şükela:  tümü | bugün
  • deprem cantasi icin aldigim ama hastaliktan ya da cevremdeki hasta insanlardan oturu surekli kullanarak bitirdigim maskeydi. bu sebeple daha 4 gun once tekrardan siparis etmistim. o zamanda da fiyat artisi dikkatimi cekti ama virus salgini nedeniyle normal karsilamistim.

neyse aldigim urunun kargo takibine bakayim derken urun fiyatinin 48 tlden 117 tlye yukseldigini gormemle dumur oldum. hatta farkli bir tedarikci ise 230 tlye satiyordu. su anda baska bir sitede ise 2 kutuyu 70 tl civari fiyattan 270 tlye yukseltmis gorunuyor.

hic degismez, en ihtiyac duydugumuz donemlerde kaziklama ic gudumuz depresir. teror olaylarinda turk magdurlari araclara almayip da yabancilardan 100 dolar isteyen taksiciler, deprem sonrasinda bir sudan 50 tl alan esnaf, yine deprem bolgesinde kiralarini 2 katina cikaran ev sahipleri... neydi o? batinin ahlaksizligi, evet.

editlemek zorundaydim: aldigim urun ile bana gonderilen urun ayni cikmadi. talep coklugu yuzunden ayni kalitede baska urun gonderdigini beyan eden cakal tedarikci, bana bildiginiz kagit maske gondermis. normalde kagit maskeler 25 lira civarindayken, 50 liraya ayni kalite diye kakalamaya calismis lan. allahtan kormaz kuldan utanmazlar, yoksa elinde iptal et amk, kimi kaziklamaya calisiyorsunuz.
  • param olsa derhal maske üretim tesisi kurardım. ab artık çin'den ithal malzemeleri kabul etmiyor. avrupa'dan çin'e hammadde yollayıp orada üretim yaptıran firmalar şuan üretim yapamıyor. müthiş bir fırsat. çin'in sağlıksız koşullar hep gündemdeydi bir daha üretimin oraya kaymama ihtimali de var.
  • corona için işe yaramayan maske. gidip para vermeyin.
  • doğru takılmış şekli: renkli kısım dışarı, metal kısmı yukarı.
  • covid-19 virüsü icin gayet de koruyucu olan maske.

damlacık yoluyla bulaşan bu enfeksiyon için yeterli.

bronkoskopi veya endoskopi gibi işlemler sırasında aerosol formuna dönüşebileceği icin koruyuculuğu kalmıyor. o zaman n95 maskeye geçmek gerekiyor.
  • herkesin hakkında uzman olduğu maske
  • corona öncesi 50'lik olarak 15-20 tl'ye satılırken, şimdilerde aynı ürün 150-200'tl'ye satılıyor hem de indirimli olarak.
  • maske konusunda uzman geldi açılın,

3 katlı cerrahi maske testi ve olması gereken kriterler aşağıdaki gibidir.

maskelerin diğer performans ölçütü ve ilgili testleri:
    sıvı direnci - test astm f1862:
    bu test, tıbbi bir yüz maskesinin yüksek bir hızda (80 mmhg, 120 mmhg veya 160 mmhg) küçük bir hacimde (~ 2 ml) sentetik kanın nüfuz etmesine karşı direncini değerlendirir. maske, sentetik kan penetrasyonunun görsel kanıtlarına dayanarak geçer veya başarısız olur.

nefes alabilirlik - test mıl-m-36954 c: ?p:
    bu test, yüz maskesinin hava akışına direncini belirler. maskeden kontrollü bir hava akışı geçirilir ve önceki ve sonraki basınç ölçülür. basınç farkı, numunenin yüzeyine (cm2 cinsinden) bölünür. daha düşük bir solunum direnci, kullanıcı için daha iyi bir konfor seviyesini gösterir.

bakteriyel filtrasyon (bfe) - test astm f2101:
    bu test, maske tarafından filtrelenen 3 mikrondan daha büyük bakteri yüzdesini ölçer. kullanılan mücadele malzemesi staphylococcus aureus'tur.

partikül filtrasyonu (pfe) - test astm f2299:
    bu test, maske tarafından filtrelenen 1 mikrondan daha büyük partiküllerin yüzdesini ölçer. kullanılan yükleme malzemesi, kontrollü bir hava akış odasındaki lateks aerosol konsantrasyonlarından oluşur.

tutuşabilirlik - test 16 cfr bölüm 1610: alev yayılması:
    bu test yüz maskesi malzemesini bir aleve maruz bırakır ve alevin malzemeyi 127 mm (5 inç) mesafeden ilerletmesi için gereken süreyi ölçer. sınıf 1, malzemenin normal yanıcılık sergilediği ve giysilerde kullanım için kabul edilebilir olduğu anlamına gelir.

bu testlerden geçen ürün cerrahi maske olarak type ıır olarak sınıflandırılır.

altında kalanlar type ıı ve type 1 olarak geçer, geçirgenlikleri daha yüksektir.
  • 16 tl.ye bir sitede bulduğum ancak stokta kalmadığı için sipariş veremediğim maskedir. diğer sitelere baktım, aynı adette veya daha az miktarda ancak 100 küsür liraya satılanlar var. bu suç işlemek değil midir? yuh size!
  • (bkz: #104717679)