• yıllar önce yapmış. kim gelirse başa "cuk" oturur bu şarkı türkiye sizinle gurur duyuyor
  • kardeşim rap isyan, itiraz demek değil mi?
    hiç mi itirazın yok?
    çıkıp anlatsana rüşveti, komisyonu, milyarlık ihaleleri, imar değişiklerini, orman yangınlarını, göçük altında öldürülen madencileri, cezaevinde ölen gazeteciyi.
    anlatsana din tüccarlarını, tarikatlara peşkeş çekilen öğrenci yurtlarını, anlatsana reza'yı, reza'nın önüne yatan vekilleri, kol saatlerini, havuz medyasını, terör örgütü lideri olarak yargılanan türk silahlı kuvvetleri genelkurmay başkanını ...
    çocuk tacizcilerini, tecavüz yasası çıkartmaktan aciz milletvekillerini ...
    anlatmak isteyince dokunduracak çok şey var.

ya da tercih diyelim, estetik diyelim. baskı yok kimseye, hatırlatmak var.

kardeşim sen olmuşsun suspus

edit: ceza kardeşim namusumla trollük yapmaya çalışıyorum halden anlarsın. sanatın politik niteliğini, senin güzel lakabını ortaya atarak hatırlatmak istedim. halkımız magazin seviyor. canını sıkma.
  • eminem'in trump için yaptığı şarkıyı dinleyip burada beklersen böylesini çok yanlış yerdesin.

(burada söylediğimi tyrion lannister'ın "adalet arıyorsan çok yanlış yerdesin" sahnesi gibi oku.
    sonra "- ı disagree. ı've come to the perfect place. ı want to bring those who have wronged me to justice, and all those who have wronged me are right here. ı will begin with ceza, who killed my sister's children and then raped her with their blood still on his hands before killing her, too. ı will be your rapper!"
    derse efsane olur.)

eminem üstü kapalı değil gayet açık bir anasına sövmediği kaldı. burada o kadar üstüne gider sözlerle rap yapsa muhtemelen aynı saatlerde ceza fetö kapsamında içeri alınır ölene kadarda çıkartılmazdı. artık hakaret kapsamını geçti olay hakaretin içerik ve fazlalığına göre fetöye kadar dayandırılıyor davalar.

o yüzden o kadar abartı protest rap mümkün ama çok zor.
  • hem mevcut iktidara, hem de bu başlığı açan bebeye, sen önce kendine bak isimli şarkısında şöyle gömmüştür:

ben bir aygır, sen bir taysın
    bırakın ulan ses yankılansın
    [...]
    ekşisin ama insanlığın eksik
    yazarım ben, kalemim dik
    neyzen dedi kalk hepsini ...
    [...]
    ermeni, rum komşum da çoktur
    ama aramızda hiçbir problem yoktur
    [...]
    biz birlikle, özgürlüğün tadını almış bir toplumun torunuyuz.
    yaşasın barış, yaşasın özgürlük, siz boş verin rap mi ki sorununuz?
    [...]
    sözünü tut, savaşa yok de, hadi silahı bırak, yaşamana bak hayat zor.
    karalamadan, kalpleri yaralamadan, bakıyorum yolu yarılamadan uzuyor adam.
    [...]
    ne başbakan ne de şaklaban olmak istedim.

böyle bilgisi olmadan fikri olmayan insanlar çok hoşuma gidiyor. cuk sesini resmen duyabiliyorsunuz :)

edit: belirtmeyi unutmuşum. söz konusu parçanın yapım yılı 2006.
  • saian varken ceza da kim amk.

alın size türkiye gerçeklerini anlatan bir şarkı.
  • underground hiphop ve rap müziği görece daha amatör icra edenler kaybedecek çok bir şeyleri olmadığından sanırım bu konuda daha rahatlar. ceza'nın getirdiği sosyal eleştiriler, iktidardan bağımsız konular olabilir. çünkü aslında sistemin içerisinde yaşayanlar olarak muktedir eliyle yapılması zorunluluğu olmayan, bireysel anlamda düzeltebileceğimiz çarpıklıklara karşı bile yeterince dirayet gösteremiyoruz. sanatçı da, bunun farkında bence.
  • ceza zamanında rap'i türkiye'ye tanıtırken/anlatırken; rap şöyle isyankar böyle protest. bu müzik türü sayesinde kitlelere daha kolay ulaşabiliyoruz. söylemek istediklerimizi daha rahat ifade edebiliyoruz. politikacılar bizden korkuyorlar. rap çok önemli bir kitle iletişim silahıdır falan demiyor muydu?

bırak başlı başına bir şarkı yapmayı herhangi alakasız bir şarkısının herhangi bir yerinde herhangi protest bir cümle bile yok ceza'da. yıllardır etliye sütlüye karışmadan o konser benim şu konser senin gezip duruyor. rock'n coke'da rockçılara çıkarttığı orta parmaktan bile daha kısa cümleleri var ceza'nın.

(bkz: kara saplı yalamanın gördüm çoktu balyası)
hesabın var mı? giriş yap