şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilber ortaylı da dahil olmak üzere bütün tarihçilerin üzerinde uzlaştığı konudur. bu tarihçilerin büyük çoğunluğu da "kurtuluş savaşının en büyük kahramanı" ve "komutanlar arasında en sevilen ve en karizmatik olan" olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. kongre görüşmeleri sırasında milisleriyle, kuvayı milliye birlikleriyle yunanı durdurmuş perişan etmiş, büyük isyanları bıçakla keser gibi bir çırpıda bastırmıştır. ankara'da "başbuğ" sloganlarıyla karşılanmış dağ gibi bir aslandır çerkez ethem. şu fotoğraflarına bakınca bile nasıl mert, korkusuz, cesur, diz çökmez bir adam olduğu anlaşılmaktadır.

  batıda yunanı bozguna uğratan bu dağ aslanı ankara'daki iktidar sahibinden gelen "düzenli ordu kurduk. yunan'a karşı geri çekil, birliklerini dağıt." emrine şiddetle karşı çıkmış, düşmana karşı büyük zaferler kazandığı cephelerden geri çekilmeyi reddetmiştir. kendisinin ileri görüşlülüğü buradan anlaşılabilir ki, kendisi merkezdeki iktidar sahibi tarafından "hain" ilan edilip birlikleri dağıtıldıktan sonra yunanlılar bütün batıyı işgal etmiş, sakarya'ya ilerlemiş, ankara'ya bir adım uzaklıktaki polatlı'ya kadar yürümüş, düzenli ordu ise yunanın bu ilerlemesini uzun süre durduramamıştır. hatta meclisin kayseri'ye taşınmasına bile başlanmıştır.

  çerkez ethem hain ilan edilmeseydi ve kendisine geri çekilme emri verilmeseydi büyük ihtimalle kurtuluş savaşı çok daha hızlı ve kesin bir zaferle bitecek, hatta belki batıda çok daha fazla topraklara sahip olacak, yunanistan ve bulgaristan'ı bile küffardan temizleme imkanı bulabilecektik. öyle bir durumda çerkez ethem'in ilk cumhurbaşkanımız olması da kaçınılmaz bir gerçek olacaktı. belki de bu parlak kariyer yolu görüldüğünden kendisi siyasi komplolarla hain ilan edilip yolu kesildi.

  bu milletin boynunu küffara eğdirmeyen çerkez ethem için o dönemin kendisine muhalif olan büyük paşaları dahil herkes ne büyük bir komutan olduğunu adeta haykırmış, hain ilan edilmesine şiddetle karşı çıkmışlar:

  - "ethem bey ihanete zorlanmıştır, fakat hain olmamıştır. türk milli mücadelesinde ayrı bir emeğin sahibidir." ali fuat paşa

  -"samimi olarak söylüyorum ki akibetinden çok üzgünüm. siyasi ihtirasının olduğuna da kani değilim." tevfik rüştü aras

  - "ethem hain değildir" kuşçubaşı eşref bey

  - "ethem kardeşleri gibi de değildir, ithamları mustafa kemal paşa'nın şahsı ve makamı ile kat'iyen alakalı değildir. ethem kurban gitmiştir ve hizmeti de çok büyüktür" celal bayar

  - "o, bazı siyasilerin gadrine uğramış bir bedbahttır" mim kemal öke

  - "o hain değil aksine bir kahramandı. meşru bir güçken, gayri meşru yöntemle tasviye edilmesine boyun eğmek istemedi, hepsi o kadar" yusuf büyükbaşaran

  - "ethem hain değildi" cemal kutay

  mustafa kemal'den yıllar sonra gelen "seni affettik geri dön" çağrısına adam gibi adamların vereceği bir cevap vermiştir ve gurbette vatanından uzakta gariban bir şekilde vefat etmiştir:

  "suçlular affedilmeyi kabul eder, ben suçlu değilim. aziz vatan için herkesten önce yola çıktım, mevki ve şeref düşünmedim. bu durumda dönmektense iftiraya uğramış bir mağdur olarak ölmeyi tercih ederim."

  "beni tekrar yargılayın" talebi ise tuhaftır ki geri çevrilmiş, yeniden yargılamayı göze alamamışlardır.

  ethem bey hiçbir düşmana karşı diz çökmedi. diz çökmediği, geri çekil emrini dinlemediği için kendisini hain ilan edip asmak isteyenlere teslim olmadı, yunan'a iltica etti diye de karalanmıştır. oysa kendisi yunan'ın elinde hiçbir vaziyette durmamış ve doğrudan ürdün'e geçmiş, orada da vefat etmiştir. bu karalamalar bin yıl geçse de asla tutmayacaktır.

  çerkez ethem kurtuluş savaşı'nın ve türkiye'nin en büyük kahramanıdır. ve biz onu bu millet için yaptıkları, bize miras bıraktığı bu cumhuriyet ve vatan için minnet, hürmet ve gururla anmaya devam edeceğiz.

  edit: çerkez ethem'e düzenli ordu emir veremez, çünkü çerkez ethem ortada düzenli ordu da mustafa kemal de yokken, kuvay-ı milliye'yi örgütlemiş, yunanlıları defalarca bozguna uğratmış ve düzenli ordu kurulurken zaten yunanlılara karşı kesin bir zafer kazanmak üzere olan kahraman bir komutandır, birlikleri de doğrudan kendisine bağlıdır.

  muhtemelen kendisinin ezici bir zafer elde edecek olması çekilememiş, belki de bu yüzden düzenli ordu kurulmuş ve kendisine de "yendiğin, tarumar ettiğin yunanlılara karşı geri çekil, zaferden vazgeç, birliklerini de dağıt" çağrısı yapılmış (çünkü emredecek konumda değillerdir), o ise bunu yapmayı vatanına ve milletine ihanet saydığı için reddetmiştir. reddettiği için suçlu değil ancak kahraman ilan edilebilir.

  edit 2: ayağına postal giyen bir kemalist aşağıda 2000 yıllık hayatı savaşlarda geçmiş muzaffer türk ordusunun tecrübesini ve savaş kabiliyetini 50 yıllık çarıklı yunan ödleklerinden aşağıda tutmuş filan. çerkez ethem bey yunanların ebesine de atlasa emre itaat etmediği için hain sayılırmış. atatürk’ün sevmediği herkes haindir bunlara göre zaten. okuyun bence cem yılmaz’dan daha çok güldürüyor.
 • (bkz: küffar)
 • daha önce yazmıştım furkan'a kızmayın tedavisine yardımcı olun.
  (bkz: lord eddard stark/#71087576)
 • (bkz: susun deli konuşuyor konuş deli)
  ve artık troll beslemeyelim. ilgilenmeyince gider.
 • devletin devamlılığı için kardeş katlini vacip gören arkadaşın çerkes ethemin ankara hükümetinin emirlerine uymamasından dolayı düştüğü bunalımları savunuyor.
 • (bkz: aşırı beslenmeden dolayı semiren sözlük trollü)

  beslemeyin şu kımıl zararlısını artık.
 • altına imza attığım laf.

  şu bireysel anarşist kılıklı şeriatçı dindoş 40 yılın başı doğru bir yazı yazmış.