şükela:  tümü | bugün
 • ege bölgesinde aleviler için kullanılan bir sözcüktür çetmi.
 • çetmi eski türk boylarının yerleştikleri yerlerde kurdukları köylere verdikleri yaygın isimlerden birisidir, gümüşhacıköy ilçesine bağlı çetmi köyüne gelince, çetmi yöredeki yegane alevi köyü değildir, ilçe sınırları içerisinde imirler, keçiköy, köseler, korkut, balıklı, beden, bademli, akpınar ve aklıma şu an gelmeyen birçok köy alevi köyüdür, hatta bunlardan keçiköy ile çetmi arasında sadece 1 km mesafe vardır, çetmi köyünde yaşayanlar çalışkanlıklarıyla bilinir, ama alkole ve kumara düşkün oldukları rivayet olunur, ilçe merkez ile aralarında sadece 2 km mesafe olduğundan ulaşımları oldukça kolaydır, bir nevi gümüşhacıköy'ün uzak mahallesi sayılırlar. seçimlerde de genellikle belediye başkanını kendi görüşlerinden seçebilmek için ilçe merkezindeki akrabalarında misafir olurlar. 10 yıl öncesine kadar köyde kendir ipliği yapımı için kenevir üretilirdi, son yıllarda kendir fabrikasının kapanmasıyla kendir olayı da bitmiştir, fabrika şu aralar süt ve süt ürünleri fabrikası olarak hizmet vermektedirç daha önceki yıllara ait husumetler ve alevi-sünni gerginliği son yıllarda yok denecek kadar azdır, sadece seçim dönemlerinde rekabete dayalı ufak çaplı bir iki gerginlik olsa da gümüşhacıköylü birbiriyle barış içinde geçim kavgasına devam etmektedir.
 • kastamonu'nun taşköprü ilçesi'ne bağlı bir köy. köyüm. germeç*'in hemen kıyısında bulunur. köyün kendi halkı olarak bizler "çetme" deriz ama hangisi doğrudur kimse de bilmez. ancak bir rivayet çetmi adının çepni'den geldiğini anlatır durur bize. kastamonu'nun en büyük köylerinden biri* olduğu rivayet edilir. namı pek şeker değildir maalesef. kan davası, adam vurma, cinayet gibi olaylar pek sık rastlanılan ve yadırganmayan hadiselerdir. hatta dedemin söylediğine göre köye jandarma giremezmiş eskiden çekindiği için.* halkı genellikle oldukça dışarıya kapalı, agresif ve mutaassıptır.

  gençler, babalarının izinden gidip çiftçilik yapmak yerine çalışmak için taşköprü veya kastamonuya gidip aldıkları asgari ücreti de yollarda yemeyi tercih etmekteler genellikle. geçim kaynakları şeker pancarı, buğday ve illa ki sarımsak üretimi ve yeni yeni gelişmekte olan hayvancılıktır. taşköprüde'ki seka * kağıt üretimi için kendir alımını kestiğinden beri kendir üretimi epey azalmıştır.

  köyle ilgili ilginç bir istatistik kastamonu merkezdeki bimlerin çoğunda çetmililer çalışmaktadır. ayrıca herkesin kendisinde şikayetçi olmasına rağmen ben kendimi bildim bileli* aynı muhtar görev yapmaktadır.

  bayramdan bayrama senede 2-3 sefer gidildiğinde insanın gözüne daha bir şirin gözükür.
 • aynı zamanda konya'nın taşkent ilçesine bağlı bir mahalle.
 • ege bölgesinde aleviler için kullanılan bir sözcüktür. bu sözcük oğuz kağan destanında bahs edilen 24 oğuz boyundan çepni boyu ile ilintili olabilir zira bu boyun içerisinde hacı bektaşi veli müridleri de yer almaktadır.lakin neden çepni değil de çetmi denilmekte olduğuna dair şu an bu konuda genel bir varsayım yoktur.
 • dilleri dönmeyenlerin uydurdukları şekildir; çetmi ya da çetni..
  aslı ve doğrusu çepnidir.. alevi olanlarından alevi oldukları, milleti soyan etnik zenginleri soyup halka dağıttıkları için hırsız oldukları gibi etniklerin uladığı saçmalıklardır..
  büyük kültür sahibi boylarımızdan biridir.. horonuyla, kemençesiyle, aba zıpkasıyla, kendine has çelik metalurjisiyle, kamasıyla bilinir.. horon teper gibi savaşırlar.. ancak yağmaya açık, önüne glen lazdır, pontusdur, gürcüdür, çerkezdir diye değerlerine çökmeye çalışırlar..
  en tanınmış önderleri cumhuriyetin banisi; gazi osman ağadır..
  etnikler, ingiliz, fransız, yunan sivil gemileriyle karadeniz etniklerine silah getirdiklerinde, o gemileri ele geçirip silah yüklerini milli mücadeleye aktarmışlardı.. bu nedenle adlarını korsana, hayduta, hırsıza çıkarmışlardı..
  millete hizmet hırsızlık değildir,
  emperyallere ve emellerine hizmet hırsızlıktan öte soygundur, yağmadır, eşkıyalıktır..
  bu arada çetnik ya da çetmik, bulgar ve sırp eşkıyalarının adıdır..

hesabın var mı? giriş yap