şükela:  tümü | bugün
 • fransızlara karşı verilmiş ve büyük can kayıplarına rağmen kazanılmış olan savaştır. ellerindeki bayrak türkiye bayrağı, poster ise atatürk posteridir. tıpkı diğer mazlum milletler gibi.

  ancak günümüzde cezayir'in yüksek halk tabakası* fransızcayı anadil olarak kullanmak yolunda hızla ilerlemektedir ve arapçanın silinmesine 1,5 nesil kalmıştır.

  cezayir devlet demiryollarının (sosyete nasyonel şimendifer) ihale şartnamesinin tercümesi gelmişti elime. metin asıl, resmi metinde ve fransızcaydı. yani devlet resmi dili de fransızca olmuştur fiilen. (bkz: kendimden biliyorum)
 • cezayir bir fransiz somurgesiydi. cezayir bagimsizlik savasi (cezayir devrimi), fransiz isgaline karsi ulusal kurtulus cephesi fln onderliginde gelisti. bagimsizlik bir kent gerilla savasi sonucunda kazanildi..
  cezayir’in yapilasma tarzi, dar ve birbiriyle tuhaf baglantilari olan sokakları gerillalar tarafindan bu amacla iyi kullanildi, iyide oldu.. 1954-1961 yillari arasinda oldugunu da hatirlayalim..
 • 5 yılda 150 bine yakın cezayirli yaşamını kaybetmiştir
 • bizim kurtuluş savaşımızın kuzey afrikadaki birebir emsali olan bu halk hareketini, türkiye, uluslararası mahiyette yapılan bir toplantıda fransa'nın iç meselesi olarak gördüğünü beyan ederekten büyük bir hayalkırıklığı yaratmıştır bölge nezdinde.tabi mustafa kemal'den sonra gelen yöneticilerin, yakın tarihte kendi coğrafyasında yaşanmış tarihi ve sosyal olayları dahi yorumlamaktan ve incelikleriyle idrak etmekten yoksun devlet adamcıkları olduğu düşünüldüğünde çok da yadırgamamak gerekiyor.

  (bkz: ömer muhtar)

  edit: ömer muhtar libya kurtuluş hareketinin önderidir.karıştırmışım kusura kalmayın..
 • yanılmıyorsam türkiye bu savaş sırasında takındığı tutumdan dolayı cezayir halkından özür dilemişti. tabii, ne fayda.

  ayrıca;

  (bkz: paul aussaresses)

  http://en.wikipedia.org/…gerian_war_of_independence
 • fransız ordusunun cezayir halkına işkenceleri için

  http://www.bbc.co.uk/…5_interrogationch/page3.shtml
 • ikinci dünya savaşı ertesi dünyada hızla gelişen bağımsızlaşma hareketleri sonucunda önemli mikatrda sömürge toprağına bağımsızlık veren emperyal güçlerden biri de fransa'dır. öte yandan fransız batı afrikası'ndaki tüm topraklarının bağımsızlığını tanıyan fransa, tüm sömürge imparatorluğunda guyana, cezayir, yeni kaledonya gibi yerleri "asli fransız toprağı" yani fransa'nın doğal parçaları saymış ve buraları fransa'nın eşit toprağı kabul etmiştir. zira bilirsiniz ki fransız sömürgeciliği ingiliz ve ispanyol sömürgeciliğinden farklı olarak hep "uygarlığı ilkel insanlara taşıma, onları da fransız yapma" idealindedir(ne kadar tutmuştur orası ayrı tartışma). neyse işte, cezayirliler bunu kabul etmemişler, onyıllardır "sizler fransızsınız" dayatmasına tepki duyarak fln örgütü liderliğinde fransa'ya başkaldırmışlar, bağımsızlıklarını istemişlerdir. sonrası malum. fransa tabii cezayir'in bağımsızlığını tanımaz, isyanı bastırmaya çalışma kisvesiyle cezayirlilerin ebesini bellemeye başlayınca savaş patlak verir 1954 yılında, fransızlar askermiş, sivilmiş bakmadan yüzbinlerce cezayirliyi katleder, cezayir de taş üzerine taş bırakmaz ama direniş gücü dayanır, de gaulle efendi ne kadar "je vous ai compris" zart zurt dese de direnişi kıramaz, en sonunda 1.5 milyon kişinin ölümüyle savaş noktalanır, cezayir yapılan referandumla bağımsızlığını kazanır. 1980lerde tamamlanan bağımsızlaşma* hareketinin en zorlu halkası olarak tarihe geçer.