• akademik olarak tanımlayacak olursak şöyle dememiz gerek:

"kaynakların; tehlikeli ve zararlı maddelerin çevreye boşaltılmasının en aza indirilmesi veya önlenmesi amacıyla yönetimine çevre koruma denir..."
  • - doğaya saygımız sonsuz!
    - ha, ne? bira $i$esi mi?
    - hemen atiyorum abi!!!
    (bkz: yusuf yusuf)
  • bazi disiplinlerde okutulagelen dersin adi.fiziksel cevre koruma olarak gecer.
  • ilçe belediyelerinde müdürlük ya da şeflik olarak, büyükşehir belediyelerinde ise daire başkanlığı olan yönetim faaliyet alanıdır.
  • doğal çevre koruma ve tarihi çevre koruma (yapılı çevre de diyebiliriz) olarak ikiye ayırabiliriz.
    doğal çevre koruma tabii ki doğal çevrenin dengesinin bozulmadan sürekliliğinin sağlanmasını, doğal sistemlerin işleyişinin ve devamlılığını konu alır.

tarihi çevre veya yapılı çevre (yapılı çevre diyorum çünkü bir bölgenin tarihi niteliği olmadan da korunması gereken değerleri olabilir, sosyal, estetik, bilimsel, ruhani değerlere sahip olabilir, ayırıcı olan şey korunacak çevrenin insan tarafından yapılmış olmasıdır) koruma ise bir yerin sahip olduğu bütün değerlerin araştırılmasını, tespitini ve bu yerin tespit edilen değerleri taşıyan niteliklerini koruyarak değerlerin sürekliliğinin sağlanmasını hedefler.
hesabın var mı? giriş yap