*

şükela:  tümü | bugün
  • milli mücadele'nin kadın kahramanlarından. aydın'da yunan işgali başlayınca eline silahı alıp efelerle birlikte düşmana karşı mücadeleye girmiştir. cesareti, atıcılıktaki ustalığı ve en zor durumlarda bile soğukkanlılığını kaybetmemesi yıllarca elde silah dağlarda gezerek pişen efeler arasında bile nam salmıştır.
  • 19 mayis 1926 tarihinde kirmizi seritli ıstiklal madalyasi ile odullendirilen mucahide. aydın beldesi civarında imam köyü kariyesinden emir ayşe kadın diye zikredilir meclis zabitlarinda. belki de bu madalyayi alan ilk kadindir. daha once hic bir kadina verildigini kaynaklarda goremedim.

hakkindaki bazi yayinlarin derlendigi websitesi icin cete ayse kadin
  • kuva-yı milliye kahramanı vatan evladı, aziz ruhu şad olsun.

atatürk istasyon meydanı’nda çete emir ayşe’nin de aralarında bulunduğu kahramanlara istiklal madalyası takmıştı. “savaştım yunana karşı, elimde kalan en değerli şey atatürk’ün göğsüme taktığı istiklal madalyası'dır” demişti.

çete ayşe milli mücadele ile ilgili düşüncelerini de şöyle dile getirmiştir:

"yunan kuvvetleri aydın'a geldiğinde imamköyü'nde idim... on beş gün evvel düşman nazilli'ye vardı... dayanamadım martin tüfeğimi aldım çıktım.

bazı kadınların içinde bir pehlivan; bazı erkeklerin içinde de, korkaklıklarından dolayı, bir kadın gizlidir. kemer belindir, çizme ayağın börk başındır. madem ki burası bizim vatanımız; biz de bu vatanın olmalıyız."