şükela:  tümü | bugün
 • aklımıza şüphesiz o türküyü düşürmüştür. dağlara bile gerek yok, devletimiz niyet ettiktten sonra düzde öldürülmüştür. ha urfa'nın dağları ha lice'nin köyleri.

  urfa’nın etrafı dumanlı dağlar
  ciğerim yanıyor aney gözlerim ağlar
  benim zalim derdim cihanı yakar

  gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar
  anandan babandan yardan ayrı koyarlar

  urfa dağlarında gezer bir ceylan
  yavrusunu kayıbetmiş ağlıyor yaman
  yarimin derdine bulmadım derman

  gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar
  anandan babandan yardan ayrı koyarlar

  ceylan senin gibi yüreğim yara
  cihanda derdime aney bulmadım çare
  bir yavru kaybettim gözleri kara

  gezme ceylan bu dağlarda seni avlarlar
  anandan babandan yardan ayrı koyarlar
 • ölümü, seçici geçirgen vicdanları sızlatmayacaktır.
 • meçhul öğrenci anıtının altında yatan çocuklardan biridir.

  "buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
  bir teneffüs daha yaşasaydı
  tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
  devlet dersinde öldürülmüştür"
 • tek bir fotoğrafı var. mesela ali ismailin gülen fotoğrafı var, ethemin tavşan kulağı yaptığı fotoğrafı var ne bileyim işte ahmet yakışıklı mesela, falan filan.. bakınca "hayat dolu" olduklarını görüyoruz. bakınca önce güzellik görüyoruz, sonra üzülüyoruz bunun artık solmuş olmasına.

  bu kızın tek bir fotoğrafı var. gözlerini az daha kıssaymış, ne bileyim, makarnaların amına koyayım, bu kızın fotoğrafı niye bu kadar gerçek? niye gözümüz başka bir şeye kaymıyor bakınca? ne bileyim, güzel saçlarına, tatlı gülümsemesine, çocuk renklerinde kıyafetine, niye? ulan, gözlerini az daha kıssaymış. tek fotoğrafı var lan çocuğun.

  ben sokakta, otobüste, filmde, şurada burada işte birini görünce hayal ediyorum başka bi yüzü. yaşlı bir kadın görüyorum, burnunu küçültüyorum, cildi tazeleniyor, kirpikleri sıklaşıyor, meğer güzel bir kadın oluyor. küçük bir çocuk görüyorum, büyüyünce az çok nasıl bir yüzü, nasıl boyu posu olacağını canlandırıyorum. bugünün güzellerine bakıyorum, kimisi yine güzel kalacak, kimisinin ilk ağzı büyüyecek falan filan..

  bu kızın gözünde korku görmüyorum ben kimisi gibi, komik bir ifade görmüyorum, iri gözler görmüyorum. güzel çekememişsin amına koduğumun fotoğrafçısı! bir şans daha versene şu kıza...

  fotoğrafçı bile umursamamış ulan şu kızı. gülseydi, yaşasaydı, bi şans verseydiniz..
 • benim bir merağım var. occam'ın usturası gereği, bir hadisenin ilk etapta en basit açıklaması düşünülmez mi? yani bir çoban dağda gezerken bir patlama ile ölüyorsa mayından şüphelenirsin, başına havan topu ya da meteor düştüğünden değil. bu olayda merak ettiğim husus, havan şüphesi ilk neden ortaya çıktı?

  ikinci husus, tsk'nın yaptığı açıklama doğru mudur? yani gerçekten olay yerine en yakın karakollar 8 ve 9 km uzakta mıdır? zira eğer öyleyse, günümüzdeki hiçbir havan topunun atış mesafesi karakollardan o noktayı havanla vuracak kadar uzun değil, zira en modern havan toplarının bile etkili mesafesi max 5-6 km. tsk'nın elindekilerinin ise 1.5-2 km'den uzun olduğunu da sanmıyorum.

  edit:
  çeşitli arkadaşlar çeşitli bilgi verdi. ayakların sağlam olmasından dolayı mayın ihtimali gözardı edilmiş. ayrıca tsk envanterinde 5.7 km mesafeli havan topu varmış ve radikal'deki bir haberde kuş uçuşu 3km olduğu iddia edilmiş. credits go to 9unkaresi81, pseudo junkie, cashkopat.

  edit2:
  kontra bir bilgi de tekosin'den geldi. bazı mayınlar kelebek mayınmış, basınca havaya fırlar ve havada patlarmış. o zaman da ayaklar sağlam kalırmış.
 • sırrı süreyya önder der ki " ben de bir kız çocuğu babasıyım, izzeti olan hiçbir baba ceylan' ın katlediliş biçimi ortaya çıkmadan, sorumluları hesap vermeden çocuğunu sevemez, çocuğunu okşayamaz. haram olsun"
 • 14 yasinda bir kiz cocugu. ugur'dan bir yas buyuk. makarna istemis oldurulmeden once annesinden. kazayla havan topu dusmus kafasina, paramparca olmus. ne askerden ne de hukumetten kimse katilmamis cenazesine. aciklama bile yapmamislar kerhen de olsa. parcalarini jandarmanin nizamiyesine getirmisler. aceleden karar verilmis, otopsiye gerek yoktur demisler. yapsalardi kaza diyeceklerdi muhtemelen. havan topunu kendi halkina dogrultmus bir ordu, bunu onaylayan hukumet ve saksaklayan muhalefet. tabii ki gormeyen bir medya. kaza olacak tabi, cinayet mi diyecekler bi de? sonra oturup cocuklariyla italyan tarzi makarna yiyecekler. yandasi, muhalifi, dinlisi, dinsizi! o makarna hepinizin bogazinda kalir insallah!
 • ceylan için kafamda bir tanım var: "başka tanrının çocukları"

  o kadar ki,
  umurumuzda bile değil.
  memleketin medyasında kendine deniz seki'nin kelepçeleri kadar bile bi yer bulmamışsın ceylan. filistinli çocuklar için inci taneleri gibi yaş dökenlerin, siz öldürmeyi iyi bilirsiniz diye celallenenlerin umurunda değilsin. şunu bil ki, yediden yetmişe dizi manyağı olan, kutuların içinden çıkanlarla; öfke gibi, hüzün gibi, acı gibi, sevinç gibi, korku gibi, her tür duyguyu yaşayıp tüketen bu toplumun da umurunda değilsin.

  sözlük olarak bizim de umurumuzda değilsin ceylan. çok önemli dertlerimiz var bizim. sen parçalarını bıraktın gittin, gittiğin yerde yine de rahat uyu. bizlerin umurumuzda olmaman övünç olsun sana.
 • dokunulmazlar tarafindan katledildigi icin toplum hafizasinda unutturulacak olandir, yaziktir.
 • türkiyemin hiperkapitalist bir ülke olduğunun en açık kanıtı olan olayın mağdurudur. eğer suçu işleyen veya suça maruz kalan "hiperzengin" değil ise olayın "büyütülmesine" gerek yok ((bkz: tatsızlık çıkmasın)). hem devlet suç işlemez! hep beraber tekrarlıyoruz "dev-let suç iş-le-mez." kaza olmuş işte. "ka-za ol-muş" ayrıca cimbombom falan filan...

  (şimdi şeyler de çıkacak eminim: "ne işi vardı onun orada"cılar. tabii kadın tecavüze aranır, çocuk havan topuna aranır... şimdiden veriyorum bakınızımı iğrençsiniz ibneler. yazsanıza olm, geçsenize dalganızı. on bin parçaya ayrılmış çocuk diye, insanlıktan pay almadığınızı kanıtlasanıza herkese. a ama tabii, cinsel bir mesele yok burada yazamazsınız. koçlarım benim, karaderililerim yazarseverlerim benim be... gurur duyuyorum hepinizle.)

  aa hayat ne güzel kuşlar filan.