şükela:  tümü | bugün soru sor
 • resurrection'ı izlediğim gün rüyama girmişti.
 • papa vı. alessandro'nun 1476-1507 yılları arasında yaşamış oğlu. babası sayesinde önce valencia başpiskoposu, bir yıl sonra da kardinal olmuştur. machiavelli'ye il principe(prens) eserini yazarken ilham kaynaklığı edecek kadar sert karakterli ve zalim bir asilzadeydi. ayrıca zehir uzmanıydı. kızkardeşi lucrezia borgia'nın kocası da dahil olmak üzere pek çok prensin ve kardinalin ölümünden sorumlu tutulmuştur. hatta bir rivayete göre yemeğe davet ettiği bir misafiri zehirlemek isterken kendisi zehirlenmiş ve ölümden dönmüştür.
 • floransa cumhuriyeti doneminin uzan lari her turlu numara var.
 • fransa kralı xii louis kralı tarafından valentinois dükü yapılınca halk tarafından kendisine valentino ismi takılmış kişi.
 • kız kardeşi lucrezia ile babası tarafından teşvik edilmek suretiyle cinsel ilişkiye girmişliği rivayet edilen, katletmek konusunda oldukça hırslı, leonardo da vinci ile savaş taktikleri hakkında fikir teatisinde buluna buluna kan kardeş misali takılmaya başlamış, papanın evlenip torun torba sahibi olmasının yasal olmayışına karşın oğlum da oğlum diye gurur duyduğu kişi.
 • niccolo machiavelli'in il principe adlı eserinde örnek hükümdar olarak gösterilen siyaset adamıdır.
 • niccolo machiavelli'nin orijinali il principe diye adlandırılan ve temel amacı italya'yı birleştirecek hükümdara tavsiyeler vermek olan prens isimli eserinde, italya'nın birleştirilmesi için gereken meziyetlere sahip olduğunu ileri sürdüğü italyan prensi.

  aynı zamanda machiavelli'nin bu zatın sarayında bir sure ikamet etmesi de, il principe'de kendisine bu kadar referans verilmesinin sebebi olarak gosterilir.

  politika bilimi açısında bakarsak, cesare borgia uluslararası ilişkiler bağlamında en az bir henry kissinger kadar realisttir. bu yuzden realizmin babası olarak kabul edilen machiavelli'nin kendisini örnek adam olarak göstermesine şaşırmamak gerekir.
 • idaresi doneminde ve sonrasinda yapilan pek cok isa tasviri kendisinden esinlenilerek yapilmi$tir, muhtemelen bu isa ya yapilacak en buyuk kotulukler icinde carmiha gerilmekten sonra gelenidir.
 • senigallia'da harikalar yaratmışlığı vardır. kendileri de az malın gözü olmayan sforza sülalesinin dibine darı ekmiştir.
 • bu adam kendi kardeşi de dahil olmak üzere amaçlarına ulaşmasında her yolu mübah görerek yüzlercesini öldürtmüştür. babası ve kız kardeşi lucrezia borgia ile birlikte jodorowsky ve manara'nın yazıp çizdikleri borgia serisinde de cesare'nin zalimlikleri bolca anlatılmıştır. en sadık askerlerini bir göreve yollayıp katliam yaptırdıktan sonra iş bu suçu üstlenmeye gelince aynı sadık askerlerini iki parçaya ayırmaktan çekinmeyen biridir cesare borgia. babasını tanımaz derler ya, tam olarak bu ifade kendisi için yaratılmıştır. babası öldükten sonra papalık kavgasında ünvanlarını koruyabilmek için öncelikle yeni papa ii. julius'la anlaşmış, ancak machiavelli'nin tanımıyla ''ne yapacağı asla belli olmayan'' papa'nın kendisine vaat ettiği ünvanları yerine kendisini hapse attırmasıyla her şeyini kaybetmiştir.

  machiavelli, borgia'nın bu affedilmez hatasını '' başkasının sözüne kendi sözünden daha fazla güvenen kişi kaybeder'' şeklinde prens'de ifade eder. machiavelli, kendisinin yaptıklarını onaylamaz, ancak ''iktidarı'' elde etmenin, ancak cesare borgia'nın yaptıklarıyla mümkün olabileceğini kabul eder. böylece 500 sene boyunca machiavelli işte bu adamın kanlı mirasıyla suçlanır durur enfes bir yanlış anlaşılmayla. machiavelli sanki kandan ve iki yüzlülükten zevk alıyormuşcasına prens'de yazdıklarından dolayı yüz yıllar boyu suçlanır. oysa ki kendisi cesare borgia'nın yanında sağ kalabilmekten başka bir şey düşünmemiştir. aynı machiavelli, borgia sürülünce başa gelen medici'lerin insafına kalınca iş dilenmek zorunda kalmıştır.

  cesare 31 yaşında gövdesinde 25 delikle ölmek üzereyken floransa medici ailesinin eline geçer. roma, babası alexander'dan daha zalim papaların eline geçer. cesare, machiavelli'nin ''örnek lider'' olarak göstermesine rağmen, kıçını kurtaramaz. ancak cesare borgia gibi liderler hiç eksik olmaz. üstelik de çok sevilirler saygı görürler. anıt mezarlarda uyur cesetleri hepsinin. ama biz machiavelli'ye iğrenç dedik miydi tertemiziz.

  öldüğü günden günümüze dek, cesare borgia adeta soyundan yüzlercesi gelmişcesine aynen kendisinin yaptıklarını yapanlarla doludur. bu insanlar da iktidarı kimseciklere kaptırmamışlardır. yaptıkları katliamlarla binlercesini yok etmişlerdir. ancak kendilerinin yazdıklarına ''tarih'' demek, tükürmekten farksızdır. tarih cesare borgia'yı pek yazmaz, ancak muadillerinin ''zaferleriyle'' doludur. cesare borgia ise, çoğunlukla machiavelli gibi kendisine yalaka olan bir uşağının yazdığı kitaplar sayesinde hala anılmakta ve bilinmektedir.