şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cezaevinde yaşam, zorlukları-kolaylıkları, psikolojik etkileri, sosyal ilişkiler, hukuki süreçler... şahsen ya da çevresinden cezaevi tecrübesi olan yazarların tavsiyeleridir.

  hayat tamamen dizi-filmlerden bildiğimiz gibi değil. bazı şeyler en iyi tecrübe edenlerden öğrenilir. kimin ne zaman nereye düşeceğini ise kimse bilmez. o halde bu önemli konuyu sözlük veritabanına taşımak isterim.
 • dayım 19 yaşında 9 ay kaldıktan sonra hep söylediği söz varmış annem anlatır. 24 ünde trafik kazasında hayatını kaybettiğinden ben yetişemedim. "mahpusa giren eşek, çıkıp tekrar giren eşşoğlu eşek" dermiş. bir anlık sinirle, cahillikle, cesaretle veya yanlışlıkla bile girseniz çıkarsanız tekrar girmeyin daha ne diyelim.
 • hayati önem taşıyan tavsiyelerdir.
  girmeden önce mutlaka birinci derece yakınınız adına bir hat çıkartın, haftalık telefon görüşmesi için elzemdir. kendi adınıza olursa görüşemezsiniz.
  avukat bir yakın arkadaşınız varsa mümkün olduğu kadar fazla avukat görüşüne gelmesini isteyin. şayet tutukluysanız 24 saat hükümlüyseniz mesai saatleri içinde dilediğiniz kadar avukat görüşü yapabilirsiniz.
  yanınıza yeşil ve mavi tonlarında pantolon ve üst almayın, zira içeriye almazlar asker ve polis kıyafetini andırıyor diye.
  cezaevine gireceğiniz zamanı biliyorsanız mesela polise gidip kendiniz teslim olursanız ve sigara içiyorsanız yanınızda açılmamış bir paket olsun hatta bir kaç paket. açılmış paketi koğuşa almazlar.
  şimdilik aklıma gelenler bunlar.