şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (pre-edit: başlık başa kalabilir)

sen ve neslin dehidrasyondan gebersin, hatta dehidrasyondan gebermeye dua edecek kadar zehirli sular içsin, zehirli hava solusun bpa, pcb, ftalat, allah değil kul yapımı her türlü boku püsürü içsin kanser olsun gör bakalım çevrecilik doğru mudur değil midir diye söylendiren bir gerizekalı söylemi.

zaten sadece yazın değil mart ayının ortasında evin alev alev yanarken hala çevreciliği sorgulaman da ayrıca mallığın dibidir dedirten laf öbeği.
  • benim sorunum da bu konu başlığı altında ele alınabilir. fikir alışverişine açığım.

bana göre de şehir içinde hammaddesi petrol olan asfaltın üzerine herhangi bir plastik, metal çöp atmak çevre ve insan sağlığı açısından sorun teşkil etmez. çünkü hali hazırda yerde duran asfalt bu maddelerden daha pistir. illa yere atın demiyorum tabii ki ama atılsa da zaten sonrasında temizlenecektir. doğaya bir zararı olmaz.

ikinci olarak çekirdek kabukları sağa sola atılabilir. çünkü bunlar doğaldır ve karınca, böcek ve küçük kuşlar bunları yerler.

son olarak ise denize ve doğaya herhangi bir organik olmayan çöpü atanı gördüğümde alnını karışlarım, ağzına sıçarım.

ilk iki konuda görüntü kirliliği dışında fikri olan varsa yeşillendirebilir. çünkü görüntü kirliliği göreceli bir kavramdır. ayrıca çöpler birikir denilebilir ama ben düzenli belediyeciliğin olduğu ve işini düzgün yapan temizlik işçilerinin olduğu bir şehiri ele alarak yazıyorum.