• klasik bir trendyol yorumu. demek çeyizine aldın ha? demek evleniyorsun ha. vay be. kart mı yollayalım? bana ne niye aldığından? daha kutusunu açmadığın ürüne neden yorum atıyorsun zeka küpü? bu bilgiyle napalım tam olarak?

bir de şunlar var:

"paketlemesi iyiydi."
    bana üründen bahset. sizin gibi mallar yüzünden satıcılar kırılma ihtimali dahi olmayan alakasız şeyleri bile 727472 kat ambalaja sarıp gönderiyorlar marifetmiş gibi. allah aşkına şunu yazmayın ya.

"kargo çok hızlıydı, ertesi gün elime ulaştı."
    bana üründen bahset. kargo şirketi mi seçiyoruz kendimize, ürün mü? adı üstünde orada "ürünü değerlendir" yazıyor, kargoyu değil.

"minik hediyeler için teşekkürler."
    hayatında ilk kez bu satıcı sayesinde minik jelibon veya mini tadelle yedin sanırım, geç bunları, bana üründen bahset.

"yorumlara bakarak aldım, tam oldu."
    tam oldu demek, oooooo bunu kutlayalım o zaman. bu son derece aydınlatıcı ve detaylı yorum sayesinde herkes tam bedenini alabilecek zeka küpü, harikasın.

"alın aldırın kızlar."
    neye dayanarak? bana üründen bahset. neden alalım, aldıralım? nasıl bir verim aldın veya nasıl bir artısı var? sadece senin sözüne güvenip alalım mı istiyorsun? kredi kartımı vereyim, sen benim yerime al istersen uygun gördüğün şeyleri? bana üründen bahset!

"berbat, iade."
    neden berbat, hangi beklentilerini karşılamadı? neden böyle gizemli yorumlarla kafa karıştırıyorsun? bana üründen bahset.

"arkadaşıma hediye olarak almıştım onunkini beğenince kendime de aldım."
    ürünü nasıl bir motivasyonla satın aldığını söylemen aşırı iyi oldu ya, hemen biz de arkadaşlarımıza ve kendimize birer adet alıyoruz. arkadaşına almış, çok beğenince kendine de almış... tamam da niye? nesini sevdin en çok? bana üründen bahset demiş miydim?

"erkek arkadaşıma aldım çok beğendi."
    aaa o beğendiyse kesin iyidir o zaman ya, çok sağol yorumun için.

"kardeşime aldım, beğendi."
    wooooww kardeşin beğendi ha, helal olsun bu ürünü üreten üreticiye, sana ulaştıran tedarikçiye, ne büyük iş başarmışlar. bana üründen bahsetmek ister misin? lütfen?

ürün değerlendirmesi yazmayı bile beceremeyen yurdum insanının a0 türkçeyle yazdığı faydasız ve anlamsız yorumlarını okurken düşünüyorum, bu insanların böyle olması onların suçu mı yoksa yetiştikleri ortam mı onları bu kadar saçma bir hale getirdi? cevabını asla bulamayacağım sanırım.

debe editi: biraz ofansif bir dille yazdığım bir iç dökme yazısıydı, bu kadar çok kişinin katılıp debe'ye sokmasına şaşırdım açıkçası. bu tip yorumlar yazanlara sinir olanlar bu kadar kalabalıksa bu tip yorumlar yazanlar neden bu kadar kalabalık? kafamda deli sorular.
  • bekar bir kız arkadaşım üniversiteden mezun olduğunda girdiği ilk işinde ilk maaşıyla çeyizi için taksitle çamaşır makinesi almıştı. getirip kutusuyla evin kullanılmayan bir odasına koymuştu. neden bu kadar erken aldığını sorduğumda; -sen anlamazsın tavrıyla- "işte parayı değerlendirmek lazım, hem aldığım mağaza makine kullanılmasa da yenisiyle değiştirme (eski model makineyi nasıl değiştirecekse) taahhütü verdi" gibisinden bir açıklama yapmıştı. ben o dönem evlilik olaylarına soğuk baktığım için (gerçi hala evliliğe sıcak değilim) bir anlam verememiştim. o arkadaşım da ben de hala bekarız. üzerinden 22 sene geçti ve ben hala anlam veremiyorum. makineyi ne yaptığını da soramıyorum.
  • bir çoğunuzun tahmin ettiği, bazılarınızın bildiği bir şeyi dile getireceğim.

bu ve benzeri cümlelerle yazılmış yorumların %90ı ajanslar veya benzer hizmet verenler tarafından yapılır.

birebirde bir müşterimle yaptığım iştir esasında. kendisi trendyol hesabını bize iletiyor. bazı da bilgiler veriyor. işte şu ürünün satışı artsın vs vs. ekibimdeki arkadaşlar ile konuşuruz. ardından şirketin bize verdiği kart ile satıcıdan ürünleri sipariş ederiz ve yorum gireriz. "çeyizim için aldım, damat bohçası için aldım vs vs vs" istenilen şudur. google'a çeyiz takımı, damat bohçası vs vs yazıldığında alışveriş kısmında bu satıcının daha yukarda gözükmesi ve yorumlara inanan cahil/aptal (firdevs yöreoğlu deyimiyle) gençleri kendisinden alışveriş yaptırmaya itme. çoğu evlenme ateşiyle tutuşan gencimiz bu yorumları görüp ben de çeyiz yapıyorum bak onlar almış ben de alayım diye alıyor. fotoğraflı yorumlara da ürünün sitedeki fotoğrafını koyuyordu arkadaşlar çoğu zaman sonra uyardık biraz satıcıdan bir ürünün 8-10 fotoğrafını istiyoruz gönderiyor onları ekliyoruz vs vs.

kısacası salakça bir pr cümlesi. bu yazımı okuyunca "lan buna kim inanır mk" dersiniz ama cidden inanan büyük bir tayfa var. satışlarının arttığını söyleyen büyük bir müşteri portfoyumda var.

haa son 4 aydır yapmıyorum ama ekibim devam ediyor. çünkü fazla vakit almayan ve kazancı büyük bir iş. trendyolda satış rakamınızı ve yorumunuzu arttırmanın en güzel ve kazançlı yoludur.

şimdilik bu kadar. başka bir kalpazanlık anısından görüşünceye kadar hoşça kalın.

debe editi:

ülkenin deprem gerçeğini unutturmamak için deprem timine el verin (bkz: ekşi sözlük deprem unutturmama timi)

kahramanmaraş bölge köyleri için acil ihtiyaçlar: (bkz: #150531407)
  • ihtiyacım olan her şeyi ama her şeyi online alıyorum, hatta geçen gün dikiş iğnesi aldım (geldi valla). canım sıkıldığı zaman girip aldığım tüm ürünlere "çeyizim için aldım ama kargom başka birine teslim edilmiş evlenemiyorum amk" yazıp çıkıyorum. seviyorum bu sikik jargonu. herhangi bir ürün hakkında fikir sahibi olamadan alıyorsunuz, her şey sürpriz oluyo yani ahahha.

geçenlerde "kargo nişanlım kadar erken gelmedi ama olsun." yazdım birine.
  • zeynep bastık adblock filtresini biz fanilere kazandıran yazılımcı arkadaştan ricamdır, ne olur buna da bir filtre yap be kral.
    bir insan neden çeyizine kolajen tozu alır, neden adaçayı tütsüsü alır, pastel 33 kırmızı oje, peyman karaşimşek 5'li paket neden alır? hadi aldın da bunu neden yorumlara yazıyorsun be kadın?
    gölleri ele geçirip suyun rengini cami yeşiline döndüren algler gibi, her yeri sarmış durumdalar. hangi kategoriye girsem çeyiz klanı orada. aldığı her şey çok güzel ama paketi açmamış, kokusu muhteşemmm. çeyizine, airpods 2. nesil almış. paraya kıyıp 3. nesil alsan kocanın horultusunu duymazdın. siyez unu almış çeyizine hem de 5 kilo. düğün salonu tutana kadar o un kurtlanır, bak içim fena oluyor ama unun paketlemesi harika. yanında gelen hediye için teşekkürlerrr - hediye: 1 paket kenton kabartma tozu. 10'lu bile değil ya 1 paket. bunu yazmış. paketten çıkan neskafe üçü bir arada için teşekkür yazan aç köpekler, size ayrı bir entride değineceğim, bıktım sizden de. koliyle göndereceğim yeter ki sus. bana da 1 keresinde yarısına kadar açılmış göz kalemi gönderdiler, üşenmeden firma adresini bulup "minik hediyeniz için tşkkrler g*tünüze sokun" diye geri gönderdim. asabım çok bozuk.
    ortopedik yastık yorumlarına bakıyorum; çeyizime aldım paketleme müthişşş.
    pilates lastiğine bakıyorum, çeyizine almış, hiç denememiş ama şimdiden iğne ipliğe dönmüş, satıcıya teşekkürler.
    c vitami serumu bakıyorum, kargo çok hızlıymış çeyizine almış, ertesi sabah 11:00'de kendi öz nikahından çıkıp kendini cilt bakımına adayacak herhalde.
    ama nikaha kukusunda bir incir yaprağıyla gidecek, çünkü penti 3'lü pamuklu dona kadar her şeyi çeyizine almış. çeyiz olmasa, anadan üryan geziyor.
    sadece "ürünü satın aldı" ibaresi çıksın diye bir strapon alıp "çeyizime aldım daha denemedik ama fevkalade :))" yazmama ramak kaldı. şurama kadar geldi. yeter da.
  • kuzum inan, kargo hiç beklemediğin bi anda geliyo.
  • alışveriş sitelerinin ev/yaşam/mutfak/sofra kategorilerinde ürün yorumlayan rümeysaların en çok kullandığı kalıplardan.
    çeyizim için almıştım. aynı resimdeki gibi. özenli paketleme için teşekkürler.
  • çeyizinize sıçayım ya, çeyizinize.
    girilerde belirtildiği gibi; bize ne ulan, neyin için aldığından.
    ilgili yorumlarda ürünü kullandığı bilgisini sorguluyorsun, yok kullanmamış ama kutusu güzelmiş, üründe kesin güzeldir'miş.
    kargosu da hızlı gelmiş, çünkü çeyizi için tabakhaneye yetiştirecek.
    ürün yorumları konusunda artık bir el atılmalı, bir çözüm sunulmalı, iyileştirme yapılmalı, düzenleme getirilmeli, geliştirme planlanmalı. buradan yetkilileri göreve davet ediyoruz, çeyizsiz yorumlar istiyoruz. görevinizi yapın yoksa ülkece son çeyiz alışverişi engellenene kadar eylem yapacağız.
    ve siz tatlı telaş içerisindeki gelinler, yazmayın amına koyayım ya, yorumunuzu bizden lütfen esirgeyiniz.
  • ben bunun ev terliği için olanını gördüm, "yumuşacık ve sıcak olduğu belli ancak henüz giymedik" nedir amk? terlik la bu belli ki paketinden çıkartmışsın ellemişsin, o nalet olası ayağına giy ve ne hisettiysen onu yaz! bu kadar zor olmamalı, terlik la bu terlik. sinir hastası ettiniz beni...
  • midem bulanıyor bu yorumlari görünce. o kadar çoklar ki. lan orospu bana ne senin ceyizinden urun guzel mi degil mi kullandin mi bunlari yazsana diye cevap veresim geliyor. sokayim bunu yazana de ceyizine de.
hesabın var mı? giriş yap