şükela:  tümü | bugün
  • benim çevremdekilerin söylenmeye başladığını görüyorum.diğer suserların da konuya dair açıklamalarını beklediğim durumdur.
  • benim bir tane tanıdığım var. 2002 seçimlerinde ilk defa oy vermiş. o tarihten beri her defasında akp'e oy vermiş. sadece 6 haziranda mhp'e oy vermiş. sorsan akp'li değilim mhp'liyim der. sormadan da iyi partiye oy verene fetöcü, hdp'e oy verene pkk'lı diyor. ama akp'e oy veren ona göre akp'li bile olmuyor.

neyse anladınız adamı az çok. bu adama ülkede kötü me varsa sorsak ya lafı geçiştirir ya da savunurdu. şimdi habire memleket ne halde diye kafa ütülüyor. durumum ciddiyetini oradan anlayabilirsiniz.

kriz sayesinde bu beladan kurtuluruz sananlar içinde şunu söyleyeyim, adam dere geçerken at değiştirilmez dedi. ben de bunu tanıyorsam 5 yıl sonra seçimde krizi atlattık der oy verir yine.

özetle görünüşe göre bu günleri ararız ilerde.
  • ekonomik kriz yoktur ona göre.
    doların yükselmesini fırsata çeviren şerefsizler var.
  • çevremde akepeye oy verdim diyen insan olmadığı için bilemediğim tepkidir.
    yalnız kasımdan itibaren tepkileri ölçeriz.
  • - elektriğin fiyatı artmış
    - eeee nolmuş artarsa artsın, maaşlarınız da artıyor
    - asdasdfsdlfk...
  • siksen “dış güçler” diyecekler.
  • - aslında durum söylediğin kadar kötü değil

(az önce telefonda söyledi)
  • patates krizinde 200.000 ton patatesin dış güçler tarafından malatyada mağaralarda-evet mağara- stoklandığını, patates lobisinin ve dış güçlerin oyunu olduğunu facebookta paylaşan yakınım var.

bu arada rizeliyim.

aynı adam doların bilerek 10 lira yapılacağını ve sonrasında sıfır atılarak 1 dolar/1 tl olacağını, dış güçlerin kıskanacağını yine facbookta paylaştı.

aynı adam, sıkı durun, 2023'e kadar lozandaki gizli maddeler dolayısıyla petrol ve doğalgaz çıkaramadığımızı, 2023 te çıkarılacağını söylüyor, peki oraya buraya posta koyan güne eey diye başlayan, koskoca bm kongresinde dünya beşten büyüktür diyen, israil cumhurbaşkanına israilin ortasında one minute diyen dünya lideri neden çıkarmıyor dediğimde gayet masum bir hale bürünerek abi anlaşma var bozabilir misin uluslararsı anlaşmayı o kadar kolay mı diyor.

bu ve bunun gibi sizi müslüman katili yapmaktan son anda o ortamı terkederek kurtulabileceğiniz onlarca akla mantığa hatta hayale sığmayan irrasyonel savunma yapıyorlar. birinin sevdiği kızın babası chp'liydi, şakayla karışık nasıl anlaşacaksınız gel chp'ye oy ver dedim, chp'nin başıma babam geçse yine oy vermem dedi, yanındaki çocuk da babamın oğlu geçse vermem dedi, yani o, kardeşine vermez ama babası geçse düşünebilir demek.

beyler akp'lilerin oy tercihi politik değil sosyolojik. ülke yıkılsın yine erdoğana oy verirler, aydın kesim gibi yaşayamamanın verdiği kin-ki memleketim rizede son 15 yılda neredeyse herkesin en az bir milyon nakit parası var, terzi adam mütahitliğe başladı düşünün, bir evi 350.000 liradan sattığı apartmanlar gökdelenler dikiyor, neyse paraları da olsa aydın kesim gibi giyinemiyor, güzel yaşayamıyor, zevksiz, ailesi ilkokul mezunu, haliyle kin duyuyor aydın kesime, ben onlar gibi nasıl olabilirim demiyor, ben onları nasıl yok edebilirim diye düşünüyor. dere yatağına yapılan evi savunuyor, mühendisi suçluyor, çünkü kendisi de dere yatağına ev yapmış, ilkokul mezunu babasının kültürsüzlüğünü hatta aptallağını, geri zekalılığını itiraf edemiyor, aydım kesimi temsilen mühendis suçlu böyle böyle çıkıyor işte.

aydın kesim vatan haini, kin duyuyorlar çünkü, erdoğan ise aydın kesimi bitirecek lider, reis. bilinçaltlarında bu var, bu nedenle söyledikleri yalanlara, irrasyonel savunmalara kendileri de inanıyorlar.

krizden çıktıktan sonra gemiden ilk atılacak olanlara yani aynı gemiye binenlere duyrulur, ayrıca konunum tüm muhattaplarına tabi

karar sizin.
  • uyarı

değerli arkadaşlar,

görüyorum ki yine umutlu başlıklar açmaya başladınız. iyi yaşama, toplumsal barış, refah düzeyinin artması, bizim gelişmiş ülkeler gibi olmamız vs. temennilerinizi anlıyorum. bunun yolunun da cahil veya cahil bırakılmış halkın yani sizlere göre akp seçmeninin eğitilmesinden geçtiğini düşünüyorsunuz. eğitilmeseler bile kriz çıkarsa belki yaptıkları yanlışları görürler, seçtikleri yöneticilerin yönetemediğini fark ederler de tövbe ederler diye umuyorsunuz. ancak yanılıyorsunuz. insanımız burada bahsettiğim gibi (madde 5) açık görüşlü değil maalesef.

bu, her seçim döneminde sözlüğümüzde hortlayan bir umuttur. geçen seçimde de "ailemde herkes ak parti'ye oy veriyordu şu an ikimiz iyi parti ikimiz chp" falan gibi anketler yapmıştınız.

yalnız yapılan gözlem ve tutulan nabızların kapsamı oldukça dar. sizler yaşadığınız istanbul, izmir, ankara, diyarbakır, edirne... gibi belli başlı illerden ve bunların bazı bölgelerinden çıkarımlar yapamazsınız. ne kadar yapsanız da bu ülkenin erzurum'u, bayburt'u, yozgat'ı tokat'ı, sivas'ı... var.

bunun yanında kitle manipülasyona çok açık. olası kriz hallerinde medyadan aktarılan gerekli mesajlarla seçmen çok kolay yönlendirilebiliyor. medyadan dünyanın hiçbir yerinde gerçeği öğrenemezsiniz. ülkemizde de böyledir. gerçekler günümüzde internet veya kitaplarda kalmıştır.

araştırma şirketlerine göre bahsettiğiniz seçmenin çoğunluğunun internet kullanıcısı olmadığını biliyoruz. kullananlarsa (ülkemizin çoğu gibi) sosyal medyada gerçek ve uydurma bilgiyi ayırt edemiyorlar.

insanın elinin altında internet olduğunda gerçeğe ulaşabileceğini varsayıyoruz ancak öyle değil. sosyal medya bize kendimiz gibi insanlarla iletişim kurma, kendimiz gibi olanlarla yaşama imkanı veriyor. bu yüzden kimse gidip diğer partinin sayfasını beğenmiyor, onu takip etmiyor. herkes yine kendi partisini, kendi gibi olanları takip ettiğinden aslında gerçek hayattan bile daha izole bir ortamda vakit geçiriyor.

bu yazı neden bu kadar uzadı anlamadım. * demem o ki yine böyle çevrenizdeki üç beş kişiden hareketle umutlar yeşertmeyiniz.

o çevrenizdekiler ne kadar yakınsalar da yine sandığa gittiğinde reizimizin arkasında duracaktır zaten.