şükela:  tümü | bugün
  • 1896 - 1986 yılları arasında yaşamış lütiye. istanbul kasımpaşa’da doğmuştur. henüz 11/12 yaşlarında iken 'kasımpaşa kulaksız musiki mektebi'nde, santuri ziya bey’den aldığı musiki derslerindeki gösterdiği başarı üzerine, ziya bey onu ut hocası ali selahi bey’e devretmiş ve böylece ut öğrenmiştir. askerliğini birinci dünya savaşı sırasında “sahra topçu mektebi”nde marangoz ustabaşlığı yaptıktan sonra enstrüman yapımına başlamıştır. ut, tambur, kemençe yapmıştır. çeşitli lokal ve gazinolarda udi olarak çalıştıktan sonra ilk açılan istanbul büyük postane üzerindeki radyoda (1926), daha sonra da ankara radyosu’nda uzun yıllar (1938 - 1954) udi ve yönetici olarak çalışmıştır.

    kaynak: oter, t. (2007). geçmişten günümüze ud yapımcıları, ud yapımında kullanılan yöntemler. yüksek lisans tezi. selçuk üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü.

    edit: kaynak eklendi.

    edit 2: ölüm tarihine kaynaktaki gibi 1968 demiştim. ancak lairocse bizzat cebeci asri mezarlığı'nda ölüm tarihinin 1986 olduğunu teyit etti. teşekkür ederim efenim. :)