*

şükela:  tümü | bugün
  • podgorica'nin 50km batisindaki tarihi kasaba.
  • gerçek karadağlıların, karadağ milliyetçilerinin bulunduğu şehir. şehrin insanları sıcak kanlıdır. çoğunluğun aksine karadağca konuştuklarını, bunun sırpçadan farklı olduğunu söylerler.
  • ufak ama güzel bir karadağ şehri. eski başkent olduğundan şu an cafe ya da sanat galerisi olarak kullanılan büyükelçilik binaları var. hatta osmanlı devleti'ne ait olanının önünde hatıra fotoğrafı çektirmek hoş bir anı oluyor.

denk gelirseniz meydana yakın kısımda semt pazarı var, tıpkı çocukluğumda annemin elinden tutup gittiğim pazarlar gibi. yaşadığım yerde böyle deneyimler çok uzak, o yüzden nostalji oldu benim için.

etrafta bolca nato karşıtı afiş, sticker gördüm ve bu beni biraz şaşırttı. çünkü karadağ'ın sırbistan'dan ayrılmasının nedeninin avrupa birliği ile yakınlaşmak olduğunu düşünüyordum. özellikle para biriminin euro olduğu göz önüne alınınca bu çok mantıklı geliyordu ama sanırım cetinje halkı pek böyle düşünmüyor.
  • (bkz: #55449781)
  • dönmeden bir gün önce tanıştığım ve aşık olduğum çocuk bana önerdi bu şehri. tabii ki tavsiyesine uydum ve podgoricadan otobüse atlayıp gezdim. çok ama çok önemli bir şehir. budva ve kotordan farklı olarak tarihi önemi olan ve dantel gibi işlenmiş binalara sahip şehir. sessiz, tatlı bir rüzgarı var, geniş, çok güzel işte..küçük kafeler var, restoranlar var. manastırı epey kıymetli onlar için. kral nikolay saray müzesinin tam karşısında manastır ve onun çaprazında da kral ve kraliçenin mozolesi bulunuyor. o kadar güzel ki ağaçlar, yollar insanın içi huzurla doluyor. çetinjedeki hediyelik eşyalar kotor ve budvadan daha ucuz. burada kalmanıza gerek yok ama muhakkak gezin. parkında gezinin, konsolosluklar caddesinde yürüyün. fotoğraf çekin.
  • dogru yazilisi cetinje'dir. çetinje degil. setinye diye okunur.

karadagca diye bir sey yok, aslinda sirpca dialect'i... cetinje ve podgorica tarafi boka agzindan (deniz kenari agzi) azicik daha farklidir da ayni sirpcadir ozetle.

karadag milliyetcilerinin oldugu yerdir demek de dogru degil (karadag milliyetcisi nedir ki?)