şükela:  tümü | bugün
 • diva.. duygu seli..
 • (bkz: besame mucho)
 • margarita yudumlarken dinlenmesi siddetle tavsiye olunan yuce yorumcu. hatunda oyle bi ses, oyle bi yorum kabiliyeti vardir ki, hayran kalmamak elde degildir. hadi hayirlisidir..
 • hiç şüphesiz en tanınmış cape verdeli ve en tanınmış morna sanatçısıdır cesaria. kırk beş yaşında ünü yakalayana kadarki hayatı morna'nın ruhuna yakın olarak acılar, yoksunluklar, felaketler içinde geçmiştir.
  fazla içki ve fazla sigarayla daha da etkileyici bir hale bürünmüş kontralto sesine çok güzel giden şarkılarını gözleri kapalı ve çıplak ayaklarla seslendirmektedir. "bare-foot diva" veya fransızcasıyla "la diva aux pieds nus" diye bilinmesi de bu yüzdendir. bunu afrikalı hemcinslerinin fakirliğine sembolik bir jest olarak yaptığı söylenmekteyse de ayakkabıların ayağına olmadığı, ayakkabısız daha rahat ettiği de bir gerçektir.
  şimdi anneanne tipli, obez komşu teyze tipli olan bu kadının gençliğinde çok güzel olduğunu, çok canlar yaktığını anlatırlar (bilmiyorum, bana hep bunu anlatıyorlar). üç koca eskitmiş, ve artık neler yaşadıysa veya yaşatıldıysa bir daha erkeklerle beraber olmaya tövbe etmiştir. müzik artık onun tek hayatı olmuştur (bir klişeyle bitireyim istedim).
 • sarkilari portekizcedir, genel olarak fadotadindadir. buna mukabil, café atlantico adli albumu bu maddenin yazarinca, en sıkı calismasidir.
  (bkz: amalia rodrigues)
 • senegalin karşısında ki atlantik okyanusunun biraz açığında bulunan ve dünyanın en yoksul ülkesi olarak tanılan eski bir portekiz kolonisi olan cape verde adalarının uluslar arası sefiri olarak tanılan, sesi bitter cikolata veya kıvamında orta kahve gibi hem kuvvetli ve karizmalı, hem kadife gibi yumuşak hem dinlendirici olan, kolay kolay yürüyememesine rağmen kendini ritme kaptırıp dansedebilen * sanatçı. müzikleri fadonun etkisinin, cape verdenin coğrafi durumundan ötürü cuba ve senegal müziklerinin de etkisinin hissedilebilindiği ritimli ve melodik parçalardan oluşmaktadır. en ünlü şarkısı hüzün anlamına gelen saudade şarkısı. kendi ülkesi içinde petit pays* diye her şarkısı gibi hem içi rahatlatan hem de mutluluk saçan bir şarkısı da vardır.
 • kaprisli sanatcilarin en kaprislisi. yemege oturdugunda onunde istedigi menu aninda bitivermezse aksilenen hatun. ve fakat tum ekibine de annelik eden, onlari kollayan kisi.
 • portekizce olan şarkılarının güzelliğiyle beni mest etmiş, ama görünüşüyle korkutmuştur beni bu teyze. (bkz: zebellah)
  otelde hep çalarız, özellikle brazil blue'dan önce iyi gider.
 • çok dinlendirici, dolgun bir sese sahip, ancak balina kadar vücudu olan eşsiz bir sanatçı.
  özellikle besame mucho yorumu çok güzeldir.
  türkiyeye gelmiş ancak gidilememiştir şahsım tarafından.. üzülünmüştür.
 • besame muchoyu daha güzel söyleyen bir kadın vokale rastlamadım henüz.