şükela:  tümü | bugün soru sor
 • geçim, barınma, çocukların okulu, kariyer planı, yolculuk parası, taşınma masrafı, ikametgah aldırma, fatura, mutfak masrafı, borçlar, iki bölge arasındaki fiyat farklarındaki uçuruma tabi olmamak ve bağlayıcı hiçbir sebebi yokken inatla 2018 yılında hala yozgat'ta yaşayan leylektir.

  lan git işte uç. tamamen senin keyfine kalmış. denize nazır güzel lüks bir villanın çatısına kurul, yaşa işte. yavruların olsun. bol bol balık da yersiniz ailece. mis. zihniyet abi.. zihniyet işte. laf anlatamazsın. ille de topraaam der.
 • aynı durumu kediler için defalarca düşünmüşümdür. neden alibeyköy'ün kedisi olursun ki, yardır otobüslerin ardından bomonti, tünel(kenardan yürü burda), dolmabahçe, ortaköy ağır ağır yürü bebek dolaylarına at kendini.. sarmazsa oralar istinye'ye tarabya'ya kadar yolu var..
  hem yaşam kaliten artar, deniz havası, sonra kedili teyzeler kuru mama verir, hipsterler fotoğrafını çekmek için muffin falan verirler. hayır alibeyköy esnafından ne hayır gördün ki senelerdir, ortam ortam değil, sıkış tıkış binalar..
  ağır ağır yürüsen, yemek çimen görünce dinlensen en geç üç güne alırsın o yolu.. hiç olmadı dolmabahçe'den az yukarı yürü maçka parkı var, ora da fena değil. kedi de çok hem, ortam yaparsın, sosyalleşirsin. kime diyorum ama, vizyon ne gezer..
 • leylekler uzun mesafeleri en az enerji harcayarak kat etmek için, kanat çırpmadan, süzülerek uçarlar. gündüzleri yerden yükselen sıcak hava akımları (termal) sayesinde yükseklik kazanırlar. bu sıcak hava sütununun içinde dönerek yükselirler. termalin büyüklüğüne göre belirli bir yükseklik kazandıktan sonra, bir sonraki termali yakalayana kadar alçalarak süzülürler. bu sayede rotaları üzerinde ilerlerken çok az enerji harcarlar. termaller olmasaydı, leyleklelerin aktif uçuşla (kanat çırparak) göçü gerçekleştirmeleri, enerji sorunu nedeniyle imkansız olurdu. termaller, deniz, göl gibi su kütleleri üzerinde oluşmadığı için göç rotaları karaya bağımlıdır.
  link