şükela:  tümü | bugün
  • 21 aralık perşembe akşamı cex.io'ya yaptığım 3000$'lık deposit tutarının garanti bankası miles&smiles kartımdan daha önceki çekimlerimden farklı olarak bu kez nakit avans olarak çekilmesidir.

durumdan maalesef dün garanti internet bankacılığından dönem içi harcamalarıma bakarken işlemin nakit avans olarak geçtiğini ve nakit avans çekim masrafı işlendiğini görerek haberdar oldum. cex.io başlığı altında konudan bahsedilmiş olmasına rağmen gözümden kaçmış. bu başlığı açma nedenim; benim gibi gözünden kaçan başka insanlar varsa bu olaya dikkatlerini çekebilmek, aynı sorunu yaşayan insanlarla birlik olup beraber hareket edebileceğimiz bir zemin oluşturmaktır. birlikte hareket edersek cex.io ya da bankalar tarafında belki bir baskı oluşturabiliriz.

dün bankamı aradığımda topu cex'e atarak nakit avans işlemini onların gerçekleştirdiği söylendi. açıkcası bu açıklamaya tam olarak ikna olmuş değilim. zira deposit işlemini yaptıktan bir gün sonra yine dönem içi harcamalarıma bakmış ve açık provizyonda bekletilen tl tutarını görünce kendilerini aramıştım. kendilerine öncesinde usd/euro/tl harcamalarımın ekstreme harcamanın yapıldığı döviz cinsinden yansıtılması yönünde talimat vermiş olmama rağmen usd harcamamın neden tl cinsinden gözüktüğünü sorduğumda, bu durumun geçici olduğu ve ekstreme usd olarak yansıtılacağı bilgisini almıştım. fakat sonuç bana verilen bilgiden farklı oldu. ortada bankam tarafından yapılan bir yanlış yönlendirme/bilgilendirme var ve bu da benim nakit avans çekimini cex.io'nun mu, garanti bankası'nın mı yaptığı konusunda net bir çıkarıma varabilmeme engel oluşturuyor. ilk aradığımda bana bu işlemin usd'ye çevirilemeyeceği, zira nakit avans olarak çekildiği bilgisi verilmiş olsaydı eğer, hemen akabinde bir aksiyon alabilirdim. zira dün baktığımda 3 gün için işletilen nakit avans işlem masrafının 512 lira olduğunu gördüm ve bu rakam ilgili nakit avans tutarı ödenmediği sürece katlanarak büyüyecek.

dün akşam garanti bankasını arayarak bu konuyla ilgili bir şikayet kaydı açılmasını talep ettim. yanlış bilgilendirmenin yapıldığı görüşmenin dinlenmesini rica ettim. konuyla ilgili görüştüğüm birim şefi dün benden başka 3 müşterilerinden daha cex.io ile ilgili aynı şikayeti aldıklarını bildirdi. onlara göre sorun cex'ten kaynaklanmakta. konuyu araştıracaklarını söylediler. bugün içerisinde banka tarafından aranmayı bekliyorum. görüşmenin içeriğini ve sonucunu yazıp sizlerle paylaşacağım.

ortada yaratılan büyük bir mağduriyet var ve banka topu ısrarla cex'e atıyor. fakat ekşi sözlük bitcoin altcoin telegram grubunda aynı sorunu yaşayan bir arkadaşımızın cex'e yollamış olduğu email'e aldığı yanıt ise "kusura bakmayın, bankanızın ödeme politikalarına etki etme yetkimiz yok, konuyu lütfen bankanızla görüşün" yönünde olmuş. ilgili cevabın ss'ine bakabilirsiniz. dün hemen ben de cex'e bir kaç email yollamıştım, halen geri dönüşte bulunmadılar. farklı bir şeyler söyleyeceklerini sanmıyorum ama yanıt geldiğinde burada yine de paylaşacağım.

fakat dikkatimi çeken bir başka husus; ne sözleşmelerinde, ne de müşterilerine dün yollamış oldukları genel bilgilendirme emailinde deposit işlemlerinin bundan böyle nakit avans olarak çekilmesine karar verildiği yönünde herhangi bir bilgilendirme bulunmuyor. cex.io'nun şartlar ve koşullar sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz: https://cex.io/terms

hal böyleyken sorunun kimden kaynakladığını anlayabilmiş değilim. cex'in bu tip kararı müşterilerine haber vermeden almış olması büyük rezalet olur. bu yönde bir karar alındığına dair bir bildirimde bulunmuş olsalardı sanıyorum ki hiç kimse deposit işlemi gerçekleştirmezdi. bunu bildiklerinden bu tip bir çakallığa girişmiş olabilirler. fakat bu da çok kısa vadeli bir çakallık olmuş oluyor. şahsen bu süreçten zararlı çıkmam halinde bir daha kendileriyle çalışmayı düşünmüyorum. sanıyorum ki kimse çalışmaz. yani bir müşteriyi anca bir kez kazıklayabileceklerini bildikleri bir çakallığı yapmaya tenezzül edeceklerine pek ihtimal vermiyorum.

eğer sorun yapılan işlemlerin bankalar tarafından nakit avans çekimi olarak müşteri ekstrelerine yansıtılmasından kaynaklanıyorsa konuyu bddk'ya taşımaktan başka bir çıkar yol kalmıyor gibi gözüküyor. şahsen girişimlerimden bir sonuç alamazsam; her iki taraf da topu birbirlerine atıyorsa, kendi adıma böyle bir yola gideceğim. bddk'nın talebi üzerine işlemin cex tarafından mı, kendileri tarafından mı bu şekilde yansıtıldığını bildirmek durumunda kalacaklar.

günden güne büyüyen faizle daha fazla karşı karşıya kalmamak için birazdan şubeye giderek ödemeyi yapacağım. aynı zamanda chargeback formu doldurarak ödemeye itiraz edecek ve tutarin iadesini talep edeceğim. chargeback için süreç biraz uzun işlese de (sonuç alabilmek için 30-180 gün arası beklemek gerekebiliyormuş) süreci bir yerden başlatmak gerekiyor. eğer bu yapılan işlem cex.io'nun çakallığı ise mastercard ilgili işlem tutarını kendilerinden söke söke geri alacaktır.

gelişmelerle ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

edit 1: garanti bankası yukarı acıbadem şubesine gittim. orada görüştüğüm yetkili; daha önce cex.io ile yapmış olduğum işlemlerimi, kredi kartı harcamalarımla ilgili verdiğim döviz cinsi talimatımı inceledikten sonra konunun cex.io ile alakalı olmadığını, sistemsel bir hata olabileceğini söyledi. tarafıma yansıtılan faizin katlanarak büyümemesi için ödeme yapmayı düşündüğümü söylediğimde "şimdi ödeme yapmanıza gerek yok, konu incelendikten sonra mağduriyetiniz giderilir merak etmeyin" dedi. kendisinin sözüne güvenerek ödeme yapmadım. birlikte chargeback talep formunu doldurduk, işleme konacak. her iki hususta da banka tarafından aranmayı bekliyorum.

edit 2: az önce, yazdığım entry ile ilgili olarak garanti bankası genel müdürlükten arandım. olusan durumu ve sikayetimi bir de arayan kisiye anlattim. bugün bankadan ve daha önceden alo garanti'den aldığım bilgilendirmelerde yanlışlıklar olduğu söylendi. konunun bankaları ile alakalı olmadığı, nakit avans çekim işleminin cex.io'nun kullandığı pos cihazından kaynaklanmış olabileceği söylendi. banka bu anlamda sorumluluk kabul etmiyor. bugün şubede ödeme yapmama gerek olmadığının söylenmesi de beni maalesef 1 gün fazla faiz ödemek zorunda bırakacak. gece 00:00 itibariyle yarının faizi de işleyecek ne yazık ki. öyle görünüyor ki bundan sonrası için sonuç alabileceğim tek merci mastercard. yaptığım chargeback başvurusunun sonuçlanmasını bekleyeceğim.

edit 3: bddk üzerinden yapmış olduğum başvuru sonuçlandı ve garanti bankası tarafıma yansıtılmış olan nakit avans çekim masrafını kartıma geri yatırdı. nakit avans olarak çekilen tutarın ödemesini yaptığım güne kadar herhangi bir günlük faiz işletilmedi. açıkcası bu durumda müşterisini mağdur etmeyerek garanti bankası benden artı puan aldı ve gözümdeki imajını sağlamlaştırdı. mastercard'a yapmış olduğum chargeback talebim sonuçlandığı zaman burayı son kez editleyeceğim.
  • bunlar hep mevzuatsızlıktan. kardeşim ne bu bitcoin? emtia mı para mı? paraysa banka haklı.o halde kazanç vergiye tabi tutulamaz. eğer yok emtia ise banka paraları cukkalamış. cex'lik bir şey yok gibi.
  • halkbankta olmayan durum
  • esas rezalet ilk entry'den ziyade 3. entry'de.

''müşteri temsilcisi : siz de oradan para kazanıyorsunuz dedi.''

o ne lan? cevaba bak. cuma günü bitcoin alıp elinde patlamış bir cenabet muhtemelen. hıncını müşteriden çıkarıyor.
  • nakit avans çekimi ile ilgili cex.io üzerinde baskı oluşturmayı bırak, cex.io senin tüm paranı iç etse yapabileceğin hiçbir şey yok. he bir şey var üzerine su içebilirsin mesela. ya da uluslararası davalarıma bakan avukatlarım var benim, cex.io nun peşini bırakmazlar diyorsan bol şanslar.
  • chargeback’ten bihaber insanlarin baski olusturmayi birak uzerine soguk su icersin diye yorumladiklari rezalet. kardesim, benim bilgim ve rizam disinda kredi kartimdan nakit avans cekimi yapilmis mi yapilmamis mi? ben bu islem nedeniyle zarara ugratilmis miyim? konu mastercard’a intikal etti, chargeback talebimin hakli bulunmasi halinde soguk suyu ben mi, cex.io mu icecek gorecegiz.
  • valla türk işgüzarlığını bildiğim için kesin bankanın yediği bi halttır dediğim rezalet.
  • cex.io ne amk.
  • bilenlerden yardım rica ettiğim durum.

tüm aşamaları geçip kredi kartımla selfi keyfini bile yükleyip cvv kodunu yazma kısmında takıldığım site.

3 farklı kart ile denedim hepsinde de cvv kodu kısmını doldurmaya gelince yazdığım 3 haneyi kırmızı gösteriyor. devam tuşu aktif olmuyor..

bu sorunu yaşayanlar bir yeşillendirsin pls.