şükela:  tümü | bugün
  • çerkeslerin kimliklerini korumak istemesinden kaynaklanan olay. bildiğimiz üzere çerkesler kültürlerini ve dillerini korumak için uzun yıllar boyunca ruslarla savaştı ve pekte başarılı oldukları söylenemez. sonuç olarak bu asimilasyonu minimuma indirgemek için en azından, kendi etnik kimliklerinden olan ailelere kız verip kız alıyorlar. nitekim ilginç olay.
  • yooo annemin tarafı çerkes ama babamla evlenmiş. ayrıca tatar damadımız da var.
  • zamanında köle olarak düzinelerle sattıklarından artık korumaya karar vermişlerse demek.
  • cerkesler kizlarini saraya verir.
  • eskindenmiş azizim öyle şeyler. !
    baaak bu dediğimi atmayın yabana.
    kızın gönlü olursa evlenir olmazsa ama ben çerkesim biz olmayız diye nazikçe reddeder. karşı tarafıda kırmamak için. ben böyle yapardım en azından.
  • (bkz: kız vermek)
  • (bkz: faşizm)
  • pek de doğru olmayan iddia. aslında sadece çerkes de değil, tüm diğer kafkas toplumlarında damat adayını sınamak oldukça önemlidir.

mesela damat adayı, ünlü ve başarılı bir doktor veya zengin bir iş adamı da olsa, ilk kız isteme merasiminden ret yiyerek dönmesi mümkündür. tabi kız tarafı bunu, damadı evden kovarak yapmaz, ancak "kızımız daha genç, bir okulu bitirsin" falan diye geçiştirebilirler. ya da direk damadın babasının sözünü kesip, "efendim şimdi tanıştık, bir dahakine hayırlı iş için konuşuruz" falan diyebilirler. bu arada kızın yaşı isterse 25 olsun farketmez.

amaç, damadın sabrının ve kıza olan sevgisinin ne kadar olduğunu görmektir. nitekim kolay ulaşılan hedeften bir insan kolaylıkla sıkılabilir.

ayrıca bu ailelerden kız alırken, sadece kızla değil aileyle de evleneceğinizi unutmayın (bu aileler her işe burnunu sokar). aile de bu nedenle damadı tanımadan kızlarını vermek istemez.

eğer bir çerkes, gürcü, azeri, çeçen, abhaza aileye damat olarak gidecekseniz, bu dediklerimi göz önünde bulundurun ve sabırlı olun.

not: tabi istisnalar her zaman vardır. bir rus, türke kız vermek istemeyebilir. bir alevi, sünniye kız vermek istemeyebilir. doğal olarak da bir çerkes de çerkes olmayana kız vermek istemeyebilir. ancak bunlar ekstrem vakalar. ayrıca dikkat edin, eğer kız size sürekli bizimkiler beni sana vermez diyorsa, büyük ihtimalle sizi geçiştiriyordur.
  • bu laleler yedi göbek akrabaya da kız vermez komşuya falan da. kimle evleniyor lan bu güzel çerkes kızlarımız!