şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fransızlara karşı verilmiş ve büyük can kayıplarına rağmen kazanılmış olan savaştır. ellerindeki bayrak türkiye bayrağı, poster ise atatürk posteridir. tıpkı diğer mazlum milletler gibi.

  ancak günümüzde cezayir'in yüksek halk tabakası* fransızcayı anadil olarak kullanmak yolunda hızla ilerlemektedir ve arapçanın silinmesine 1,5 nesil kalmıştır.

  cezayir devlet demiryollarının (sosyete nasyonel şimendifer) ihale şartnamesinin tercümesi gelmişti elime. metin asıl, resmi metinde ve fransızcaydı. yani devlet resmi dili de fransızca olmuştur fiilen. (bkz: kendimden biliyorum)
 • cezayir bir fransiz somurgesiydi. cezayir bagimsizlik savasi (cezayir devrimi), fransiz isgaline karsi ulusal kurtulus cephesi fln onderliginde gelisti. bagimsizlik bir kent gerilla savasi sonucunda kazanildi..
  cezayir’in yapilasma tarzi, dar ve birbiriyle tuhaf baglantilari olan sokakları gerillalar tarafindan bu amacla iyi kullanildi, iyide oldu.. 1954-1961 yillari arasinda oldugunu da hatirlayalim..
 • 5 yılda 150 bine yakın cezayirli yaşamını kaybetmiştir
 • bizim kurtuluş savaşımızın kuzey afrikadaki birebir emsali olan bu halk hareketini, türkiye, uluslararası mahiyette yapılan bir toplantıda fransa'nın iç meselesi olarak gördüğünü beyan ederekten büyük bir hayalkırıklığı yaratmıştır bölge nezdinde.tabi mustafa kemal'den sonra gelen yöneticilerin, yakın tarihte kendi coğrafyasında yaşanmış tarihi ve sosyal olayları dahi yorumlamaktan ve incelikleriyle idrak etmekten yoksun devlet adamcıkları olduğu düşünüldüğünde çok da yadırgamamak gerekiyor.

  (bkz: ömer muhtar)

  edit: ömer muhtar libya kurtuluş hareketinin önderidir.karıştırmışım kusura kalmayın..
 • yanılmıyorsam türkiye bu savaş sırasında takındığı tutumdan dolayı cezayir halkından özür dilemişti. tabii, ne fayda.

  ayrıca;

  (bkz: paul aussaresses)

  http://en.wikipedia.org/…gerian_war_of_independence
 • fransız ordusunun cezayir halkına işkenceleri için

  http://www.bbc.co.uk/…5_interrogationch/page3.shtml
 • sartre, althusser, derrida, lyotard bu savaşın hadiselerine katılmışlardır. bir kısmı orada doğmuştur. bir kısmının hayatında ve sonraki entellektüel gelişiminde` : pierre bourdieu` cezayir önemli rol oynamıştır.
  velhasılı kelam en azından ilk dort ismi postyapısalcılık denilen akım içinde değerlendirip bir de bu akımın belirdiği tarihsel anı saptayacaksak, bu an en az mayıs 1968 olayları belki de ondan daha fazla cezayir bağımsızlık savaşı'dır.