*

şükela:  tümü | bugün
 • ahmet altan'ın babası.
 • hem gercek,hem düssel bir iskence odasında,bir adam islemedigi bir cinayetle suclanmaktadir..ama sucsuzlugunu nasıl kanıtlayabilir?bazen aklına esen bir sucu itiraf etme egilimi duyar.gercekten de gunumuz toplumunda bilincli olarak kisi kendini sucsuz bulabilir mi?

  1979 cıkıslı buyuk gozaltı..ayni zamanda ilk romanidir..
 • eskiden milletvekiliydi {milletvekiliymiş} hatta mecliste sağlam dayak yedi {yemiş}
 • bir gozunun kor olmasi o saglam dayak yuzundendir .
 • adi sekiz-dokuz yasina kadar altan'ken çikan soyadi kanunuyla ailesi bunu soyadi olarak almaya karar verip, çetin ismini vermistir ona.
  ilkokuldan itibaren yatili olarak okumasi (bkz: galatasaray lisesi) onda bir terkedilmislik, birakilmislik duygusu yaratmis, hayati boyunca takip etmistir bu duygu onu. hatta çok dokunakli bir yazisinda (itiraf mıydı adı? hatirlayamiyorum) "anneleri tarafindan sevilmeyen çocuklar iste böyle yaziyla filan ugrasirlar" diye yazmisti.
  korkunç üretken ve edebiyatin her alaninda eser vermis bir yazardir. siir, tiyatro oyunu, ani, gezi yazisi, bilimkurgu romanlari, polisiye hikayeler (riza bey'in polisiye öyküleri diye bir seri, çok komikti bu, entelektüel, kültürel bir insandi riza bey, mesela cinayet mahallinde mallarme'den bir dize bulur, ipuçlarini ordan çikarip katili enselerdi)
  1960'taki 28 nisan olaylarinin (hani turan emeksiz'in öldürüldügü) ertesi günü kösesinde "bugün canim yazi yazmak istemiyor" yazmis, ondan sonraki köse yazarlari tarafindan siklikla alintilanmistir bu cümlesi.
  sürekli etrafinda dolanip durdugu belli fikirler vardir çetin altan'in. bunlarin en önde geleni türklerin mesleksiz olmalari, bunun türkiye'nin en büyük sorunu oldugu yolundadir.
  ayrica gelecege karsi dizginlenemez bir meraki vardir, sürekli "acaba bir yil sonra bugün ne olacak, acaba 2100'de ne olacak, ya 5000'de ne olacak?" gibi sorular atar ortaya.
  simdilerde safiye sultan serisini çevirmis ve sonra da bir türevi olan kiraze'yi yazmis olan solmaz kamuran'la beraber yasamaktadir.
 • ayrıca çetin altan'ın son zamanların türkiyesinde etrafında döndüğü yeni fikirler globalizm adı altında cosmosun sosyalizme kayması vede türkiyenin 21.yüzyılı korkunç bir fiyaskoyla ıskalamış olmasıdır..

  ne dediği kolay anlaşılmayan bu zahmetkeşan insancığın ne yazdığıda 5er 10ar kere tekrarlanmadan kolay anlaşılagelmez,çünkü_ki kendisi:
  dolu insan, görmüş geçirmiş insan, göstermiş öğretmiş, açmış insan.. turgut özalın kişisel ricasıyla kendisine komunizm nedir anlatmış insan.. terim bilgini, minimum kavram karmaşık insan.. değerli insan, oğullarından genç gösteren insan, 60yerden mahkemeye verildiği için bi şekilde mebus oluymda bi dokunmazlıkla yırtıym diyip mebus olası gelen yazardır
 • annatabiliyor muyum diye sürekli diline taktığı pelesenk rahatsız edici boyutlardadır.son kitabı iyi ki köyceğiz var adlı kitap olup son dönemde çıkan tüm kitapları gibi yine anı yine derleme ve yine eşi solmaz kamuran tarafından hazırlanmış. altan alfabe kitabı dahi yazmıştır. linç edilmeye çalışılan ilk ve şu ana kadar tek milletvekilidir. doğum günü 22 haziran aynı zamanda zülfü livanelinin de doğum günüdür
 • siyaset meydaninda anlatmisti..

  mecliste konusma yapiyormus.. baskan sozunu kesmek isteyince, buyuk fransiz ihtilalinin mahkemelerine gonderme yaparak:

  -sizin orada bulunmaniz marangoz hatasidir.

  demis. bu lafi anlamayan meclis, yuh cekmeye baslayinca, baskan

  -sozunuzu geri alin, deyince
  -sizin orada bulunmaniz marangoz hatasi degildir. diye cevap vermistir.

  mecliste ilk kez linc edilmek istenen adamdir
 • behice boranin baskani oldugu turkiye isci partisinin 15 kişi mecliste oldugu zamanlarda kendisi de milletvekilidir. gunumuzde, pek cok ulkede kitaplari ders kitabi olarak secilip okutulan ender yazarlarimizdandir.
 • yazının her türlü alanında eseri bulunan usta kalemşör. hep sarkastik bulurum tarzını. zira hep durumumuzun boktanlığını fevkalade gerçekçi bir marjinaliteyle açıklayıp bunalım yaratsa da yazılarını hep "enseyi karartmayın" diye bitirir. bi de hep 15-20 yıl önce yazdığı yazıları koyar köşesine. "hep aynısın yurdum, biraz değiş" demek ister heralde.
hesabın var mı? giriş yap