şükela:  tümü | bugün
32 entry daha
 • dünyayı kurtarmasa bile daha iyi hale getirecek olan faaliyet.
  inanın biz bile mikro evrenimizde oldukça faydalı şeyler yapabiliriz çevre için.
  öncelikle kıyafet, giysi, ayakkabı gibi olan ürünleri minimum şekilde tüketiyoruz. hayır ben moda delisiyim diyorsanız da, lütfen atmayın kulllandıklarınızı. maddi getiri istiyorsanız satın, ya da bağışlayın ama direk çöpe atmayın.
  bunun dışında evimizdeki su tüketimi önemli. su sadece su değildir. su size ulaşana kadar bir elektrik harcanıyor, o elektrik ise termal veya termik santralde elde ediliyor. yani o su, size gelene kadar karbon salınımı yapıyor. suyu özenli kullanın. mesela ikide bir sifon çekmeyin. onun yerine daha az oranda su dökün tuvalete ve banyoya. bunun dışında bulaşık suyunu tuvalete dökebilirsiniz. ıyy iğrenç demeyin, hiçbir şey doğadan kutsal ve önemli değil.
  kadınlar, binlerce makyaj malzemesi, oje ve parfüm almayın. inanın üç dört oje de işinizi görür, birkaç parfüm de. o ürünler hem üretimde doğaya zarar, hem sonrasında çoğu kutu vs geri dönüşüme uğramıyor.
  bunun yanında yine önemli bir şey, pet şişeler. bir cam şişe alın ve çantanızda suyu onla için, hem daha sağlıklı hem doğaya inanılmaz zarar veren pet şişelerden kurtulursunuz.
  olabildiğince az plastik ürün tüketimi şart. mikroplastikler doğada salınıyor ve biz onları yutuyoruz. diğer canlılar daha şanssız, onlar boğuluyor. özellikle deniz canlıları.
  mikro evreninizdeki dikkat ve insanları uyararak, makro düzlemde bilinç yaratabilirsiniz. bir kişi bile önemli.
  tabi ben bunları konuşurken, ülkemiz aylık 4 bin ton olarak aldığı çöp ithalatını 40bin tona çıkardı. başka ülkelerinin çöpünü ithal eder hale geldik ne yazık ki.
 • çevreyi düşünme, doğayı kendi standartlarında tutabilmedir. günümüz dünyasında çevre pek önemli değil. rant ve sefa uğruna dünyanın canına okuyan bir ademoğlu var artık.