• aklımıza şüphesiz o türküyü düşürmüştür. dağlara bile gerek yok, devletimiz niyet ettiktten sonra düzde öldürülmüştür. ha urfa'nın dağları ha lice'nin köyleri.

urfa’nın etrafı dumanlı dağlar
    ciğerim yanıyor aney gözlerim ağlar
    benim zalim derdim cihanı yakar

gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar
    anandan babandan yardan ayrı koyarlar

urfa dağlarında gezer bir ceylan
    yavrusunu kayıbetmiş ağlıyor yaman
    yarimin derdine bulmadım derman

ceylan senin gibi yüreğim yara
    cihanda derdime aney bulmadım çare
    bir yavru kaybettim gözleri kara

• ölümü, seçici geçirgen vicdanları sızlatmayacaktır.
  • tek bir fotoğrafı var. mesela ali ismailin gülen fotoğrafı var, ethemin tavşan kulağı yaptığı fotoğrafı var ne bileyim işte ahmet yakışıklı mesela, falan filan.. bakınca "hayat dolu" olduklarını görüyoruz. bakınca önce güzellik görüyoruz, sonra üzülüyoruz bunun artık solmuş olmasına.

bu kızın tek bir fotoğrafı var. gözlerini az daha kıssaymış, ne bileyim, makarnaların amına koyayım, bu kızın fotoğrafı niye bu kadar gerçek? niye gözümüz başka bir şeye kaymıyor bakınca? ne bileyim, güzel saçlarına, tatlı gülümsemesine, çocuk renklerinde kıyafetine, niye? ulan, gözlerini az daha kıssaymış. tek fotoğrafı var lan çocuğun.

ben sokakta, otobüste, filmde, şurada burada işte birini görünce hayal ediyorum başka bi yüzü. yaşlı bir kadın görüyorum, burnunu küçültüyorum, cildi tazeleniyor, kirpikleri sıklaşıyor, meğer güzel bir kadın oluyor. küçük bir çocuk görüyorum, büyüyünce az çok nasıl bir yüzü, nasıl boyu posu olacağını canlandırıyorum. bugünün güzellerine bakıyorum, kimisi yine güzel kalacak, kimisinin ilk ağzı büyüyecek falan filan..

bu kızın gözünde korku görmüyorum ben kimisi gibi, komik bir ifade görmüyorum, iri gözler görmüyorum. güzel çekememişsin amına koduğumun fotoğrafçısı! bir şans daha versene şu kıza...

fotoğrafçı bile umursamamış ulan şu kızı. gülseydi, yaşasaydı, bi şans verseydiniz..
  • meçhul öğrenci anıtının altında yatan çocuklardan biridir.

"buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
    bir teneffüs daha yaşasaydı
    tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
    devlet dersinde öldürülmüştür"
  • 14 yasinda bir kiz cocugu. ugur'dan bir yas buyuk. makarna istemis oldurulmeden once annesinden. kazayla havan topu dusmus kafasina, paramparca olmus. ne askerden ne de hukumetten kimse katilmamis cenazesine. aciklama bile yapmamislar kerhen de olsa. parcalarini jandarmanin nizamiyesine getirmisler. aceleden karar verilmis, otopsiye gerek yoktur demisler. yapsalardi kaza diyeceklerdi muhtemelen. havan topunu kendi halkina dogrultmus bir ordu, bunu onaylayan hukumet ve saksaklayan muhalefet. tabii ki gormeyen bir medya. kaza olacak tabi, cinayet mi diyecekler bi de? sonra oturup cocuklariyla italyan tarzi makarna yiyecekler. yandasi, muhalifi, dinlisi, dinsizi! o makarna hepinizin bogazinda kalir insallah!
  • benim bir merağım var. occam'ın usturası gereği, bir hadisenin ilk etapta en basit açıklaması düşünülmez mi? yani bir çoban dağda gezerken bir patlama ile ölüyorsa mayından şüphelenirsin, başına havan topu ya da meteor düştüğünden değil. bu olayda merak ettiğim husus, havan şüphesi ilk neden ortaya çıktı?

ikinci husus, tsk'nın yaptığı açıklama doğru mudur? yani gerçekten olay yerine en yakın karakollar 8 ve 9 km uzakta mıdır? zira eğer öyleyse, günümüzdeki hiçbir havan topunun atış mesafesi karakollardan o noktayı havanla vuracak kadar uzun değil, zira en modern havan toplarının bile etkili mesafesi max 5-6 km. tsk'nın elindekilerinin ise 1.5-2 km'den uzun olduğunu da sanmıyorum.

edit:
    çeşitli arkadaşlar çeşitli bilgi verdi. ayakların sağlam olmasından dolayı mayın ihtimali gözardı edilmiş. ayrıca tsk envanterinde 5.7 km mesafeli havan topu varmış ve radikal'deki bir haberde kuş uçuşu 3km olduğu iddia edilmiş. credits go to 9unkaresi81, pseudo junkie, cashkopat.

edit2:
    kontra bir bilgi de tekosin'den geldi. bazı mayınlar kelebek mayınmış, basınca havaya fırlar ve havada patlarmış. o zaman da ayaklar sağlam kalırmış.
  • dokunulmazlar tarafindan katledildigi icin toplum hafizasinda unutturulacak olandir, yaziktir.
  • "siz çocuk öldürmeyi iyi bilirsiniz" diyenlerin olay karşısındaki sessizliği ile bize "van minit" artistiklerinin nasıl da kolpa olduğunu göstermiştir, küçücük canıyla.
  • ceylan için kafamda bir tanım var: "başka tanrının çocukları"

o kadar ki,
    umurumuzda bile değil.
    memleketin medyasında kendine deniz seki'nin kelepçeleri kadar bile bi yer bulmamışsın ceylan. filistinli çocuklar için inci taneleri gibi yaş dökenlerin, siz öldürmeyi iyi bilirsiniz diye celallenenlerin umurunda değilsin. şunu bil ki, yediden yetmişe dizi manyağı olan, kutuların içinden çıkanlarla; öfke gibi, hüzün gibi, acı gibi, sevinç gibi, korku gibi, her tür duyguyu yaşayıp tüketen bu toplumun da umurunda değilsin.

sözlük olarak bizim de umurumuzda değilsin ceylan. çok önemli dertlerimiz var bizim. sen parçalarını bıraktın gittin, gittiğin yerde yine de rahat uyu. bizlerin umurumuzda olmaman övünç olsun sana.
  • " ... olay yerinden savcıya telefon açıp "güvenliğinizi sağlayamayız, sakın buraya gelmeyin" diyen ve cesedin nakli sırasında delillerin kararmasına yol açan jandarmaya hürmetler

jandarmaya saldırmayan ahali veya teröristlerin savcıya neden saldıracağını sormayı akıl edemeyip jandarmanın emrine itaat eden / tavsiyesine uyan savcıya hürmetler

burunlarının dibindeki bir patlama hakkında 'bizimle alakası yok'tan başka söyleyecek sözleri olmayan komutanlara hürmetler

genelkurmay başkanı'ı çağırıp "bir askeri birliğimizin yanı başında patlama oluyor, bir çocuk feci şekilde can veriyor, fakat ordumuz bu hadise hakkında dört başı mamur bir açıklama yapamıyor. gözlemciniz yok mu? istihbaratınız yok mu? askeri birliklerin etraflarında olup bitenlerden haberdar olmanızı sağlayan mekanizmalarınız yok mu? peki terörle nasıl mücadele ediyorsunuz?" diye hesap sormayan hükümete hürmetler

nasıl devlet ama?"

hakan albayrak
    http://yenisafak.com.tr/…05.10.2009&y=hakanalbayrak
hesabın var mı? giriş yap