şükela:  tümü | bugün
  • doktorlardan hazzetmeyen bir toplum üyesiyim. ne zaman hastaneye işim düşse, olabildiğince gitmemeye çalışıyorum, bir kere daha nefret ediyorum.

mhrs üzerinden doktor seçip randevu alıyoruz. bazen ön araştırma yapıp özellikle o doktordan randevu alıyoruz çünkü alanında iyi. randevu saatinde maksimum nezaketle içeri giriyoruz ve özellikle seçtiğimiz doktorumuz değil de atanamamış cerrahımızı karşımızda görüyoruz.

ağız bu durmuyor.
    + merhaba şırınga bey, nasılsınız?
    - şırınga hocanın asistanı galoş ben.
    + şırınga beyler nerede?
    - acil bir ameliyat vardı.
    + yanlış anlamayın ama sistem üzerinden özellikle şırınga hocadan randevu aldım ben. asistanı nezaret edecek falan yazmıyordu. normal bir durum mudur?
    - değil ama acil bir ameliyata girmesi gerektiği için ben yerine bakıyorum.
    + bendeki de ne şansmış! geçen iki seferde de ameliyattaydı.
    - denk gelmiş olabilir.
    + geçenlerde başka bir doktora geldim. asistanı ameliyatta olduğunu söyledi. rapor yazdı 7 gün. imzalatmak için katater hanımın yanına çıkmam gerekiyordu. aynı katta, ameliyatı olduğu için yerinde olmadığı söylenen radyasyon hocanın odası vardı. bi zaman sonra içeriden kilitlediği kapısı açıldı. çaylar, sigaralar... pislik yapıp gittim yanına zorla baktırdım filmlere. laf sokup çıktım.
    - ille de uzman diyorsunuz ama biz asistanlar hocaların yerine bakmazsak nasıl uzmanlaşacağız?
    + benim problemim değil ama kaliteli yerlerin nasıl yaptığını anlatayım. yer baltalimanı kemik hastalıkları hastanesi. içeri girdiğimde iki doktor vardı ve uzman olan asistanı göstererek, derdini bana değil buna anlat ben dinleyiciyim dedi. filmlere bakıldı, sorular soruldu. doğru kısımlar onaylandı. yanlışlar sebepleriyle beraber genç asistana anlatıldı. adam dersliğe çevirmiş hastaneyi.
    - bazen imkanlar... hoca 11'de gelir isterseniz bekleyin.

olmaması gereken durumdur. eğer asistanlarınızı uzman olma yolunda tecrübelendirmek istiyorsanız o odada ikiniz de bulunun. burunlarından kıl da aldırmıyorlar asistan hazretleri. suratsızları asistan seçip durmayın.
  • cerrah diye gidilen doktorun asistan çıkması gayet normal bir durumdur çünkü asistanlar da cerrahtır ve ilk elden ameliyat yapmaktadır. özellikle 3-4 yılını tamamlamış tecrübeli cerrahi asistanları dış merkezlerde ameliyat yapan 50 yaş üstü doktorlardan çok daha beceriklidir.

şimdi hocadan randevu aldım hoca yoktu konusuna değinecek olursak, insan hocayı bekler doğru ancak ordaki asistan o dakika olmasa bile mesai içinde hocaya hastayı danışarak kararı verir. çünkü yaptığı her iş hocanın sorumluluğu altındadır.

edit: doktorları sevmiyorum diye konuşan insanların kendisi doktor olsa hastalardan nefret ediyorum diyeceklerinden yüzde yüz eminim.
  • malesef bir kısmı haklı serzeniştir.tabi başlık saçmadır.asistan olarak nitelenen insan marangoz çırağı değil ( horgörme falan asla yok alakasız bir meslekten bahsetmek istedim) yine doktordur.ve cerrahi asistanıdır ki yüzlerce ameliyat yapmıştır muhtemelen (cünkü cerrahi branşlarda asistan yetişip pişmeden kolay kolay polikliniğe indirilmez).neyse efendim vatandaşın bu eleştirisinde doğru yerler de vardır : asistanıyla poliklinikte hasta bakmayıp yukarda odasında oturan uzman hekim gibi.aslında burada kabahatin büyük kısmı saglık bakanlıgı randevu sisteminde.eski hastanemde hastalar randevu alırken hastanenin bir egitim arastirma hastanesi oldugu ve uzman hekimlerin asistan hekimlerle beraber hasta baktiklari bilgisi verilmekteydi.bu da poliklinige giren hastanin : "ben xxxx hanıma randevu aldım erkek doktor istemiyorum" argümanını ortadan kaldırırdı.

nitekim entrynin geri kalan yerleri subjektif yorumlar icerdiginden yazarın kendi hezeyanları olabilir.entrynin başında belirttigi gibi doktorlardan hazzetmeyen birinin yine doktorlar hakkindaki yorumlarinin tarafsızlığı tartışılır.
  • bence bu arkadaş çatışmayı seviyor. sanki çatışmadan yaşayamıyor gibi bir izlenim yarattı bende.
  • guzel bir noktaya deginmis yazar. ilk bakista gel bana söv diye bas bas bagiriyor ama toplumsal bir infial yaratarak halkida arkasina alarak dogru bir noktaya dikkat cekmek istemis. ( asistan doktor bile olabilir yazar). asistanlar universite ve ehitim arastirma hastanelerinde tek baslarina hasta bakmaya zorlanmaktadir egitimleri henuz poliklinik hizmeti vermeye uygun degilken. yazar haklidir. asistanlarin yaninda hocalari veya uzmanlari bulunmak zorundadir. saygilar
  • "sayın beyinsiz ! gittiğin yer eğitim araştırma hastanesi. asistan dediğin adam 6 yıl tıp okuyup bitirmiş üzerine tus denen dünyanın en zor sınavını kazanmış ve senin gibi hödükleri adam yerine koyup tedavi etmeye çalışıyor. ayda 16-17 nöbet tutuyor. gecesini gündüzüne takıp mesleki bilgisini geliştiriyor. "

demiş, hasta haklarından haberi olmayan, her hastanın istediği doktora tedavi olabilme hakkına sahip olduğunu bilmeyen, hastanın değil asistan isterse kırmızı at kuyruklu saçı yok diye tedavi eden doktoru istemeyeceğinden bahseden, hipokratlar kovalayasıca tıp çalışanı... oranın eğitim hastanesi olması, hastanın gönüllü kobayın olması zorunluluğunu doğurmuyor sevgili "dohtor"..

bir de geber demiş... şunu dava etsen ismi cismi falan açığa çıksa, tabibler odasından boruyu soksalar keşke..

edit: dur şunu da şuraya koyalım da, öğrensin, de keşke tus'a çalışana kadar, beşeri ilişkilere ve idareye de çalışsaydı..

hasta olarak haklarımız;
    a) hizmetten genel olarak faydalanma,
    b) bilgilendirme ve bilgi isteme,
    --- spoiler ---
    c) sağlık kuruluşunu ve personelini seçme ve değiştirme
    --- spoiler ---
    d) mahremiyet,
    e) rıza,

kaynak: https://hastahaklari.saglik.gov.tr/

büdüt: maçası yemeyince silmiş yazdığını.. ne yapalım şimdi tıp fakültesini bitirdi diye kendini bi halt zanneden zat, koyayım mı şuraya yazdıklarının ekran görüntüsünü?
  • arkadaslar boyle asistanin yaninda uzmani veya hocasi olmayan durumlarda direkt saglik bakanligini ya arayarak yahut yazarak haber edin.
  • bir arkadaşım 20 lik yaş dişini çektirmek için dişçiye gidiyor özellikle soruyor ki çene cerrahı mısınız diye adam evet diyor. alt çenedeki yirmilik yaşı alırken sinirlere hasar veriyor yıllardır arkadaşımın dilinin yarısı uyuşuk hissetmiyor. sonradan öğreniyor ki adam yalan söylemiş. cerrah falan değil. 20 lik yaş dişini çekmek daha pahalı ya o parayı almak için "hallederiz yeea" anlamında kekliyor bizim arkadaşı.

yukarıdaki yazar arkadaşıma katılıyorum muhakkak sağlık bakanlığını haberdar edin. ben asistan baksın istesem asistandan randevu alırım heralde senden alıyorsak kara kaşın gözün için değil uzmanlık alanın için. buna izin vermeyin işlerinin başında durmak için para alıyorlar
  • sağlık bakanlığımızın bu durumlar için geliştirdiği bir uygulaması bulunmaktadır;
    (bkz: mesai dışı öğretim üyesi muayenesi)
    paran varsa hocaya da uzmana da muayene olabilirsin ama üniversite hastanesine veya eğitim araştırma hastanesine gidiyorsan eğitim vakası olmayı kabul ediyorsun demektir. ayrıca doktoru beğenmiyorsan teşekkür edip çıkarsın başka doktordan başka hastaneden randevu alırsın. türkiye’de herhangi bir sınırlama olmadığı için sırayla türkiye’deki tüm cerrahları gezebilirsin.
  • bunu elestirenler muhtelif basliklarda, yeni mezunuz is ariyoruz ama 2 - 3 sene tecrübe istiyorlar. nasil tecrübe kazanacagiz ? diye yazmiyorsa, hic bir sey bilmiyorum.