1. padisah üçüncü ahmet in de bir mensubu oldugu eski bir tarikat zikir sırasinda bazi cerrahi aletleri vucudlarına saplarladiklari ama kan bile akmadigi soylenir.
 2. fatih-karagumruk'te zikir yaptiklari bir tekke vardir. pearl jam bascisi jeff ament konser icin istanbul'a geldiklerinde, bu tekkeyi ziyaret etmisti. kendisinin de bu tarikata bagli oldugu soyleniyor.
  dunyanin her yerine yayilmis ve kurumlasmislardir. abd, brezilya, meksika, sili gibi ulkelerde kollari vardir. abd'de tosun bayrak isimli enteresan bir beyefendi var, baslarinda.
 3. misak ile girdik yola,
  cerrahiler derler bize.
  niyazimiz kabul ola,
  cerrahiler derler bize.

  seriattir akvalimiz,
  tarikattir ef'alimiz,
  hakikattir ahvalimiz,
  cerrahiler derler bize.

  adab ile usulumuz,
  irfan ile sulukumuz,
  nureddin bizim pirimiz;
  cerrahiler derler bize..
 4. 1251-1453 yılları arasında bugünkü suriye topraklarında kurulmuş olan müslüman devlet. devletin kurucusu hüseyin cerrahi'dir. uzun zaman abbasiler'in boyunduruğu altında yaşayan cerrahiler, abbasiler'in yıkılmasıyla oluşan boş alanı iyi görüp faydalanmışlardır.
  yaklaşık 200 yıl boyunca bölgede hakimiyet süren cerrahiler, fatih sultan mehmet'in bizans'ı devirmesiyle beraber yenik sayılmış, ancak buna mantıklı bir açıklama getirilememiştir.
 5. 1990 basımlı, fulya atacan tarafından yazılmış cerrahiler'i inceleyen bir etnografidir. tam adı "cerrahiler: sosyal değişme ve tarikat"tir. geleneksel antropolojik bir metin olduğu için okunması pek de keyifli değildir. içerisinde çeşitli zikirlerin basit şekillerde çizilmiş halleri vardır. bir ders kitabı mesafesi taşır.