şükela:  tümü | bugün
  • bugüne kadar gördüğüm en başarılı sultan hamid.
  • abdulhamit duserken filmindeki roluyle altin portakal film festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu odulune layık gorulmustur.
  • herseyden onemlisi cerkestir.
  • hayata gelip tanımadan gitmemeniz gereken adamlardan; çerkes, asil, yakışıklı, öğretici, karizmatik ve centilmen... oturuşuyla kalkışıyla, hayata duruşuyla, söylemleri ve onları destekleyen tavırlarıyla örnek alınası.
    her daim şık, her daim zarif. sohbet ederken jestleri izlenilesidir. anlattıklarını mı dinleyeceksiniz, anlatışını mı izleyeceksiniz, şaşırırsınız.
    anlatacak öyle çok öyküsü, ondan öğrenilecek öyle çok şeyiniz vardır ki... zaman çabuk akar yanında.
    siz dersinizi iyi çalışırsanız o size dünyaları sunar. siz birbilirseniz bini döker önünüze.
    öğrencisi olma ve onunla saatler geçirebilme şansına sahip oldum. hayatımda benim için değerli yere sahip birkaç hocamdan biri olan çetin öner, isminin de hakkini verir...

*

1943'te doğdu. a.i.t.i.a. banka işletmesi bölümü'nü bitirdi. 1963'te ankara sanat tiyatrosu'na girdikten sonra 40'ı aşkın oyunda görev aldi ve tiyatro işçileri sendikası ankara şube başkanlığı görevini 3 yıl sürdürdü.

1972-1973 yılları arasında milliyet gazetesi sanat dergisi ankara temsilciliği’ni yaptiktan sonra olay ve barış gazetelerinde tiyatro eleştirileri yazdi. çetin öner, 1973'te ast / sanat yönetmenliği'nden ayrılarak trt'de prodüktör olarak göreve başlar ve trt'nin ilk televizyon dizisi olan yaşar ne yaşar ne yaşamaz'ı yönetir. birçok tv oyununda oyunculuk yaptıktan sonra 1972'de yeni a dergisinde ilk öyküsü keklik; 1975'te ilk kitabı yayınlanır: gülibik.

tahtadan atları, kurşundan askerleri, lastikten topları, plastikten arabaları, kısaca, parayla satın alınabilen hiçbir oyuncağı olmamış yoksul bir çocuğun öyküsüdür gülibik ve çetin öner de öyküsünü, gülibik'in anısına saygısından, o horozla o yoksul çocuğa, yeryüzündeki tüm horozlarla, yeryüzündeki tüm yoksul çocuklara armağan eder.

gülibik 1978'de almanca’ya çevrilerek bu ülkede değişik yayınevlerince 5 kez basılir. gülibik öyküsü zdf-trt ilk ortak yapımı olarak filme çekilir. kitap almanca konuşulan tüm ülkelerde okuma kitabı olarak okullara tavsiye edilir ve t.c. kültür bakanlığı ve `verlag an der ruhr' yayınevi'nce prestij kitabı olarak yeniden basılır. ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan çetin öner dört çocuk kitabı ve bir romanı yazar.
    çocuk kitapları: gülibik, mavi kuşu gören var mı, portakal, kargalar kara değildi, piyango.
    roman: dağlara yazılıdır.
    inceleme: şu bizim çerkesler'dir.
    kitaplarının hepsi kadim dostu rahmetli erdal öz'ün kurduğu can yayınları tarafından basılir.

*

ve çetin öner, dostu erdal öz'ün gidişinin ardından şunları yazar:

"alfonse de lamartin’in şu sözü beni yüreğimden yakaladı yıllar önce: “bazen bir kişi eksildiğinde, bütün dünya boşalmış gibi gelir insana…” diyordu. doğrudur.
    erdal’ın ölüm haberini alınca, gerçekten tek başıma kaldım sandım yeryüzünde. bir boşluk; kara bir delik açıldı yüreğimde. iki kez revize edilmiş kalbim, bu acıya dayanabilir mi, diye içime kapandım. çok üzüldüm bu ölüme.
    sonra da durdum, düşündüm: erkan yücel öldüğünde de, ayberk çölok, ali özoğuz, ahmed arif, metin altıok, asaf çiyiltepe, güner sümer, yılmaz güney ölünce de aynı duyguyu yaşamıştım. dağıldım, karardım, kayboldum… yine de dayandı kalbim sağolsun! daha önce de darbeler yedim bu tür ölümlerde. annemi, babamı, ağabeyimi kaybettim. çok sevdiğim halamı … daha nicelerini… babam öldüğünde özdemir ince teselli etmek için, şöyle demişti bana: “çeto! bir insan, babası ölünce erkek olur ancak. toparla kendini! toparladım. ama hiç unutamadım benim sevgili ölülerimi. onlar içimde yaşıyorlar hâlâ.
    “acı çekmek, çok uzun bir an’dır.” demişti ya orcar wilde. ben, o uzun, çoook uzun an’ı yıllardır yaşıyorum sabırla.
    ne var ki, erdal’ın ölümü tüy dikti acılarımın üstüne. üstelik ‘unutmak’ konusunda, fevkalade yeteneksiz bir insanım ben. büyük sevinçleri de, büyük acıları da asla unutmamak gibi bir özelliğim vardır. bu yüzden, büyük ihanetleri de unutmam, büyük dostlukları, destekleri, iyilikleri de. bu özelliğimi bilen genç bir ozan; sıpriba özlem, benim belleğimin gücünden ürküp bir abhaz söylemini anlatmıştı yıllar önce. hiç unutmadım: “insan çok sevdiği birini yitirdiğinde, ya da bir ilişki kendiliğinden bittiğinde; bir ismin anlamı değiştiğinde; o kişi, başka birini seçtiğinde; ya da alıp başını gittiğinde… insan’ın yüreğinde kırk tane mum yanarmış. ne var ki, zamanla, alevler küçülür; acı da, giderek azalırmış. acı azaldıkça da mumlar birer birer sönermiş. ama içlerinden biri; bir tek mum, direnir, yanar dururmuş sonsuza dek. hiç, hiç, hiç sönmezmiş” sevgili dostum, kardeşim, ustam, erdal’ın yüreğimde yaktığı mum da, yaşadığım sürece hiç sönmeyecek içimde. bunu biliyorum. tıpkı sevdiğim, yitirdiğim tüm insanların içimi hep aydınlattığı gibi.
    mezarına yıldızlar yağsın erdal’ın da. anısı, genç yazarların yolunu ışıtsın! yaptıkları, örnek olsun herkese! hiç unutulmasın!"

çetin öner

(sigarayı bırakmış olması gerekir ama eğer hala yine de bizi üzmek için içiyorsa sert kahvesinin yanında muratti içer.)
  • kadirlili'dir
  • kahramanmaraş'ın binboğalar köyü'nden kuzey kafkas kökenli,3.a.i.t.i.a. banka işletmesi bölümünü bitirmiş yazarımızdır. ankara sanat tiyatrosunda 40 ı aşkın oyunda görev almış, trt nin ilk tv dizisi yaşar ne yaşar, ne yaşamaz ı yönetmiştir.1975 te yayınlanan ilk kitabı gülibik; almanca ya çevrilerek 5 kez basılmış; almanca konuşulan tüm ülkelerde okuma kitabı olarak tavsiye edilmiştir. zdf-trt ortak yapımı olarak filme çekilmiş,t.c. kültür bakanlığı ve verlag an der ruhr yayınevince prestij kitabı seçilmiştir.
  • şu bizim çerkesler kitabında yüzyılın şiirini yazmış adamdır.
    ah bu türk yanım benim
    hititlerden başlayarak...
    ah bu ermeni yanım
    çok konuşkanım, çok susarak...
    ah, bu azeri yanım benim
    yalnızlığı türkülere katarak...
    bu gürcü yanım benim
    ekmek ve şarabı kutsayarak...
    ah, bu rum yanım benim
    ağıt söyler oynayarak...
    ve ah bu laz yanım,
    hoyrat, lacivert, matrak...
    ah, bu arnavut yanımbenim
    sevdasını yüreğine bir bıçakla kazarak...
    ah bu boşnak yanım benim
    yarasına zeytin dalı sararak...
    ah, bu tatar yanım benim,
    atımın toynaklarında savrulur toprak...
    ah bu yahudi yanım benim
    çalışırım tapınarak,
    tapınırım ağlayarak...
    ah, bu arap yanım benim
    mümin,cesur, korkak...
    ve kürt yanım
    yoksulluktan kaçarak,
    dağlara sığınarak...
    ah bu çerkes yanım benim ah
    bin yıldır savaşarak
    ah bu insan yanım benim
    ah bu insan yanım
    boynumda bir çıngırak...
  • (bkz: #22632223)
  • vefat etmiştir. cenazesi yarın (15 eylül) ikindi namazından sonra karşıyaka mezarlığından kaldırılacaktır.

oyunculuğu, yönetmenliği dışında çocuk edebiyatına yaptığı katkılarıyla da unutulmayacaktır.
  • bu sabah hayatını kaybetmiş yazar.

--- can yayınları spoiler ---

çetin öner, 1943'te doğdu. a.i.t.i.a. banka işletmesi bölümü'nü bitirdi. 1972'de yeni a dergisinde ilk öyküsü keklik; 1975'te ilk kitabı gülibik yayımlandı. kitap 1978'de almanca’ya çevrilerek bu ülkede değişik yayınevlerince 5 kez basıldı. gülibik öyküsü zdf-trt ilk ortak yapımı olarak filme çekildi. kitap almanca konuşulan tüm ülkelerde okuma kitabı olarak okullara tavsiye edildi.
    gülibik, t.c. kültür bakanlığı ve `verlag an der ruhr' yayınevi'nce prestij kitabı olarak yeniden basıldı. ulusal ve uluslararası birçok ödül kazanan çetin öner'in dört çocuk kitabı ve bir romanı vardır. çocuk kitapları: gülibik, mavi kuşu gören var mı, portakal, kargalar kara değildi, piyango. romanı: dağlara yazılıdır. inceleme: şu bizim çerkesler
    --- can yayınları spoiler ---