şükela:  tümü | bugün
 • partizanlar olarak bilinen tito'ya bağlı komünist gerillalarla çarpışan milliyetçi sırpların kullandığı bir selam çeşididir. serçe ve yüzük parmakları kapatılır ve kalan 3 parmak - baş, işaret ve orta parmak- açık tutularak yapılır.
 • dini kökenleri olduğu söylenir. ülkede yaygınlığı itibariyle, sadece sırp milliyetçi çetelere özgü olduğunu söylemek zor.

  http://www.frmtr.com/…-son-nokta-mutlaka-bakin.html
 • bosna savaşı sırasında çetnikler, boşnakların iki parmağını keserek mecburi bu işareti yapmaya zorluyorlardı.

  her bunu yapan çetnik midir peki diye sorarsak, bence hayır. dini özellikleri de olan bir işarettir. isa tanrı ve sırpları temsil eder.

  teodosic i izlerken bol bol görebilirsiniz.
 • bosna'da savaşan birini tanımıştım. tanıdığım gün içtikten sonra bosna marşları söylemeye başladı ve bir elinin serçe ve yüzük parmağı yoktu. herhalde savaşta kaybetmiştir bombayla vs. diye düşündüm. meğerse çetniklerin bu işaretinden dolayı çetnikler yapmış.

  bir insanı bir selam (ve çağrıştırdıkları) yüzünden sakat bırakanlar ne kadar aşağılıklar. bok var zaferinizde.
 • inanç temellidir. çetniklere özgü değildir, çetniklerle bilinir olmuştur.

  ekleme: şimdiye dek gördüğüm kadarıyla kimileri ısrarla anlamak istemiyor. katolikler için istavroz çıkarmak neyse "çetnik selamı" adı verilen ama aslında "sembol" olan selam da sırplar için odur, kendileri için milli değer taşıyan bir işarettir, hepsi bu kadar.
 • müslüman boşnaklar, kahvelerini içerken kulplu fincanı üç parmakları ile tuttuklarında bu işaret oluşuyor diye elin baş ve işaret parmakları ile tutulan ve içindeki yıldız işareti ile hilal-yıldız simgesini doğuran `kulpsuz fincanlar`ı kullanırlar.
 • 1995 senesinden kalma, dusan ivkovic ve zeljko obradovic'in bulunduğu şöyle bir kare var malesef. ha kendilerini çok beğenirim, ama malesef çetnik selamı yapan sporla ilgili insanlardan da korkunç derece rahatsız olurum, novak djokovic, milos teodosic ve tabi en babaları vlade divac en bilinenleri mesela. sokaktaki adam yapsa dert değil de milyonların izlediği insanların bu hareketi yapması geçmişte yaşanan bütün o trajedilere büyük hakaret. mesela 1992 doğumlu bogdan bogdanovic'in draft edildiği gece sahnede verdiği şu poz, çocuk kim bilir ne kafalarla büyütüldü. şu dünyada aşırı milliyetçilik kadar tehlikeli bir düşünce yok lan.
 • vaktiyle sırpların bu selamı verdirmek adına kendilerine gönderilen osmanlı elçilerinin ilgili parmaklarını kesmişliği de dikkate alındığında kör milliyetçiliğin müstesna örneklerinden birini teşkil eder.
 • bosna savaşı olduğu dönemlerde sırplar, boşnakların serçe ve yüzük parmaklarını keserek bu işareti mecburi kılıyorlardı, bu işaret aynı zamanda sırbistan halkının milli ve dini özelliklerini taşıyan bir işarettir.