şükela:  tümü | bugün soru sor
 • robot ilmi ilerledikçe cerrahlar da silinip gider herhalde.

  şimdi doktor ne yapıyor. gidiyorsun, daha kapıdan giriyorsun bismillah; git o, bu, şu tahlilleri yap gel diyor. ya bi yüzümüze baksaydın birader. neyse gidip dediklerini yaptırıyoruz. bakıyorsun tahlil sonuçlarına düşük ve yüksek değerler belli. işte bu durumlarda yapılacak müdahaleyi söylüyor sana.

  şimdi çok gelişmiş yazılımlar var. bunlar bu verilerin sonucunda uygulanabilecek optimum programı doktorlardan daha iyi ortaya koyar kanaatindeyim. üstelik randevu filan gerekmez. sadece operasyonel işlemler (kan vermek, dışkı tahlili, kardiyo tahlili, alçı yaptırmak vs.) için hastaneye gidilecek ve yapılan tahlillerden sonra, vücuttaki gelişmeler bilgisayarların yazılımları tarafından değerlendirilecek, akabinde uygun ilaçlar verilecek. günümüzde doktorlarda bundan fazlasını yapmıyor zaten. darılmaca gücenmece yok.

  hatta iddiam odur ki periyodik yapılacak tahlillerin bilgisayarlar tarafından değerlendirilmesi, daha çok işlerin yolunda gitmesine neden olacaktır.

  peşin not: diş hekimleri ve psikoloji bölümleri elbette bunun dışında kalıyor. bunu ayrıca belirtmeme gerek yok diye düşünüyorum ama yine de belirteyim dedim.
 • hastalık yoktur, hasta vardır.
  6 sene boşuna okunuyor zaten amk bir siz biliyorsunuz.

  edit:yazmayım gerek yok dedim de ciddiye alacaklar olacaktır illa.
  bak arkadaşım sen mükemmel analiz yapan bir program yazsan bile gelen hastaya ön muayene yapmadan biyokimya veya görüntüleme testi yapman über bir maliyet gerektirir.şöyle anlatayım hastada şüphelendiğin hastalığa göre test yaparsın.senin programının insanı taraması için yaklaşık olarak 10 bin liralık test yapması lazım her hasta için karşılarız abi ne olacak diyorsun yap bütün testleri programa yükle.yazsın diabetli hastaya insülini sabit dozda versin yiyorsa takip etsin.
 • bu daha önce yapay zeka çalışmalarında denenen bir olgu. şu anda ismini hatırlayamadığım bir yapay zeka programına tıbbi bilgiler verildiğinde neredeyse profesörlerle aynı oranda doğru tanı yaptığı ortaya çıkıyordu.

  fakat bunun belirli zorlukları da var.

  sadece tahlillere bakarak yapılacak yorumlar a->b şeklinde bir fonksiyon sonucu üretilir. böyle bir yapay zekanın genel geçer teşhislerde başarılı olacağı ortada. örneğin tahlil sonuçlarına bakarak hastaya grip teşhisi koyabilir ve hastaların büyük çoğunluğu için bu geçerlidir.

  programın çıkmaza gireceği kısım ise doktor sezgisi. yani tamamen atarak söylüyorum, çünkü klinik bilgim yok ama, grip semptomları gösteren bir hastanın bazen x başka bir hastalığı taşıyor olabileceğini insan doktorlar sezebilmekte ve bu yönde de tahliller yaptırabilmektedir. bazı hastalıkların teşhisi tamamen sezgisel olarak konulabilmektedir.

  bu anlamda insanın zeka seviyesine sahip bir yapay zekayı şu anda inşa etmemiz mümkün olmadığından da bu yazılımlara sezmeyi öğretemiyoruz ya da sezgiye sahip yazılımlar yapamıyoruz.

  evet belki pratisyen hekimlerin günlük baktığı %80 hastayı bu tip bir yapay zeka teşhis edebilmektedir ama örneğin programın grip teşhisi koyup yollayacağı ama aslında nörolojik bir hastalığa sahip olacak kişiyi nörolojiye yönlendiremeyecektir, bu da bir sorundur.
 • tıpta hastalık yoktur hasta vardır. bir hastalık tüm insanlarda aynı bulguları verecek ve böyle tanı konacak gibi bir kolaylık yok. tanı yakalama konusunda bilgisayar ciddi tanı hataları yapabilir. acil durumlarda özellikle. mesleki deneyimin çok önemli olduğu yerlerde bilgisayar çok insan hayatına ve komplikasyonlara neden olabilir. bilgi sahibi olmadan atıp tutmak türk ergen ruhlu her boku bilirimci beyinlere özgü sanırım. mesleğini, yeteneklerini merak ettiğim bir herbokolog tespiti
 • (bkz: rektal tuşe)
  (bkz: error)
 • dogrudur biz hastalaninca pratisyen hekimin yaptığını annelerimiz bize haydi haydi yapıyor
 • ilginç bir tespit. tavsiyem gereksiz gördüğünüz kimselere uğramayınız. mesela ekmek almak istiyorsunuz ama sokağınızdaki bakkalı gereksiz görüyorsunuz, ona gider misiniz? niye gidesiniz ki, o bakkal gereksizin teki.

  karnınız ağrıdı ve ağrıyı bir türlü geçiremediniz. doktora gider misiniz? niye gidesiniz ki size göre doktor gereksizin teki. ayrıca pardon zaten sizin imdadınıza yetişecek biri var: en yeni yazılımların yüklendiği son model bir robot. yalnız atladığınız bir şey var, o robotta sens clinique yok. o ne ola ki? bilmem, bir öğrenin bakalım.
 • sadece bsg denilecek onerme.

  boyle dusunen varsa kanit olarak; hastaneye hasta olarak degilde gozlem yapmak icin gidin bir gun. acilde, servislerde, klinikte insanlari, doktorlari, hemsireleri gozlemleyin. ne yapiyorlar nasil donuyor orasi bir gorun. zaten cevabinizi bulacaksiniz. yukarda ki arkadasin dedigi gibi; hastalik yoktur hasta vardir. bunun farkina varin. bir gunde 50 farkli insanin (minimum bu gercek sayinin bunun 3 4 kati oldugu da olur) 50 farkli hasta oykusunu alirlar doktorlar. saygi duyun.