şükela:  tümü | bugün
  • 1996 yılında henuz bornova'dayken turizm rehberliği bölümünden mezun oldugum okul.
  • çoğu kişinin ilk üniversitesi olması bakımından lise ve üniversite arasında bir geçiş okulu olarak sayılabilir. ayrıca henüz dört yıllık değilken okuyan öğrencilerin çoğunun son tercihidir. konuşlandığı dalyan tepelerinden heybetli görünse de akademik ve teknik altyapısı çoğu liseden daha vasattır. müfredat gereği çok boş zamanınız olacağından okul dışı etkinlik zamanı boldur. mamafih dalyanın ve hatta çeşmenin bunu karşılayacak hiçbir sosyal alt yapısı yoktur. bu yüzden vurursunuz kendinizi şaraba ve aşka. belirtmek gerekir ki başka hiçbir yerde dolmuşçu esnafı öğrencilerden bu kadar küfür yemiyordur. sessizdir, sakindir bazen bu insanı çıldırtabilecek kadar derinleşir. baharda okul yolu çok güzel kekik kokar. pikniğe davet eder insanı ama kahrolası rehavet içinize işlemiştir parmağınızı kıpırdatamazsınız. daha söylenecek çok şey var ama her hatıra gibi gizli kalan yanlarıyla koşuttur hafızadaki yeri.
  • hadi hayırlısı belki bizimki güzel olur..4 sene çeşmedeyiz..
  • hayatımın hatası oldu bu okul,gelmeyin arkadaşlar gelmeyin.
  • 2015 - 2016 eğitim öğretim yılı itibariyle rekreasyon ve turizm rehberliği yüksek lisans programını açarak türkiye'de bir ilke imza atacak okuldur.
  • hedefim olan üniversite!

(bkz: turizm rehberi)
  • içeriden birisi olarak hemen bilgilendiriyorum.
    tam yedi senedir buradayım, bu okulda okudum ve otellerde çalıştım. burada eğitim kalitesi klasik bir turizm bölümünde olması gerektiği kadardır fazlasını beklemeyin. staj ve iş şartları ise gerçekten uygundur bolca mekan ve otel bulabilirsiniz. özet olarak iş ve okul seviyesi budur arkadaşlar.
    şimdi gelelim bir öğrencinin aradığı noktaya yani, nasıl yaşanır?

konaklama:
    çeşme küçük bir yerdir ve izmire aşağı yukarı bir saat uzaklıkta bulunan ve günde iki defa olan eshot hariç çeşme seyahat adında pahalı ve eziyet çektiren bir firmadan başka hiçbir toplu taşıma aracının ulaşmadığı bir noktadır. istediğiniz zaman zırt pırt izmire gidemezsiniz. öğrenciler buraya gelirken miami olacağını zanneder ancak burada bizim gibi fakir veya orta halli öğrenciler için hayat gerçekten çok zordur. çay bile aşırı pahalıdır çünkü zamanında okulumuza gelen çeşme belediye başkanımızın dediği gibi ''sizler de bizim için turistsiniz'' cümlesiyle ortaya çıkan öğrenciler de yolunacak turisttir. ev kiraları holdinglerden yazlığa gelen insanlara göredir, pansiyon ve küçük otel konaklamaları ise ondan hallicedir ancak aylık eline bin lira para geçen bir öğrenci ev arkadaşları olmasıyla daha rahat yaşar onu baştan söyleyeyim. bir adet uzakta ve bazen dolmuşların bile uğramadığı kendi efsane güzellikte ancak yemekleri kötü kyk yurdu bulunur ve bunun haricinde üniversite öğrencileri için herhangi bir özel yurt bulunmaz. yurt çıkmazsa ve geliri az olan bir öğrenci adayıysanız çok zorda kalırsınız baştan uyarayım. kanka ilk sene yurtta kalırım ikinci sene bir kız arkadaş yapar eve çıkarım olayını geçin çünkü %99 öyle olmayacak.

eğlence-gece hayatı-sosyal hayat:
    ilk cümlem şu olacak burada sıkılmaya alışacaksınız. bolca film ve kitap ile kültürsüz, kara cahil bir adamsanız bile burada geçen dört sene sizi quentin tarantino yapabilir. bunu özellikle yurtta kalacaklar için söylüyorum. kız-erkek ilişkisi ''samimi ancak sevgili boyutunda değil'' dediğimiz tuhaf cinstendir. küçük bir yer olduğu için kızlar ''aman adım çıkmasın, bakire meryem olarak bilineyim'' kafasında takılır. geri kalan kız arkadaşlarımız ise aklı başında, çağdaş, özgür, birey olabilmiş insanlar olarak hayatlarını yaşarlar ve şanslıysanız onlardan kız arkadaş edinebilirsiniz. eğlence fena değildir kış olduğu zaman bir iki bar açık kalır ancak yazın da kalacağım, çalışacağım derseniz bolca mekan-ünlü şahsiyet kombosu yapabilirsiniz. burada gerçekten sıkı ve samimi arkadaşlarınız olur, bolca dertleşir, içer, güler, eğlenir, film izler ve okulda takılırsınız.

gelecek-iş olanakları:
    turizmci olarak burada şanslısınız. çalışacağınız veya staj yapacağınız otellerin kaliteli ve duyulmuş isimleri ile bulunduğunuz lokasyon karşılaşınca ortaya güzel bir özgeçmiş çıkar. izmir dahilinde güzel bağlantılar ve sağlam referanslar bulabilir ve bunları gelecek için kullanabilirsiniz.

çeşme geneli:
    bar, cafe, restaurant, otel dörtlüsünde dönüyor diyebiliriz. dolmuşçu abilerimiz arkadaşça yaklaşır ancak otostop çektiğini görürse arabayı önüne kırıp tehdit etmeye kadar varan sevecenlikle yaklaşabilir. esnafı, ev-otel sahibi, patron ve müdürü seni yolunacak tavuk olarak görür. okulu küçük, evi pahalı, lokasyonu uzak bir yerdir. sakız adasına bakarak bira içmek, dost meclisinde sohbet ve yaza girilince gece hayatı vazgeçilmezdir. izmire değil adeta türkiyeye uzaktır. isteyen denesin çeşmenin bazı bölgelerinde yunan radyosu çeker, o seviye. sağlam arkadaşlıkların, bolca boş beleş ve işsiz hayatın, can sıkıntısının mekanıdır ve kışın akşam çöktüğünde sokaklarında pek insan görülmez. denizi efsane, özellikle ılıca plajı çok ama çok güzeldir. orion kuşağı gibi alaçatı-ılıca-çeşme üçlüsü sırayla dizilir ve emin olun bu üçlü kardeş sayılır.

benden bu kadar gelecek veya gelmiş olan arkadaşlar, daha fazla bilgi veya ayrıntı isterseniz beni yeşillendirebilirsiniz her daim yardımcı olmaya çalışırım.

çeşmeye hoşgeldiniz...