şükela:  tümü | bugün
 • 14 yıl sonra kapatılan nükleer santral. fakat etkilerinin daha uzun süre sürmesi söz konusu. ayrıca (bkz: cahit aral)
 • patladi bu. ve bir donem uretilen caylarda radyasyon olup olmadigi tartisilmisti. hatta bakanin biri hupurdeterek televizyonda cay icmisti.
  (bkz: radyasyon yiyip got olanlar)
  (bkz: radyasyon yiyip kahraman olanlar)
  (bkz: radyasyon yiyip kanser olanlar)
  (bkz: superkahramanlar ve radyasyon sorunsali)
 • 80'li yıllarda ölüm saçan mekan...hala risk unsurudur heralde
 • birkac reaktoru halen cali$makta olan nukleer tesis. kapatilan kisim, patlamanin oldugu 2 no.lu reaktor.
 • aradan bunca zaman geçtikten sonra facianın etkilerinin kendilerini kanser, cilt bozuklukları, genetik bozukluklar vs. olarak göstermeye başladığı patlaması ile meşhur bir nükleer santral türü...
 • ne zaman turkiye'de nukleer santral kurulmasiyla alakali bir gelisme olsa ertesi gun bilimum gazetelerde hakkinda bir haber cikan nukleer santral. nukleer santral nedir nasil insa edilir, ne kadar guvenlidir, riski nedir ne degildir bilip etmeyen guruh icin de ahkam kesme firsati yaratmasi dikkatlerden kacmamaktadir...

  (bkz: berber geyikleri)
 • bilim ve teknolojideki gelismeleri gazetelerin son sayfasindaki "boku yedik, dunyaya 2 sene icinde devasa goktasi dusecek", "buzlar eriyor seneye sular altindayiz" tadindaki yer doldurmak amacli denyo haberlerden takip eden, dunya duzenini ve turkiye'nin bu duzen icerisindeki yerini realist bir sekilde degerlendirmekten aciz olan kesimin kurulmus zemberek gibi isitip isitip onumuze koydugu nukleer santraldir.

  bu konudaki favori geyik malzemelerinden biri de kyoto protokoludur. cernobilcilerin cogu kyoto protokolunun gelismekte olan ulkelere etkisinden, protokolun altinda yatan ekonomik ve siyasi dinamiklerden, ve bu belgenin imzalanmasinin turkiye'ye ne gibi bir maliyeti oldugundan da bir haber vaziyettedir malesef. bu maliyetin ne oldugunu arastirmaya useneceklerine emin oldugumdan buraya yazayim, su anki haliyle protokolun imzalanmasinin 2020 itibariyle gdp'de %30'luk bir kayip meydana getirecegi ongorulmektedir.

  at gozlukleriniz, sagda solda prim yapmak amacli kullandiginiz temelden yoksun "boylesine kirli bir dunyaye cocuk getirmek istemiyorum" minvalindeki romantik fikirleriniz saginizi solunuzu gectim, artik onunuzu gormenizi de engellemekte. turkiye'nin itilmis ile kakilmis modeli bir ulke olarak kalmasi size reva olabilir, ama herkese reva degil kardesim.
 • infilakı sscb tarafından uzun bir süre saklanmış, isveç'te rutin ölçümler sırasında toprakta anormal düzeyde radyasyon tespit edilince "neler oloyor" diye araştırmalar başlamış, bunun üzerinde sovyetler de "ha bizim geçenlerde bir nükleer santral patlamıştı ondandır" açıklamasını yapmak zorunda kalmıştır.