• kendisini epey seviyorum, temiz yüzlü bir kardeşimiz, ancak ligin ikinci yarısında eksikliğini galatasaray futbol takımından çok anadolu'da yeni açılan gs store'lar hissedecek.
  • bu adamla mancini arasındaki muhabbet bana çok tanıdık geliyor.

sene 1998-2000 arası. en yakın arkadaşım ile ben amatör kümede oynuyoruz sikimsonik bir takımda. ikimiz de çok göze batmayan ama iş yapan çocuklarız. ben çelimsiz ama daha teknik, arkadaşım ise benden daha uzun çevik. ama sonuç itibari ile bizden topçu filan olmaz.

ama hoca enteresan. nerde izbandut gibi adam varsa onu oynatıyor, biz paso kulübede. kulübeyi sikiret bazen isimlerimizi zor hatırlıyor. hatta adam 3 yıl boyunca bizim hasan'a ibrahim dedi. kimse de lan o hasan demedi, bilmiyolardı ki adını.

neyse bizim hoca 1999 yazında bir maç sonrasında kalp krizi geçirdi bizim hasan/ibrahim yüzünden. gerçi götü kurtardı ama doktorlar bir kaç hafta dinlenmesini istemiş. bu da sanki çok mükemmel bir takımı var gibi yerine oğlunu göndermişti. oğlu da o sıralar sanırım 2'inci ligde top oynuyor. izbandut gibi. bizi de öyle sanıyor olmalı ki bu kadar koşuyoruz. antremana çıkarken koşmaya başlıyoruz, antremanımızı yapıyoruz, çift kalemizi oynuyoruz, koşuyoruz, açıyoruz geriyoruz yine koşuyoruz. beygir gibiyiz.

adam 2'inci günde adımı ezberliyor, takımın geri kalanına da ezberletiyor. uğur aradan, uğur açığa dön, uğur adama bas, tamam bravo gel geri, uğur su içme terli terli, uğur ısın oyuna giricen. kendimi pirlo gibi hissettiriyor adam, çağ atlıyorum amına koyim. bütün takım beni tanıyor, maçlara otobüsle gelen esnaf bana küfür ediyor. lan hem de ismime ediyor. inanılır gibi değil.

neyse bu uğur aşağı uğur yukarı muhabbeti 2-3 hafta sonra bizim hoca ayaklanınca bitiyor. geri geldiğinde her şey eskisine dönüyor. yine adımı bilmemeler, ibrahimler felan. bozuluyoruz tabi o akılla. nasıl tanımaz lan beni? gitmemeye başlıyorum antremanlara.

ertesi hafta hoca:

-sen, sen değil öbürü
    +efendim hocam
    -dün nerdeydin sen niye gelmedin
    +e geldim ya hocam
    -bi daha gelme amına koyim

3 hafta gitmedim. ardından bir arkadaşla haber yollamış. senin arkadaşın vardı iyiydi ya niye gelmiyor diye. gitmedim bi daha. şaskdjfşaks.

ceyhun da böyle abi.
  • galatasaray'ın bu atağına trabzonspor'un mustafa sarp ile cevap vermesini umuyorum.
  • ulan şu siktiğimin futbolundan bir sen-ben anlıyoruz. kalan herkes, bilhassa teknik direktörler amele.

mancini ceyhun'u nasıl oynatır diyenler çıkıyor, şaka gibi. mancini ekşi okumadığından cevap vermek bana düştü. siz değerli ekşi sözlük yazarlarının aklının alabilmesi için birkaç sebep sayalım.

sebeplerden birincisi galatasaray'ın neredeyse bütün stoperlerinin kısa boylu olması. ikincisi beklerin çok ofansif oynaması, üçüncüsü ön alanda melo'nun alternatifi olmaması ve son sebep her zamanki gibi yabancı sınırı. heil tüpçü!

şimdi sebepleri biraz açalım. gs stoperleri kısa boylu olduğundan rakip, topu şişirdiğinde kesecek biri lazım. türkiye liginde bayağı popüler olan siyahi çam yarmalarıyla boğuşabilecek fiziksel kalitedeki tek orta alan oyuncusu ceyhun. kaldı ki, sürekli değişen galatasaray tandeminin uyum sorunu düşünüldüğünde bu toplara stoperlerden birinin çıkmasındansa bir orta alan oyuncusunun çıkması çok daha mantıklı.

ikinci sebep galatasaray yabancı sınırı yüzünden kanatsız futbol oynadığı için beklerinin çok ofansif oynaması. rakip hücuma çıktığında çoğu zaman galatasaray bekleri önde kalıyor. bu durumda mancini stoper mevkiini ceyhun'la üçleyerek stoperlerin beklerin kademelerine girmesini sağlıyor. fiziksel ve teknik olarak stoperin sahip olması gereken niteliklere sahip olan ceyhun bu senaryoda stoperin bıraktığı boşluğu rahatlıkla dolduruyor. bir stoperin fiziksel ve teknik meziyetlerine sahip ceyhun'dan başka bir oyuncu galatasaray çatısı altında yok.

"melo var" dediğinizi duyar gibiyim. ki bu da saydığımız sebeplerin üçüncüsü oluyor: "melo'nun ön alanda alternatifi olmaması"

galatasaray'ın orta sahasında topu alıp dikine gidebilecek ve şok presle ön alanda rakibin hücum organizasyonunu başlamadan bitirebilecek melo'dan başka bir oyuncu yok. selçuk aşırı formsuz, ki formda olsa bile topla dikine mesafe kat edemez; ayrıca yeteri kadar süratli olmadığından melo'nun yaptığı baskıyı yapamaz. bu sebeplerden melo o alanda alternatifsiz. yine bir sivri zekalı çıkacak, bu sefer de umut gündoğan'dan melo'nun alternatifi olarak bahsedecek. ona da şimdiden söyleyeyim, umut'ta ne melo'nun top tekniği var ne de fiziksel caydırıcılığı.

son sebep yabancı sınırı. bunu açıklayacak pek bir şey yok.

not olarak belirteyim, ceyhun bence de yetersiz fakat şu kadroda daha iyi bir alternatif yok. ahan da yukarıdaki sebepler yüzünden.
  • hakkinda pek bilgim olmayan galatasarayimizin yeni transferi. ancak buradaki herkes gibi ben de bilgi sahibi olmadan yorum yapacagim.

--- bam ---

adamin birine 2 sise sarap uzatmislar. demisler ki 'bir ic bakalim sunlardan hangisi daha guzel bize soyle'
    adam 1.den icmis, biraz durup direk 2. siseyi gostermis. millet sasirmis. demisler ki: 'be adam 2.den icmedin. tadini bilmiyorsun neden onu sectin?'
    adam 1. siseyi gosterip 'bundan kotu olamaz' demis

--- bam ---
  • dun* 12 bin metreden fazla kosarak takimin en cok kosani olmus, yeteri kadar hakkinin verilmedigini dusundugum adam. hata yapsaydi buralar entry kayniyor oluyordu mancininin prensi niye oynatiyor bunu diye. bence iyi oynadiginda ayni sayida ovgu almali. her takimin yildiz oyuncu kadar emektar caliskan oyunculara da ihtiyaci vardir. 4 senelik sampiyonluktaki suat gibi.

aferin ceyhun devam et.
  • mancini'nin defansif oyun anlayışında olduğunu sananlar tarafından eleştirilen topçu.bu zevatların ofans anlayışı terim gibi hurra saldırın mantığı olduğu için böyle sanmaları normal.takım bol gollü maçlar çıkarıyor.mancini'nin city'si ligde en çok golü atan takım olmuş hala defans defans.terim fanboylarının ofans anlayışı salla defansı allah ne verdiyse saldır topu kaptırdın mı deli gibi koş yaşlı oyuncular yorulsun sonrada kıyamet gibi atak ye olduğu için cahillikleri normal tabi.
  • yeteneğini bilmem ama o oynamaya başladı başlayalı selçuk ve melo'nun hücum performansındaki artışı görmemek için kör olmak lazım. oynadıkça daha da açılacaktır diye düşünüyorum.
  • bu adam, kendisini deplasmandaki kopenhag macinda bile savunmus olmanin hakli gururunu bana yasatiyor. zeki, futbol bilgisi ve altyapisi yuksek, iyi futbolcu.
  • inanılmaz alan kapatıyor, yaptığı mükemmel şok pres sayesinde kontratak yemiyoruz iki haftadır. herkes melo, sneijder diyor ama formun yükselmesindeki temel etken kendisi, hep böyle devam aslan.
hesabın var mı? giriş yap