şükela:  tümü | bugün
 • güzel bir şehir, ya da kasaba diyelim.

  ortasından diyeceğim ama garip bir şekil yapan bir nehir geçiyor içinden. etrafında çek mimarisinden ufak tefek evler ve ilçenin zenginlerine ait bir şatomsu kale. (bkz: eggenberg)

  eggenberg'lerin kendi yapımları biraları var, pek bir numarası yok ama yine de yolu düşenler denemeli.

  henüz kirletilmemiş, turist akınına uğrayıp kasabanın dokusu bozulmamış. çek cumhuriyetinde olduğunuzu hissedebileceğiniz bir yer.
 • hostel 2 filminin birçok sahnesi bu küçük şirin yerde çekilmiştir. erasmus öğrencisiyken bir çek arkadaşın tavsiyesi üzerine gittiğimiz ve hayran olduğum haklı olarak unesco tarafından koruma altında olan,gittiğimiz zaman rafting yapanları görüp sonra denemediğimiz için pişman olduğum, kalesinin hava kararmasıyla inanılmaz bir görüntü aldığı , çok şirin hostellerin bulunduğu güney bohemya'nın 14bin nüfuslu küçük şehridir.bu arada prag'tan (florenc) istasyonundan cesky krumlov'a otobüsler kalkıyor tahmini fiyatıda 170czk 13-15tl arası.
 • buranın old town kısmı harbiden akıl dışı bir yer. son derece underrated. prag iyi hoş da, çek cumhuriyeti'ni ziyaret etmeyi düşünenler burayı ıskalamasın.

  ayrıca hastası olduğum ressamlardan egon schiele bir süre burada ikamet etmiş, muhteşem resimlerini yapmış şehrin. misal: http://upload.wikimedia.org/…0/egon_schiele_015.jpg
 • hürriyet seyahat'te de tanıtılmıştı bu şehir, güzel bir şekilde. içerisinde itiraz ettiğim tek nokta, tek kişi 100 euro ulaşım fiyatı sunulması. eğer rahatınıza düşkün değilseniz ve shuttle arabalarla gitmeyecekseniz, 7.70 euro'ya otobüsler gidiyor cesky krumlov'a prag'dan, firmanın adı da student agency.

  şehir denildiği gibi biblo bir şehir. sizi bir melankoliye de sürükleyebilir geceleri, mutlu da edebilir. zaman durmuş, ortaçağa geri dönmüşsünüz gibi hissediyorsunuz dolaşırken.

  gezilip görülecek yerlerinden ziyade, bende uyandırdığı hisleri yazdım
 • instagram için bolca manzara içeren şirin kasaba. çek cumhuriyeti'ne gidenler bu kasabaya mutlaka uğramalı ve mis gibi kokan trdelnik'ten yemelidir.
 • şirince'yi beğenenler, buraya bayılır. mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. harika! hele prag'a gidip de buraya uğramadan dönenler çok yazık ederler...
 • prag'a giderken uğramıştık buraya, tamamen beklentisiz gittim ve aşık oldum. hayatımda gördüğüm en güzel, en sıcak şehirlerden. şehir dediğime bakmayın, ortaçağ kasabası gibi. daracık sokaklar, harika binalar, arnavut kaldırımlar. ben mimari hastası bir insan olduğum için her sokağını gezdim, her binasını tek tek inceledim. farklı bir ruhu var buranın. nehir kenarındaki restaurant ve cafelerde oturup bira içmek balık yemek de çok keyifli. prag'a gidecekseniz, bu güzelliği de görmeden geçmeyin bence.
 • tarantino'nun yapımcılarından biri hostel filmi burada çekilmiştir. film slovenya'da geçer fakat mekan cesky krumlovdur. ayrıca bu şehrin en önemli özelliği orta çağdan beri yaşanan büyük savaşların hiç birinde neredeyse zarar görmemiş olmasıdır.
hesabın var mı? giriş yap