şükela:  tümü | bugün soru sor
  • slavoj ağabey diyor ben değil.

çal keke çal

okumam, vidyosu yok mu diyenler için:
    https://www.youtube.com/watch?v=d1fehcti614
  • malum birisi söyledi zannettim. itiraf edin, sizin de aklınızda geçti.
  • ben de diyorum sigara izmaritini, yediğini içtiğini çöpe atmak niye kafa yapıyor. slavoj zizek diyorsa oturup düşünmek gereken iddiadır.
  • kısmen katılıyor, kısmen katılmıyorum.

kendisini okumadım, az çok fikrim var. bu sebepten neyi ima ettiğini de az çok kestirebiliyorum. çevricilik gibi "lokal" hareketlerin; insanların muhalefet etme damarını tatmin etmek dışında işe yaramadığını düşünüyor olmalı. (zamanında stalinistler'le tartışırken çok duydum bu lafları.) yatağının başında stalin posteri olduğuna göre, doğal olarak dünyayla ilgili tüm sorunların; bu ideoloji uğruna savaş vermekle çözülebileceğini düşünüyordur. ancak es geçtiği bir şey var; iklim mevzusu artık tüm sorunların önünde ve üstel bir hızla büyüyor. diyelim ki insanlar her şeyden vazgeçtiler ve sonunda zizek'in ideolojisi uğruna savaşmaya başladılar, bu savaş zaferle sonuçlansa bile elimizde yaşanabilir bir dünya kalmamış olabilir. bu sebepten mantıkla desteklenmiş militan çevrecilik, şu an gezegendeki birincil eylem tipi olmalı. siyasi sistem değişikliğini bekleyecek zaman yok. keşke olsa.

diğer yandan, renkli tişörtler giyip barış işareti yapa yapa şarkı söyleyenlerin çevrecilikleri aynen zizek'in belirttiği kapsama giriyor.
  • zizek diyince korktuydum ama 40 dakikada okunuyor. üstteki arkadaşın anlattığı gibi grinpiiis e takvim satmakla kurtarılacak bir durum yok ortada. 1,5-2 derecelik artış bile gıda üretiminde çok büyük sorunlara yer açabilir. niye mars'a milyar dolar para harcıyorlar diyenler hafiften uyansın artık. o takvimi satın almak kendinizi iyi hissettiren afyon oluyor ancak.