şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ıı. fernando'nun ölümünden (1516) faydalanarak barbaros kardeşlerinin cezayir şehrinin yardımına yetişmek için yapılan sefer. oruç reis ve hızır reisi'in, ağabeyleri ishak'ın da kendilerine katılmasından sonra korsanlıkla yetinmeyip kuzey afrika'da toprak edinmeye başladılar. 1516-1517'de ispanyollara karşı savaştılar ve tenes, tilimsan ve oran kentlerini ele geçirerek cezayir'i denetimlerine aldılar. oruç reis cezayir hükümdarı ilan edildi. ispanyollar ertesi yıl cezayir’i geri almak için araplarla birleşerek saldırıya geçti. bu savaşta hızır reisin ağabeyleri olan ishak reis ve oruç reis öldürüldü. hızır reis, yavuz sultan selim adına para bastırıp hutbe okutarak ona bağlılığını bildirdi. yavuz sultan selim de hızır reis’i cezayir beylerbeyliğine atayarak koruması altına aldı. bunun üzerine önce tunus ve tilimsan beyleri birleşerek cezayir'e yürüdüler. cezayir şehri dışındaki toprakları alıp, cezayir içindeki halkı ayaklandırdılar. ayaklanmayı bastıran hızır reis beyleri durdurdu. 1519'da cezayir'e gelen ispanyol donanmasını mağlup etti. ama cezayir halkının durumu ve tunus beyi ile yapılan savaşın iyi netice vermemesi üzerine gemileri ve kendine bağlı reislerle cezayir'i bırakıpseyşel adaları’na çekildi.

    barbaros'un kaptan-ı derya "hayreddin" olması
    hızır reis 1520-1525 arasında avrupa'nın akdeniz kıyılarını vurarak büyük ganimetler elde etti. 1525'te cezayir'i yeniden ele geçirdi. ertesi yıl jijel'e baskın düzenleyen cenevizli amiralandrea doria'yı yenilgiye uğrattı. ı. süleyman'ın alman seferi sırasında andrea doria'nın mora kıyılarına saldırması osmanlıları güç duruma düşürdü. bunun üzerine kanuni, hızır reis'i istanbul'a çağırdı ve 1533'te "hayreddin" adını verdiği hızır reis'i osmanlı donanmasının başına (kaptan-ı derya) atadı.

    kaynak
    ayşenur ergün. ed (türkçe). üç kıtanın hakimi kanuni sultan süleyman
  • arkadaş sözlük iyice bok oldu. vikiden kopyala yapıştır yapınca sözlük yazarı mı olunuyor. bırakın ozaman ben çaylak kalayım.