şükela:  tümü | bugün
  • facebook gruplarından biri. ilgili olduğum ingilizce, almanca ve tabi anadilim tükçe arasında dil hareketliliği ve çeviri tartışmalarına yakın olmak için böylesi yerlere bakiyorum. beklentim bu olsa da grup içinde her üç posttan biri, karakter başına ücretlendirme ve tarife konulari, pasaport ve nüfus kayıt çeviri ilanları, üçte biri de google translate'de karşılaşılan eksik çevirilerle alay etme ve amele kahvesi havasında geyiklerden oluşuyor.
    önceki gün meraklı ve dikkatli biri, şöyle bir paylaşım yapti: "hergün tdk büyük sözlüğe bakıyorum, sürekli elif safak'tan alıntılarla karşılaşıyorum. yaşayan başka bir türk yazardan örnek cümle neredeyse hiç yok. elif safak'ı bu kadar özel yapan ne, tdk'yı böyle davranmaya iten mücbir sebep ne.
    evet, gönderi aşağı yukarı böyle. beni gruptan atmış oldukları için -buna geleceğim:)) tam halini göremiyorum ve aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum.
    birkaç kullanıcı bir şeyler yazmış.
    onları da aktarayim:
    1. bestseller
    2. ben hiç elif şafak okumadım
    3. bu hanımefendi kitaplarını yabancı dilde yazıp türkçeye ceviriyor-veya çevirtiriyor.
    4. feto dayanışması iyi çalışıyor, kendi kalem erbablarını öne çıkartıyor, başka neden olacak.

bu yaptığım yorumu silmişler. ben de söyledim:
    "ilgili dayanışma her yerde :))"

bunun üzerine, grup yönetimi dün bir ilan açmış ve "bir terör örgütüyle dayanışma içinde olduğumuz ithamını kabul etmiyoruz, erdem gösterip özür dileyin, insan gibi söz veriyoruz, hemen gruptan artabiliriz de ama düzeltme ve telafi bekliyoruz temalı uzun bir uyarı metni yayınlamışlar.
    ben de bunun altına ve son olarak: kamuoyu onündeki insanlarin (siyasetci sanatci yazar) her türlü alır eleştiri ve ithama açık olmaları gerektiğini, doğru bildiğim ve gerekli gördüğüm yorumlar için de kimseye özür borçlu olmadığımı söyledim. eşitsiz koşullarda tartışmayı uzatmayacağımı da ekledim.
    yalan mı, elif şafak fetöcü dayanışmayla parlatilip yaldızlanmadı mı. zaman'da yazdığı yazılar manşet olmuyor muydu. fetö'nün basın prenslerinden eyüp canla evlenmedi mi. bunları yazınca neden siliyorsunuz?
    ne söylersen söyle, facebookun verdiği yönetici araçlarıyla, ona yol veririz buna rol diyen kezbanlar ve kamillere ne anlatacağım.
    bu konuşma sonrası, gruptan atildigim uyarısı geldi. cevap hakkımı, olayı özetleyerek buraya bırakıyorum. eşek değillerse, isimlerini internette arattiklarinda karşılarına çıkar illa ki.
    ınsanların konuşma hakkını keyfi şekilde gasp eden adi pislikler, susturup engellediniz de ne oldu? on yıllık grubuz diye her paragraf başı övünüyorsunuz, benim orda burda açtigim fake hesaplar 20 yillik oldu ya ne zirvaliyorsunuz.
    işte böyle istemedigin kıl burnunun ucunda çıkar. bu entri de burda size ibret olarak kalacak.