*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sharks)
  (bkz: jets)
  (bkz: west side story)
 • ..84 ya da 85 yılında çıkan(tam olarak tarihini hatırlamıyorum) sadece ankara karanfil sokakta satılan ve 3 sayı yaşaya bilen dergi..başında hakan albayrak ve nihat genç olan bu dergi sadece bir sokakta satılmasına rağmen oldukça yüksek tiraj yapmıştır..dergi ihlas matbaasında basılmış ve nihat genç'in o zamanki tüm parasına malolmuştur..hatta lan lafını türk dergicilik tarihinde ilk defa burada kullanıldığı idda edilmektedir..
 • holywood filmlerinde genellikle zencilerden mutevellit gosterilen grup.
 • eskiden kuvayi milliyecilere, özellikle kuvayi seyyareden olanlara çete derlermiş. en azında trabzon civarında öyle derlermiş.
  o gruptaki bireylere de çete denirmiş. misal: "mehmet mi? o çetedir." (bkz: topal osman ağa)
 • küçük yaşlarda zillere basıp kaçmak için kurulan grup.
 • 1976 yapımı, başrolünde alain delon un oynadığı polisiye film.
 • yil 199bilmemkac meshur sozluk yazari penguenle kurup birsure baskanligini yuruttugumuz olusum (dostlar cetesi)

  hedefler:
  -karsi sitenin genclerinin gectikleri yollarda o zaman olan dosenmemis dogalgaz borularina saklanip, gencler gecerken 'alallallaala' diyip ustlerine saldirmak
  -evdeki kirik dokuk oyuncaklari ve kinder oyuncaklarini e grubu ismini verdigimiz (enayi grubu) sitenin salak kizlarina satmak, gelirle buyuk boy panco ve pepsi almak. (pepsi olmasinin nedeni, mjj'nin pepsi reklamlarinda oynamasidir.)

  ceteye girme kurallari:
  -sarmasiklarin arasina saklanip sorulan bazi bilmece bulmacalar da yeterlilik saglamak. misal:
  -kanadi var ucamaz, petegi var bal yapamaz?
  -prezervatif nedir?... gibi

  daha sonra ki zamanlarda kasiflige yoneldik gangsterlikten.
 • köfte ekmeği düzgün tutamadığınızda içindeki köftelerin yere düşmesi misali türkiyenin her başı belaya girdiğinde gündeme bir anda paldır küldür düşen ne idüğü belirsiz gruplardır. işin taşeronlarıdır. eller, kollar, bacaklardır. beyinlere bu aralar kimse ulaşamamaktadır. (bkz: telefonlarıma çıkmıyorsun)
 • refik halit karay'ın leziz türkçesinin numunesi güzel ve kısa bir roman. milli mücadele döneminde geçer. romanın iki ana karakteri arasındaki aşkın filizlenmesi güzel tespitler ve ifadeler eşliğinde anlatılır. bu tespitlerden biri de kadın kokusu ile ilgilidir ki bence yazar orda kendisi konuşmaktadır.
 • aslinda sadece suc ve siddet amacli gorulmemesi gereken, "cete" halini almasi icin cesitli sosyal dinamikler ve sartlarin varligini gereken sosyal olgu. ayrica "cete" kavrami yillarca sosyologlarin arastirma konusu olmus hatta chicago ekolu'nun ilk donem sosyologlarindan olan frederic trasher "the gang " adli calismasinda 20'li yillarin sonunda sikago'daki 1313 cetenin sosyolojik arastirmasini yapmistir. veya 30li yillarda w. f. whyte "street corner society" 'da boston'daki italyan gocmenlerin kurdugu sokak cetelerinin incelemesini yapmistir.

  (bkz: crips)
  (bkz: the bloods)
  (bkz: gang)

  ha bir de eskiden yesilkoy'de yengecler vardi.