şükela:  tümü | bugün
 • ceylan için sokağa çıkıyoruz

  ceylan, 13 yaşında vücuduna bir havan topunun isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren bir kürt kızı...
  kendisini hiçbir şekilde hesap vermek zorunda hissetmeyenler tarafından öldürüldü. haberin duyulmasının ardından,
  dava hakkında "gizlilik" kararı çıkartıldı. onu hepimizin gözleri önlerinde öldürenler, adaleti gizli kapılar ardına havale ediyorlar.
  bu cinayet son olsun.
  sessizliği yırtmak için...
  vicdanın sesini duyurmak için...
  ceylan önkol için sokağa çıkıyoruz.

  tarih: 15 ekim perşembe
  saat: 19:00
  yer: yüksel caddesi
 • menzil olarak değil de tesir açısından "havan mermisi olduğunu düşünmek" yerine "havan mermisi olmadığını düşünmek" daha doğru olacaktır. ceylan'ın abisinin kendi ifadesine göre "havan sesine benzer bir ses" duyduğundan yola çıkarak üretilmiş bir iddia havan iddiası. ancak feci olayın gerçekleştiği noktada açılan çukurun en tesirsiz havan mermisinin yaratacağı çukurdan bile derin olmaması havan topu mermisi olmadığını düşündürtüyor, daha önce de birkaç defa yazıldığı gibi. menzil açıklaması havada kalan bir açıklama zira havan mermisi illa ki karakoldan atılması mecbur olan bir mühimmat değil. ancak dik yollu atılan mühimmat olduğundan dolayı nokta atışı yapmak çok çok çok zordur. hatta havanda "nokta atışı" bizzat "kazara atışı" bile tanımlar.

  ancak yine de hala zavallı kızcağızın feci ölümünün kaynağının belirsiz olduğu gerçeğini değiştirmez.

  çokça yazılmış olan ve tekrar tekrar yazmanın iç burkan etkisini yaşamamak için yazmayacağım küçük kızın olay sonrası halini. bu hali meydana getirecek olma ihtimali olan mühimmat nedense kimse yazmamış ama ziplayan mayin olabilir.
 • benim bir merağım var. occam'ın usturası gereği, bir hadisenin ilk etapta en basit açıklaması düşünülmez mi? yani bir çoban dağda gezerken bir patlama ile ölüyorsa mayından şüphelenirsin, başına havan topu ya da meteor düştüğünden değil. bu olayda merak ettiğim husus, havan şüphesi ilk neden ortaya çıktı?

  ikinci husus, tsk'nın yaptığı açıklama doğru mudur? yani gerçekten olay yerine en yakın karakollar 8 ve 9 km uzakta mıdır? zira eğer öyleyse, günümüzdeki hiçbir havan topunun atış mesafesi karakollardan o noktayı havanla vuracak kadar uzun değil, zira en modern havan toplarının bile etkili mesafesi max 5-6 km. tsk'nın elindekilerinin ise 1.5-2 km'den uzun olduğunu da sanmıyorum.

  edit:
  çeşitli arkadaşlar çeşitli bilgi verdi. ayakların sağlam olmasından dolayı mayın ihtimali gözardı edilmiş. ayrıca tsk envanterinde 5.7 km mesafeli havan topu varmış ve radikal'deki bir haberde kuş uçuşu 3km olduğu iddia edilmiş. credits go to 9unkaresi81, pseudo junkie, cashkopat.

  edit2:
  kontra bir bilgi de tekosin'den geldi. bazı mayınlar kelebek mayınmış, basınca havaya fırlar ve havada patlarmış. o zaman da ayaklar sağlam kalırmış.
 • ölümüyle tsk'na içinde "asimetrik" kelimesi geçen bir açıklama yapma imkanı daha veren sevimli kız çocuğu.
 • havanla oldurulmedigi aciklaninca icime su serpilen "vatanda$imiz". artik rahatca evlerimize cekilebiliriz.

  (bkz: erkekseniz simetrik yipratin ulan)
 • melih pekdemir' in birgün gazetesi'ndeki bugünkü köşesinde ece ayhan'ın bir şiirinden alıntıyla anlattığı küçük kız. şiir ve anlatım o kadar güzel ki burada paylaşmamak haksızlık olurdu:

  "..ceylan şiirler mezarlığına gömüldü.
  çünkü, ece ayhan'ın " bir teneffüs daha yaşasaydı/tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür/devlet dersinde öldürülmüştür." diye şiirini çoktan yazmış olduğu çocuklardan biriydi ceylan...."
 • havantopu degil, mayin degil, el bombasi degil. etrafta bir tek koyunlar var, koyun patladi demelerinden korkmaya basladim. yakinda haberler de goruruz ceylani olduren super sheep mis diye
 • suçluluğu ispatlanana kadar herkes suçsuzdur önermesi bizde yanlış işliyor. misal aklımıza "kötü" olarak kazınmış bir karakter varsa ve ortada bir kötülük varsa bu kötülüğü otomatik olarak aklımızdaki "kötü" karaktere bağlıyoruz. ve buna kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki, yanılıyor olabileceğimizi söyleyenler de o "kötü" ile birlikte "kötü" damgası yiyor.

  ceylan önkol feci şekilde ölmüş veya öldürülmüş. insani duygularını kaybetmemiş hiçbir insan bu ölüm karşısında içi cız etmeden duramaz. bu yüzden ceylan hakkında "siz hala asker yapmamış deyin, o küçücük bedeni annesinin eteklerinde paramparçaydı" ajitasyonu olaya olan subjektif bakış açınızı haklı kılmaz. ceylan önkol'un feci ölümü taraf'ta haber oldu. asli hedefi tsk karşıtlığı olan taraf'ın ileri sürüldü iddia edildi tarzı habercilik yöntemiyle bizlere sunduğu haberden hemen sonra askere isyan başladı. biz ne dedik? (bkz: #16957864) "...zaten şu dakikada aklı başında birisi, haberin gerçek olup olmadığını öğrenmeden sağa sola sallamaya başlamaz. ama işte "malzeme" çıkınca akıl başta kalmıyor..."

  haber çıktığından beri genel kanı şuydu: askeri üsten koyun otlatmakta olan zavallı bir kızın üzerine kasten havan mermisi atılmış ve bu mermi kızın feci şekilde ölümüne sebep olmuş. oysa daha soruşturma ile ilgili net bir bilgimiz bile yoktu. askerin geç müdahalesini eleştirebilirsiniz, doğru. askerin o bölgede görev yapacak personelini daha mantıklı ve profesyonel şekilde seçmesi gerektiğini de söyleyebilirsiniz, ki %100 katılırım. tamam da asker ne zaman suçlu ilan edildi? orayı kaçırmışım ben.

  aradan zaman geçti. bugün, hurriyet.com.tr'de bir haber çıktı. (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…em/12670474.asp?gid=229 )

  haberde "..ortaya çıkan ilk ve kesin bulgunun patlayıcının havan topu olmadığını.." gibi bir ibare geçiyor. ama biz ısrarcıyız, kesin asker yapmıştır. "kim yapmış onu bulun kardeşim" diyenler var. oysa ki "ilk ve kesin" bulgu olarak bahsediliyor havan mermisi olmadığından. henüz soruşturma bitmiş değil ki.. "havantopu değil, mayin değil, el bombasi değil, demek ki super sheep" deniyor, dalga geçiliyor. dedik ya, kafada "kötü" etiketli birisi var ve ortada kötülük var. beyin kötülüğü kötüye bağlamış bir kere. bugün hurriyet.com.tr'de çıkan haber ölümün askeriyeden atılan havan mermisi sebebiyle gerçekleştiğinin ispatlandığını yazsaydı da önyargı değişmeyecekti, "havan topu atılmamış" deyince de değişmedi, "amerika vurmuş" dense bile değişmeyecek.

  hadi zavallı kızın yakınları, belki yaşadıkları olayların, belki geçmişin, belki duydukları sesin, belki de sadece ceylan'ı kaybetmenin verdiği acının etkisiyle askeri suçluyorlar. peki sizin mantığınızı kullanmak için engeliniz nedir?
 • tsk bu olayda da olduğu gibi, her başı sıkıştığı anda, kendine karşı psikolojik harekat yapılıyor edebitayından artık vaz geçip, içine sızmış pislikleri korumaktan vazgeçmeli.
  ayrıca ordunun küçük bir çocuğa karşı işlenmiş bu vahşi saldırıyı kınamadığı gibi bir baş sağlığı bile dilemediği gözlerimizden kaçmamakta.
  şu manzara varken dahi hala işi; varsa yoksa kendi fevri, bencil dünyasını savunmak olan, topluma yabancı, mekanik çalışan bir cemiyet görüntüsü verdiğinin farkında dahi değil.
  toplum kendisinden, biraz vicdan, biraz merhamet, biraz da insaniyet bekliyor ve en önemlisi adam olmasını ...
 • patlamamış bombaya tahtayla vurduğu için parçalara ayrıldığı söylenen kızcağız. bunun kanıtı olarak da mekanda bulunan tahra üzerinde bulunan parçalar kanıt gösterilmiş. hmm kız parçalanmış ama direkt etki alan tahra parçalanmamış. bu bana dunya ticaret merkezi enkazında suudi arabistan pasaportu bulunması haberini hatırlattı nedense.