şükela:  tümü | bugün
  • açıkçası kardeşinin isminin saygılığına gölge düşürdüğünü düşünüyorum. tuhaf bağlantılar kurup durmakta. son katıldığı ceviz kabuğu programında uğur mumcu'nun 24 ocak'ta öldürüldüğünü hatırlattı ve uğur mumcu'nun zamanında 24 ocak kararları'nın eleştirdiği için özellikle bu günün seçilmiş olabileceğini söyledi. evet, kardeşinin öldürülmesi insanda travma yaratır ve anlayışla yaklaşmak gerekir ama bu tür açıklamalar genç dimağları bulandırmaktan başka bir işe yaramaz. aynı programda ahmet taner kışlalı'nın öldürüldüğü gün yargıtay'ın abdullah öcalan davasında nihai kararını açıklayacak olmasına dikkat çekti ve "bu gün özel olarak seçildi" dedi. buna artık yorum yapmıyorum.
  • bi zamanlar adindan sikca soz ettiren kuvayi medya dergisi yazari ve avukatiydi. bir ara "ugur mumcu cinayetinin içyuzu" benzeri bir yazi dizisi hazirlamisti ayni dergide.
  • uğur mumcu'nun ağabeyidir. türkiye'nin önde gelen hukukçularındandır. avukatlık mesleğinin yanı sıra işçi partisi genel başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
    işçi partisi'nin ankara birinci bölge millet vekili adayıdır.
  • bu akşam ceviz kabuğu'ndadır.
  • (bkz: #17916196)
  • cumhuriyet güçbirliğinin 12 haziran 2011 milletvekili genel seçimlerindeki ankara 1. bölge bağımsız adayı olmuştur.
  • çok mütevazı bir insan, 2004 yılında, kayseri'den ankara'ya giderken mavi kent tesislerinde otobüsün arka sıralarına yanıma oturmuştu, memleketi kırşehir'den dönüyordu. o zamanlar da toy bebeyiz üniversiteyi ilk kazandığım sene yanıma da ceyhan mumcu'yu almışım konuş allah konuş havadan sudan, şimdi diyorum keşke olsaydı da daha ağır meseleler konuşabilseydik ya da böylesi daha iyiydi belki kendisi yeterince böyle meseleleri konuşuyor, gençliğimi kendisi de hoşgörüyle karşılamış hatta iyice muhabbet eder olmuştu, kendi gençliğinden ailesinden arada sırada uğur mumcu'dan anılarından bahsetmişti, o sene yerel seçimlerde ankara belediye başkanı adayı olmuştu işçi partisinden, kızılay'da sürekli bize broşürlerini felan dağıtıyorlardı ve seçimlerden yaklaşık iki hafta sonra mavi kent'ten kent turizm'in arka sıralarında benimle yolculuk ediyor olması bana çok tuhaf ve mütevazı gelmişti, bu iki saatlik yolculuk bana daha çok şey katabilecekken, öyle bir genç ve bir yaşlının geyik muhabbeti şeklinde sona erdi, vedalaştık ayrıldık. kendisini tanıyanlar görenler varsa buralarda, selamlarımı iletsin.
  • ulusal kanal programında akp'ye oy verenlerin ahiretlerinide tehlikeye attıgını dile getiren avukat.
  • "ve içinden [içimden geçen zaman -asc] bir bölüm. uğur mumcu’nun ağabeyi avukat ceyhan mumcu ile güldal mumcu’nun, ceyhan mumcu’nun dönemin cumhurbaşkanı süleyman demirel’in avukatı olmasından sonra yaşanan diyalog: (sayfa 138)

'uğur öldürüldüğünde başbakan sıfatıyla taşıdığı sorumluluğu yerine getirmediği için dava açabileceğimiz insanlardan biri olan demirel’in avukatı nasıl olursun ceyhan ağabey? ben eşiyim, ama sen kardeşisin. mumcu benim değil senin soyadın. bu soyadını süleyman demirel’e kullandıramazsın. ayrıca çocuklar var. sen onların hem amcası, hem avukatısın. kaldı ki sen bunu kendine nasıl açıklıyorsun?..'

bu konuşmanın benzeri bir diyalogtan sonra ceyhan mumcu ailenin avukatlığından ayrılıyor."[1]

"diyarbakır 1 nolu dgm, bu eylemden [bingöl katliamı -asc] dolayı şemdin sakık’a ceza vermedi, ama başka eylemlerden dolayı sakık kardeşler (şemdin ve arif) yine de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. sakık kardeşler, cezaya itiraz ettiler. yargıtayda sakık kardeşleri avukat ceyhan mumcu temsil etti. ip genel başkan yardımcısı ve istanbul’da görülen ergenekon davasının bazı sanıklarının da vekili olan ceyhan mumcu. ilginç ilişkiler, ne demeli."[2]

[1] murat sabuncu, "savcının mumcu cinayeti yorumu: bu işi devlet yapmıştır güldal hanım!", t24, 19 kasım 2012
    http://t24.com.tr/…vlet-yapmistir-guldal-hanim,5899

[2] hüseyin kalkan, "ateşkes özal'ın, 33 askerin öldürülmesi devletin projesiydi", bianet, 24 ocak 2009
    http://bianet.org/…-oldurulmesi-devletin-projesiydi
  • 1993'te bingöl'de 33 askerin öldürülmesi emrini veren pkk'li semdin sakik'in avukatligini yapmis, isci/vatan partili avukat, ugur mumcu'nun agabeyi ve de eski aile avukati.

süleyman demirel'in de avukatligini üstlenmesi sonrasinda ugur mumcu'nun esi güldal mumcu ile arasinda, güldal mumcu'nun içimden geçen zaman isimli kitabinda aktardigi su diyalog gecmis:

"uğur öldürüldüğünde başbakan sıfatıyla taşıdığı sorumluluğu yerine getirmediği için dava açabileceğimiz insanlardan biri olan demirel’in avukatı nasıl olursun ceyhan ağabey? ben eşiyim, ama sen kardeşisin. mumcu benim değil senin soyadın. bu soyadını süleyman demirel’e kullandıramazsın. ayrıca çocuklar var. sen onların hem amcası, hem avukatısın. kaldı ki sen bunu kendine nasıl açıklıyorsun?"

bu konusmanin benzeri bir diyalogdan sonra ceyhan mumcu, ugur mumcu ve ailesinin avukatligini birakmis. ilginc gercekten.

kaynak