir de çerkes nedir kime denir sorusu var. bu talebi yapanlar abaza, gürcü, lezgi, ubıh vs'ye çerkesçe öğretmeyi düşünüyorsa vay halimize!` :swh`

  kürtçülerse hiç kendine pay çıkarmaya kalkmasın çerkeslerin bu konudaki tek çekincesi teröristlerle` :kürtçü` yan yana gelme ihtimali olacaktır. o kadar ki değil size minnet duymak, açtığınız yoldan yürümek sırf siz o yoldan gidiyorsunuz diye bu taleplerden vaz geçer çerkes halkı.
 • haklı bir taleptir. "ülke bölünecek bıdı bıdı" diyen andavallara ise diyeceğim;

  (bkz: hasiktir diyorum)
 • kürt bölücülüğü olmasa idi,saniyesinde kabul edilip,kimseninde zerre kadar güvensizlik hissedeciği bir konu olmazadı... ama canım çerkezler biliyosunuz durumu...
 • anadilde eğitim kürtçe,zazaca,çerkes dillerinde, arnavutça,boşnakça ,verilmesi konusunda hiç bir sorun yok bence,öğretim kısmı gereksiz.