şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osmanlı'da ve islam'daki kölelik olgusunun tuhaf ve ahmakça bir hamaset sebebi olmasının timsali cümle.
 • keşke adama sahip çıksaydık da dünyaca ünlü bir romancımız olaydı. cami bitince postalamışlar adamı.
 • ondan sonra osmanlı neden battı?

  e heriflerin amelesi don kişot yazıyor.

  senin padişahın sakalına boncuk dizip, havuz başında cıvır kovalıyor.
 • bunu yaklaşık 15-16 sene evvel sunay akın'dan duymuştum ilk. adamı esir etmişler. barbaros hayrettin esir almış herhalde.

  esirlik kölelik çok farklı değil ama aynı da değil. onun dışında don kişot edebiyat dünyasının en muhteşem karakteridir.
 • bahsedilen cami tophane'deki kılıç ali paşa camiidir.
 • cervantes'in sanırım barbaros hayrettin paşa tarafından zamanında kaçırıldığı doğrudur. sunay akın'ın "ay hırsızı" kitabında da bundan bahsedilmiştir. yeni bir olay değildir yani bu.
 • keyfinden değil herhalde, köle olduğu için...el mahkum.

  gurur duyulacak şey değildir.aksine "insanın" yüzü kızarır söylerken.
 • ancak mimar sinan'ın 400 yıl sonrasına mektubu kadar gerçek(!) olabilecek olaydır.

  ortada böyle bir gerçeklik olduğuna dair tarihi bir belge yok; amele listesinde miguel de saavedra cervantes diye bir ismin geçtiğine dair bir iddia var-iddianın kaynağı bildiğim/öğrendiğim kadarıyla rasih nuri ileri-; ancak söz konusu ismin geçtiği amele listesi nerededir, görseli bir yerlerde var mıdır belli değil, kaldı ki sadece bir isim benzerliği de söz konusu olabilir.

  bilinen kayıtlar altındaki bilgiler; caminin yapım yılları sırasında cervantes'in cezayir'de esir tutulduğu. sol elini kaybeden ve esir tutulduğu sırada dört kez kaçmaya yeltenen bir adamın, sırf bir cami inşaatında amelelik yapması için cezayir'den istanbul'a getirildiğini düşünmek biraz zorlama gibi geliyor bana.

  sunuş bambaşka boyutlara kapı açmış bu arada. cervantes olabilir haberi yazan*

  "italyanların bile sâhip çıkıp kendilerinden saydığı ve hatta adına en büyük meydanlara heykel diktikleri bir serdârıâzam, bir kaptanıderya idi kılıç ali paşa." dedikleri kılıç ali paşa'nın müslüman olmadan önceki adının da "giovanni dionigi galeni" olduğu bilgisini şuraya ekleyeyim ki; italyanların niye bu kadar sahip çıktıklarına da belki bir fikir verir*

  edit:imla