• iddia sahibi direkt entry'e şöyle başlamış:

"ilber ortaylı da dahil olmak üzere bütün tarihçilerin üzerinde uzlaştığı konudur."

ilber ortaylı en başa bir otorite edasıyla yazılmış ve iddianın meşruluğunu sağlayan tek isim de yine ilber ortaylı. o halde yazar arkadaş ilber ortaylı'nın dediklerini önemsiyor. sonuçta insan ciddiye almayacağı ya da fikirlerini önemsemeyeceği birini kalkıp da iddiasının en başına yazmaz değil mi? peki.

"ilber ortaylı: ... atatürk olmasaydı da türkiye kendince kurtulurdu. ama mesela izmir bizim olmazdı. bunu net olarak söyleyeyim."

ee, entry'nin çatısını oluşturduğun batı cephesi gitti?

sen kalkıp 2 sayfalık entry'de batı cephesini koruyamıyorsun, kurtuluş savaşında canını tehlikeye atmış, canını vermiş insanların arkasından goygoy yapıyorsun, strateji üretiyorsun. komik.
  • daha önce yazmıştım furkan'a kızmayın tedavisine yardımcı olun.
    (bkz: lord eddard stark/#71087576)
  • kendi adıma çerkes ethem'i hiçbir zaman feto artığı, genç siviller üyesi ingiliz gibi giyinip atatürk'e ingiliz ajanı diyen, araştırma görevlisi olduğu halde cehaleti paçalarından akanlarla bir tutmam.

savaş sırasında komutan emrine karşı gelmek vatana ihanettir. bunu bildiği halde konuşanlar ise maldır.

çerkes ethem ajan değildir evet ama savaş sırasında emre itaat etmeyerek suç işlemiştir. çerkes ethem vatansever bir askerdir. ama bu onun suçlu olduğu gerçeğini değiştirmez.
  • devletin devamlılığı için kardeş katlini vacip gören arkadaşın çerkes ethemin ankara hükümetinin emirlerine uymamasından dolayı düştüğü bunalımları savunuyor.
  • çerkez ethem,
    cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun
    ata sözünün gerçekleşmiş halidir.
    saf, atak, kibirli ama hemen de gaza gelen
    vatan haini değil ama vereceği zararı hesap
    edemeyecek kadar cahil, oyunu kurallarna
    göre oynayamayan bir genç adamdır.
    tıpkı çerkez enver paşa gibidir.
    onun için kontrolsüz güç güç değildir.

bir çerkez olarak söylüyorum.
  • eskişehir kütahya muharebelerinden önce, yürüyüşe geçen yunan ordusuna karşı cephe almak zarureti hasıl oldu. bunun için düzenli ordu kumandanı albay ismet ve mustafa kemal paşa ile dönemin önemli askeri kuvveti olan ancak düzenli ordu çatısına girmeyi reddeden çerkes ethem'in biraraya gelmesi gerekliliği doğdu. mustafa kemal paşa nazik bir telgraf ile kuvay-i seyyare kumandanı çerkes ethem'i davet etti. davete çerkes ethemin kardeşi yüzbaşı tevfik bey katıldı.

yunan ordusunun ilerleyişi karşısında bir çare almak gerekiyordu. mustafa kemal durumu kurtarmak için tevfik bey'e mütemadiyen sorular soruyor ancak belirsiz cevaplar alıyordu. sinirler gerilmeye başlamıştı. tevfik bey, soruları kestirip atıyor, umarsızca kısa cevaplar veriyordu. mustafa kemal paşa sordu.

-ethem bey nerededir?

tevfik beyin cevabı kesin ve ipleri koparıcı cinstendi.

- kardeşim ethem, şu dakika itibariyle birliklerinin başındadır.

mustafa kemal paşa sakince yerinden kalktı. tevfik beye dönerek:

- şu dakikaya kadar sizinle arkadaşınız sıfatıyla, sizin lehinize sonuç almak arzusuyla konuşuyordum. şu dakikadan itibaren arkadaşlığa ilişkin hususiyetim kalmamıştır. artık türkiye büyük millet meclisi reisi sıfatıyla emrediyorum (ismet paşaya dönerek ) gerekeni yapınız.

dedi ve odadan çıktı. o dakikaya kadar esip gürleyen, pervasız hareketlerle umarsız tavırlar sergileyen tevfik bey sapsarı kesilir. bir çıkış yolu bulmak için ismet paşaya döner. ismet paşa:

- mahiyetimde bulunan askerlerden biri bana itaatsizlik etmiş olabilir. ben kendisini yola getirmek konusunda muktedirim.

der ve gereken yapılır.

kuvai seyyare tam da en zorlu günlerde, eskişehir kütahya savaşları öncesinde düzenli orduya karşı isyan etmiştir. ocak 21'de büyük kahraman(!) çerkes ethem'in birlikleri dağıtılır. çoğu zaten hemen teslim olur. kendisi ve kardeşleri yunanistana sığınır. savaştan sonra ürdüne geçer. amman da ölür.
  • doğrudur, çerkes ethem büyük kahramandır, ışıklar içinde uyusun, mustafa kemal ile karşılaştırmak biraz abes olmuş.

mustafa kemal herhangi bir komutan gibi düşmedi samsun yollarına, bir ismi vardı, isminin karşılığı vardı, senin deden gibi ingiliz mandasına razı olanların aksine hürriyetine sahip çıkmak isteyen türklerin tek ümidiydi, gitti ve başardı, çerkes ethem üzerinden vurmaya çalıştığı adam, sadece dedelerini değil, dünya üzerindeki tüm sömürgeci devletleri hüsrana uğrattı, çizilen haritaları yırtıp attırdı.

insan nasıl bu kadar düşman olur kurtarıcısına, aklım almıyor,
  • bu saatten sonra kahraman olmuş hain olmuş bir önemi olduğunu sanmıyorum ben. günümüzdeki vatan hainleri daha önemli bence.
  • çerkez ethemin kahraman olduğunu kabul ediyorsan (ki öyledir)
    vahtetinin hain olduğunu kabul ediyorsun demektir.
    veya vahtettini kahraman olarak kabul ediyorsan çerkez ethemi kahraman olarak kabul edemezsin. neden??

lakin çerkez ethem tbmm nin üstüne gönderilen osmanlı kuvvetlerine karşı savaşmış onları bozguna uğratmıştır.
    (bkz: kuvvayı inzibatiye)
    vahtetinin bizzat paşa yaptığı baş komutanı anzavur olan osmanlı kuvvetlerine kara biga'da adeta ateş kusmuştur.
    anzavur atına atlayıp istanbul'a kaçmıştır

şimdi hangisi dost düşman
    son osmanlı padişahı vahtettin mi?
    yoksa osmanlı kuvvetlerini bozguna uğratan çerkez ethem mi?
    artık karar verme vakti. ikisi birden olalamaz.
hesabın var mı? giriş yap