• mis gibi fakir başlık, ama olsun.*
  • ciddii olamazzsınızz. fıstıklı baklava diyorum tartışmasız. fıstıklı sarma var bir de o apayrı lezzet,tatlıların şahı,gönlümün sultanı.
  • ortalama bir pastaneye gidip baklava yiyecekseniz riske girmeyin fıstıklı seçin. çünkü genelde cevizli baklavayı daha ucuza sattıkları için diger malzemelerde de daha kalitesizini kullanıyorlar. en azından urfa ve ankara'da öyle. mesela antep fıstıklı olan tereyağlı yapılıyorken cevizli tereyağlı bulamadım. ayrıca daha fazla şerbet basıyorlar. aynı şekilde ve malzemelerle yapılırsa cevizliyi tercih ederim ama girişte malzemesini sorarım. "ceviz haric aynen yapıyoruz" derse ceviz değilse riske girmeden fıstıklı. bu nedenle kücük pastanelerde fıstıklı büyük ve kaliteli baklavacılarda cevizli tercih ederim.

amma çok cevizli fıstıklı dedim basım döndü
  • güzel bir hatun'a hiç ''ceviz'' gibi kız diyen birini gördünmü sen hiç arkadaş.?
  • bunu antep’te birine söylesen bir tarafıyla güler diğer insanların da baklavayla tanışmasını göz önüne alacak olursak ne kadar saçma birşey olduğunu anlayabiliriz yerfıstığıyla yapılanın ise baklavaya hakaret olduğunu düşünüyorum yerfıstığının içindeki fıstık kelimesi de antep fıstığına bir hakaret bence orası ayrı
  • başıma bir şey gelmeyecekse, baklava kötüdür. cevizli, fıstıklı fark etmez.
  • çekirdekli baklavaya kadar gider bu iş.iyi fikirmiş aslında
  • egeliyseniz, özellikle denizli, muğla,aydın civarı, aksi bile düşünülemez.
    zaten fıstıklı baklava 90'lardan sonra popüler olmuştur.
    benim damak tadıma da ceviz daha yakın. lakin istanbulda cevizli ev baklavasını güzel yapan çok az yer var sanırım.
  • cevizle yapılan o şey baklava değil şerbetli hamurdur. baklava dediğiniz fıstıkla olur.

antepli değilim.
    fıstıklı baklava için bileklerimi keserim.
  • ev baklavası olacak cevizli.halam her bayramda yapardı ama sağlık sorunları nedeniyle birkaç yıldır yapamıyor. o baklavayı yeseydiniz bir daha cevizli mi fıstıklı mı diye düşünmezdiniz.
hesabın var mı? giriş yap