1. eğitim ve yargı sisteminin mevcut halinin pürü mealidir.

cumhuriyet 22.01.2009

savcıdan öğrenciye gözdağı

öğretmen taşdemir, derste yaramazlık yapan ilköğretim okulu öğrencilerini cumhuriyet başsavcısı olan eşine şikâyet etti, savcının da okula polis göndererek öğrencileri gözaltına aldırttığı ileri sürüldü

hakan dirik
    izmir - çeşme’de, bir öğretmenin derste yaramazlık yapan ilköğretim okulu öğrencilerini çeşme cumhuriyet başsavcısı olan eşine şikâyet ettiği, savcının da okula polis göndererek öğrencileri gözaltına aldırttığı öğrenildi. çeşme namık kemal ilköğretim okulu’nda yaşanan olayla ilgili 3 öğrenci hakkında soruşturma açıldı.

edinilen bilgilere göre, olay çeşme namık kemal ilköğretim okulu’nda, önceki hafta pazartesi günü yaşandı. fen bilgisi öğretmeni yasemin taşdemir’in girdiği sekizinci sınıfta, öğrenciler gürültü yapmaya başladı. ardından öğrencilerle taşdemir arasında tartışma yaşandı.

iddialara göre, öğrencilerden birinin “hocamıza saygımız sonsuz” demesi üzerine “ben bu sözün devamını biliyorum” diyen taşdemir, okul içi prosedürü işletmek yerine, durumu çeşme cumhuriyet başsavcısı olan eşi orhan taşdemir’e iletmeyi tercih etti. öğretmen taşdemir, savcı eşine üç öğrenci tarafından tehdit edildiğini ileri sürdü. savcı taşdemir de emniyeti harekete geçirerek okula polis gönderilmesini sağladı. öğrenciler hakkında hukuksal işlem yapıldı. namık kemal ilköğretim okulu’na 3 öğrenci için 7 polis geldi. “savcılığın talimatıyla” geldiklerini bildiren polisler, öğretmen taşdemir’in şikâyet ettiği öğrenciler m.e.g, y.u. ve ö.ç’yi karakola götürmek istedi. ancak müdür yardımcısı gülnur deliboz, öğrencileri polise vermedi. üç öğrencinin velisini durumdan haberdar etti. okula gelen veliler de çocuklarının gözaltına alınmasını engelleyemedi. öğrenciler, 14.45’te derslerin sona ermesinin ardından okulun çıkışında polis otosuna bindirilerek emniyete götürüldü. burada ifadeleri alınan öğrenciler, daha sonra savcılığı sevk edildi. burada da ifadeleri alınan üç öğrenci hakkında hukuksal işlem başlatıldı. öğrenciler, saat 19.00 sularında salıverildi. öğrenciler, öğretmen taşdemir’in kendilerine yaptığı hakaretleri anlattıklarını, ancak bunların ifadelere geçirilmediğini ileri sürerken, veliler savcılığın ve emniyetin tavrına tepki gösterdi. soruşturmayı başka bir savcının yürüttüğünü dile getiren çeşme cumhuriyet başsavcısı orhan taşdemir ise konuyla ilgili konuşmaktan kaçındı.

(bkz: yuh artik)
  2. akabinde görevini kötüye kullanmaktan cumhuriyet savcısı'na dava açılmasını gerektiren eylem. bu arada başlığı görünce acaba onlar da mı ergenekon dolayısıyla alındı demeden edemiyor insan.

(bkz: imla)
  3. yuh ebesini dedirtecek kadar saçma bulduğum durum.yakında bu öğrencilerin ergenekonla bağlantıları bulunur.
  4. türk emniyet birimlerinin ne kadar yanlış çalıştığını gösteren olay. adam gibi bir strateji bile izlenmemiş, okulun etrafındaki yerleşim birimlerinin çatılarına özel harekat timleri ve keskin nişancılar yerleştirilmeli, s.w.a.t. de içeri sis bombası atıp helikopterlerden iple sarkarak camlardan içeri girmeli ve "put yor fakin pens on dı desk end friiz madırfakırs" demeliydi.
  5. savcı eli, bir, ilköğretim öğrencisine uzanmamıştı. o da oldu.

baklava çalanı hapse at, yaramazlık yapanı gözaltına al... altına işeyeni giyotine gönder mesela. çarşı pazarda, şunu isterim bunu isterim diye tutturanı müebbete mahkum et bundan sonra... yapsınlar bunları ya. yoksa bu çocuk milleti adam olmaz.

sonra da dönüp eserimizle iftihar ederiz.
  6. bu ülkeye demokrasinin fazla olduğunun göstergesi.

sanki eskiden daha onurluydu. kendini tutamayan öğretmen bir tokat atıyordu mesela öğrenciye. tabii ki savunulacak bir eylem değildi bu da ama ne bileyim daha insaniydi sanki. hani bir anda kendini tutamamakla açıklanabilir cinsten.

ama bu yapılan düpedüz sinsilik. bu yapılanın anlık bir tepkiyle alakası yok. polis devleti olmaya başlayan ülkenin belki en önemli göstergesi. iki tane velet derste öğretmene bir laf ediyor ve 7 tane polis bu çocukları içeri alıyor. hem de savcı görevlendirmesiyle.

allah'tan ellerinde birer tane de baklava yoktu bu çocukların. eğer öyle olaydı istiklal mahkemesinde biterdi bu iş.
  7. bazı savcıların kendilerini tanrı olarak görmelerinin, ellerindeki yetkiyi sorumsuzca kullanmaktan kaçınmamalarının bir sonucu olan vahim olay. sen reşit olmayan bir çocuğu ne hakla ailesine bile haber vermeden karakola çekmeye kalkarsın, sorguya alırsın? bu mudur hukuk devleti?
  8. eğitim sisteminin sonucu olarak görülmesi gereken olaydır.

bir dönem; "hiçbir şey olamıyorsa bari bir öğretmen olsun" diyerek gönderilenler öğretmen şimdi. kesinlikle içlerindeki vasfını hakeden değerli insanları tenzih ederek söylüyorum. ama genel bu üzgünüm. bir de üzerine; altındaki idareci koltuğunu kaybetmek dışında bir kaygısı olmayan idarecileri ekleyin. son dönemde gerçekten yapılan şudur; "yeter ki öğrenci ders saatleri içinde sınıfında otursun da bir şey öğrenmiş öğrenmemiş umurumuzda değil."

böyle olunca da, öğretmenin yaptığı işle ilgili vicdani muhasebesi olmuyor. yaptığı işi sevmiyor, çocukları sevmiyor, eğitim işini kendine dert edinmiyor. ve çocuklar ancak saygıyı hakeden öğretmene saygı gösteriyor, kendine bir şeyler öğretmek isteyen öğretmenler için çalışıyor. bu ülkenin savcısı da, hakimi de, doktoru da, mühendisi de işte bu sıralardan geçiyor.

ne bekliyoruz ki?

kendisi için mesai ve emek harcanmamış çocuklara vahiy inerek bir gecede doğru ve dürüst insan olmalarını mı?
  9. bu ülkenin ve adalet sisteminin, elini taşın altına sokmaktan zerre çekinmeyen şerefli savcılara ihtiyacı olduğunu bizlere bir kez daha hatırlatan gözaltıdır.
    savcı beye helal olsun, tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun.
    amin.

çeşme'de ilköğretim öğrencilerine gözaltı hakkında bilgi verin