şükela:  tümü | bugün
  • gelinimiz sandığı kapar gider;

-bu ne hanım?
    +kitap.
    -bu ne?
    +eski günlüklerim, denemelerim.
    -bu ne artık yayınlanmayan hayatımın kitapları.
    +eee bu?
    -en sevdiğim rus romanları.
    +hanım?
    -efendim?
    +biz niye gazete kağıdı üzerinde kağıt tabaklardan yiyiyoruz?
    -bir şeyler yerken keyif alarak gerçek*ten konuşabilelim diye.
  • bir kızın en güzel ceyizi, dolu bir sandık degil dolu bir beyindir. sandık beynidir ve içindekiler de okudukları kitaplardan oluşan bilgileridir.
  • gelin kızımızla annesi arasında şöyle diyaloglara yol açabilecek bir durum.

-benim güzel kızım , bak sana foucault'nun cinselliğin tarihini aldım. çeyizine koyarız.
    -tamam annecim. geçenlerde aldığım aşkın metafiziği'ni de koyalım unutmadan.
  • (bkz: ikea katalogu)
  • sandıkların sürprizli nesneler olduğuna bir işaret. içinden taşbebek çıkmasını istersiniz, koltuk değnekleri çıkar. robinson, biraz barut için ruhunu satmaya hazırken batan bir geminin adasına sürüklediği sandıktan çil çil sarı altınlar çıkmıştı. hatta son seçimde oy sandıklarından bugünkü hükümetimiz çıkmıştı. olaya iyi yönünden bakın. ya okuma yazma bilmiyor olsaydınız.
  • damadın entellektüel bi kaynanaya sahip olacağına alamettir.
  • bir badak insan dileğidir, başka hiç bir erkek bırakın çeyiz sandığından kitap çıkmasını "olurda birgün evlenirsem hanımın çeyizi nasıl olur acep?" diye düşünmez...
  • gülten dayıoğlu'nun tavsiyesini dinleyen kişinin çeyizi ile karşılaşılan durumudur. türkiye'de düzenli olarak kitap okuyan kişi sayısının az olmasına vurgulamak amacıyla dayıoğlu, çeyizlere kitap konulmasını ve annelerin çocuklarını bunları okuyarak büyütsün temennisi taşımaktadır. bu güzel amacı devam ettirmek maksatıyla takı olarak da kitap takmaya çalışılarak kimsenin sizi düğününe derneğine davet etmemesini de garanti edebilirsiniz.
  • muhteşem durumdur. böyle bir çeyiz sandığına sahip hanım kızımız hemen evlenilecek kişidir.